Novinky

DAFT PUNK – RANDOM ACCESS MEMORIES zadarmo na vypočutie na iTunes

Po ôsmych rokoch netrpezlivého čakania vychádza 20. mája 2013 štvrtý štúdiový album DAFT PUNK „RANDOM ACCESS MEMORIES“. Prvý singel GET LUCKY sa okamžite po vydaní vyšplhal na prvé miesto všetkých digitálnych singlových hitparád, vrátane Slovenska. V rádiových airplay rebríčkoch láme všetky debutové rekordy.

teaser k albumu na YouTube – http://smarturl.it/RAMunbox

streaming albumu zadarmo na iTunes – http://www.itunes.com/daftpunk

Ako vznikla kapela Daft Punk? Celú situáciu pred 15timi rokmi popísal vyšší a chudší člen kapely Thomas Bangalter 25 slovami: „Stretli sme sa v škole a začali počúvať muziku. Urobili sme nejaké rockové nahrávky, ktoré nás ale nudili a kúpili sme si sampler. Tak sme tu.“

V súčasnom celosvetovom nadšení z nového singla GET LUCKY je celkom ľahké zabudnúť, že od vydania DA FUNK v máji 1995 má za sebou kapela a jej dvaja členovia Thomas Bangalter a Guy-Manuel de Homem Christo (predtým známy pod pseudonymom Gee-Man) dosť bohatú históriu. Ich prvému  albumu HOMEWORK (názov „domáca práca“ dostalo CD podľa toho, že ho Daft Punk nahrávali doma) sa darilo veľmi dobre a do dnešného dňa je považovaný za jeden z najvplyvnejších tanečných albumov deväťdesiatych rokov. Z neho pochádza i megahit AROUND THE WORLD, ktorý je preslávený svojimi podmanivo sa opakujúcimi slovami názvu piesne. Aj ďalší album DISCOVERY z roku 2011 sa predával veľmi dobre, kluby a hitparády po celom svete ovládla hitovka ONE MORE TIME a singel spolu s CD získali niekoľko platinových platní a desiatky zlatých ocenení za predaj. Ich ostatné radové CD HUMAN AFTER ALL (v prípade, že nepočítame hodnotný a pre kapelu netypicky orchestrálny soundtrack k filmu TRON: LEGACY), bolo nominované na cenu Grammy v kategórii Dance. A teraz už samozrejme celý svet čaká, s čím novým a unikátnym príde kapela po dlhých ôsmych rokoch a aké prekvapenie na nás „roboti“ chystajú na svojom albume RANDOM ACCESS MEMORIES, ktorý vyjde 20. marca na značke COLUMBIA RECORDS.

S narastajúcim očakávaním je samozrejme okolo neho, tak ako vždy veľké množstvo špekulácií, tajností a dohadov. Čo ale vieme určite? Album bude obsahovať 13 skladieb vrátane prvého singla GET LUCKY, ktorý sa iba pár minút po vydaní 19. apríla dostal na prvé miesto iTunes singlovej hitparády vo viac ako 55 krajinách vrátane Slovenskej a Českej republiky! Je nutné poznamenať, že sa ešte stále drží na prvých priečkach. Skladbu okamžite do svojich playlistov nasadili najvplyvnejšie rádiá po celkom svete, v prvom týždni singel zlomil všetky debutové rekordy a tak nie je pochybností o tom, že letný megahit je už na svete!

Zmenou oproti predchádzajúcim albumom je fakt, že hudba tentokrát nie je postavená na samploch, ale živých nástrojoch a vychádza z hudobných smerov 70. a 80. rokov, kedy svetu vládlo disco a funky. Ďalším faktom, ktorý potvrdili aj samotní Daft Punk sú spolupracovníci, ktorí na nahrávke spolupracovali: Pharell Williams, Julian Casablancas (frontman kapely The STrokes), Panda Bear, Nile Rodgers, Giorgio Moroder, Paul Williams a Chilly Gonzales.

Neodolateľnú videoupútavku na celý album dnes Daft Punk zverenili na Youtube – http://smarturl.it/RAMunbox a od dnešného dňa je celý album k dispozícii zadarmo na vypočutie na iTunes http://www.itunes.com/daftpunk

Biografia:
Francúzske duo sa po prvý raz stretko v roku 1987, keď mal Thomas dvanásť a Guy trinásť rokov. V tej dobe počúvali nielen priekopníkov francúzskej elektronickej hudby Pierra Henryho a Jean-Jacquesa Perryho, ale tiež zavedené hviezdy ako Jeana Michela Jarreho alebo Serga Gainsboura. A tu sa píšu začiatky ich podmanivého hudobného štýlu..

Prvá kapela, ktorú Thomas a Guy (vtedy ešte spoločne s gitaristom Laurentom) založili sa volala Darlin´, názov dostala po známom hite amerických Beach Boys. V tom čase im prvých pár nahrávok vydalo nezávislé vydavateľstvo Duophonic a slávny časopis Melody Makes ich vtedy ako prvý označil vo svojej recenzii ako „daft punk“ (hlúpy punk). Po rozpade prvej kapely teda nebolo o novom mene žiadnych pochýb, jednoducho vznikol DAFT PUNK.

„Sme hlúpi,“ reagoval neskôr Thomas. „Fakt nevieme  vôbec nič o ničom.“ Ale to samozrejme nebola pravda. Posadnutosť detailom spolu s neotrasiteľnou vierou v silu opakovania a citlivý sluch pre nápadité a nákazlivé melódie, to všetko spája už od začiatkov tvorbu Daft Punku. Postupom času techno zvuk ich nahrávok začal ustupovať zvláštnemu luxusnému disco-funku, ktorý preslávili v 70. rokoch napríklad kapely Pleasure alebo Slave.

Neodmysliteľnou súčasťou tajomnej vizáže kapely je aj ich image robotov, ktorých si Daft Punk vytvorili už v propagačných materiáloch a ku koncertom v období prvého albumu HOMEWORK. Pokiaľ nenosili masky, boli radšej nahradení animáciou (režisérom ich animovaných klipov je slávny francúzsky filmár Michel Gondry) alebo si nechali tváre digitálne zamaskovať. Existuje iba málo fotografií Daft Punku s odkrytými tvárami (jednu nekvalitnú je možné vidieť v booklete albumu HOMEWORK).

V známejších rokoch po vydaní albumu DISCOVERY boli už ako futuristickí roboti na všetkých fotkách pre verejnosť, v rozhovoroch, na koncertoch i vo videoklipoch. Thomas Bangalter dávnejšie vysvetlil: „Nechceli sme sa stať robotmi. Bola to nešťastná náhoda v štúdiu. Pracovali sme na samplery a presne o 9:09 ráno 9. septembra 1999 to vybuchlo. Keď sa nám vrátilo vedomie, zistili sme, že sme sa stali robotmi.“ V skutočnosti ale vraj nosia masky kvôli svojej hanblivosti.

Francúzske duo Daft Punk je považované za jeden z najúspešnejších elektro-popových projektov súčasnosti, a to nielen predajnosťou svojich albumov, ale aj v ohlasoch kritikov.

TRACKLISTING „RANDOM ACCESS MEMORIES“:

Give Life Back To Music

The Game Of Love

Giorgio By Morodor

Within

Instant Crush

Lose Yourself To Dance

Touch

Get Lucky

Beyond

Motherboard

Fragments Of Time

Doin It Right

Contact

Viac informácií:

album k dispozícii iTunes: www.iTunes.com/daftpunk

oficiálny web: http://www.daftpunk.com/

zdroj: Silvia Turnerová

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky