NovinkyKam na koncert?

CLARINET FACTORY VYDÁ V MARCI NOVÝ ŠTÚDIOVÝ ALBUM

Dlhých sedem rokov od vydania poslednej štúdiovky s názvom Out of Home a tri roky po dvojalbume Worx and Revox prichádza medzinárodne cenený ansámbel Clarinet Factory s novým štúdiovým počinom! Novinka, ktorá dostala názov Meadows, vychádza 3. marca v belgickom vydavateľstve homerecords.be. Na albume sa podieľali hostia ako Joe Acheson z britského Hidden Orchestra, folklórny súbor Grunik alebo bubeník Dan Šoltis z Vertigo Quintet.

Clarinet Factory sa podľa vlastných slov vracajú k svojim ,,prirodzeným koreňom”. ,,Nedá sa úplne povedať, že by sme sedem rokov len zaháľali. Okrem iného sme zložili hudbu k inštalácii Modiglianinej pražskej výstavy v Obecnom dome alebo pre Múzeum Karla Zamena a prijali sme niekoľko štúdiových ponúk na spoluprácu ako napríklad od Hidden Orchestra, Tata Bojs alebo Václava Neckáře. Navyše sme chceli mať na album zozbierané skladby, ktoré dozreli na koncertoch a majú aj nejakú odozvu od publika. To sa, myslím podarilo a aspoň sme nemuseli v štúdiu strácať toľko času so skladaním a s tým súvisiacimi problémami a omylmi, “ vysvetľuje kapelník Clarinet Factory Jindřich Pavliš, prečo sa na novú štúdiovku pomerne dlho čakalo.

Štvorčlenný súbor, ktorý okrem Jindřicha Pavliša tvorí Ludek Boura, Vojtěch Nýdl a Petr Valášek, novinku nahrával v nouzovskom štúdiu SONO a hlavným zámerom bolo, aby ,,všetky skladby mali prirodzený ťah, spoločnú rezonujúcu farbu, dynamiku a aby sa to nemuselo robiť ,,chemicky” na pulte.”

,,Milan Cimfe a Michal Vaniš nás už za tie roky veľmi dobre poznajú a na zvuku je to rozhodne počuť.” Poslucháči sa môžu navyše tešiť na niekoľko noviniek, ktoré v posledných rokoch pomerne zásadne premenili zvuk Clarinet Factory, ako napríklad kontrabasový klarinet, analógové efekty a ďalšie vychytávky.

Zásadnou organickou zložkou nového albumu Meadows sú bezpochyby hostia, ktorí podľa Pavlišových slov nemalou mierou prispeli k tomu, že CLARINET FACTORY ,,dozrel k návratu k prírodným a prirodzeným koreňom, išlo to samo a podvedome, len sme k tomu použili trochu iné prostriedky, než by sa dalo očakávať.” Menovite sa na Meadows podieľal Joe Acheson z britskej formácie Hidden Orchestra, s ktorým Clarinet Factory spolupracuje už viac ako tri roky a na novinke je podpísaný  pod elektronikou a celkovým zvukom štyroch skladieb. ,,Je veľmi citlivý, jeho posledné hobby je zbieranie zvuku prírody, tzv. field recordings a to sa k myšlienke albumu a k našim klarinetom nesmierne hodí,“ dodávajú Clarinet Factory.

Ďalším hosťom je folklórny zbor GRUNIK z Beskýd, ktorý si tiež zaspieval v skladbe Luky zelené:

,,Postupná práca na albume si časom pýtala bicie a jasnou voľbou bol v tomto prípade slovenský bubeník Danko Šoltis z Vertigo Quintet, s ktorým sme spolupracovali už v Eternal Seekers. Krásnym bonusom, ktoré prinieslo nahrávanie v Beskydách, je improvizácia Aničky Ficelovej na koncovke – lokálnej píštale, ktorá je podobná slovenskej fujare. A nesmiem zabudnúť na rolu Honza Muchowa, ktorý nám robil akési zrkadlo alebo lepšie povedané ,,muža s názorom” a dával nám užitočné rady a námety na riešenie,” kompletizuje Pavliš zoznam všetkých zásadných spolupracovníkov, ktorí prispeli ku vzniku Meadows.

Ako sa výsledok vydaril, zistíme 3. marca, kedy album vyjde v belgickom labeli homerecords.be, ktorý Clarinet Factory oslovil k spolupráci na základe ich účasti na minuloročnom ročníku medzinárodného hudobného veľtrhu World Music Expo (WOMEX).

V Českej republike album vychádza v ten istý týždeň v distribúcii Supraphonu.

Najbližšie koncerty Clarinet Factory

14.3. Ruse festival, Bulharsko

27.3. Paris, Theatre des Abbesses – francúzsky krst dosky

24.5. Liege, Les Bains, Belgie – showcast labela Homerecords

10.6. Vysoká u Příbrami (Muzejní noc)

16.6. Podlipanské hudobné slávnosti, Český Brod

20.7. Tančírna, Rychlebské hory (s Grunikem)

21.7. Colours of Ostrava (s Grunikem)

 Termíny predstavenia Korekcie (Clarinet Factory + VerTeDance )

27.01. Paríž, Theatre 104

12.03. Divadlo Ponec

03.04. Divadlo Ponec

26.05. Bialystok, Poľsko

18.06. Fínsko

zdroj: Adriána Čahojová

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky