Novinky

Cirk La Putyka privezie na jar 2013 do ostravských Dolných Vítkovic to najlepšie z nového cirkusu – akrobaciu, divadlo, tanec, hudbu, napätie i humor

Strhujúca podívaná plná napätia i humoru na pomedzi cirkusu a divadla, akrobacie na šáloch, lanách, trampolíne alebo na teeterboardu, klauniáda, tanec, živá hudba… To všetko čaká na návštěvníkov novej sály Gong v bývalom plynojemu v ostravských Dolných Vítkoviciach na prelome marca a apríla 2013, kedy tu bude hosťovať náš najznámejší súbor nového cirkusu Cirk La Putyka. Behom ôsmich večerov tu uvedie prehliadku svojej kompletnej tvorby – štyri predstavenia, ktoré patria k tomu najlepšiemu, čo v Českej republike v tejto oblasti vzniklo: legendárna a cenami ovenčená La Putyka, ktorá inak není na repertoáru súboru, dalej predstavenie Up’End’Down, Slapstick Sonata a najnovší Risk, ktorý bude mať premiéru v januári 2013. „Okrem letných Colours sme zatiaľ v Ostrave nehrali. Máme radosť, že po prvýkrát samostatne to bude so všetkými našimi predstaveniami a naviac v tomto úžasnom industriálnom prostredí, kam sa nový cirkus skvelo hodí,“ hovorí principál súboru Rosťa Novák. „Cirk La Putyka nás hned uchvátil a čoskoro sa nám podarilo spoločne zladiť voľné termíny. Sme radi, že vdaka nám môžu ostravskí diváci vidieť to najlepšie z nového cirkusu,“ doplňuje ho riaditeľ Dolnej oblasti Vítkovice Petr Koudela. Vstupenky na prvý z večerov na každé predstavenie sú v predaji od 19. decembra v sieti Ticketportal, e-shopu Colours of Ostrava (http://eshop.colours.cz), v kamennej predajni Oriental v Ostrave a tiež v samotných Dolných Vítkoviciach – recepcia Gong (gong.recepce@vitkovice.cz, +420 726 902 281). Cenové kategorie: od 250 do 590 Kč. V ponuke sú študentské, dštské, seniorské, skupinové i ZTP a ZTP/P zľavy. Viac informácií na www.laputyka.cz.

Predstavenie La Putyka, ktoré sa okrem mnohých ďalších cien stalo Inscenaciou roku 2009, kombinuje akrobaciu, tanec, bábky a športové výkony. „La Putyka je krčmový nový cirkus,” približuje Rosťa Novák, „objavuje krčmovú fantáziu a zmenenú realitu, kedy na chvíľu prestávajú platiť fyzikálne zákony a diváci sú svedkami nečakaných akrobatických, hudobných i pohybových javov,“ dodáva. Čo sa honí v hlavách krčmových štamgastov, to predvádzajú majstri ČR v akrobatických skokoch na trampolíne, profesionálni tanečníci alebo majstri bojového umenia wu-shu. Predstavenie je doprevádzané živou hudbou a súbor sa s ním zúčastnil festivalov v Sydney, Shanghaii, Sarajevu alebo v Edinburghu. Trailer:

http://youtu.be/0pOJVGzmXzU

Up’End’Down je príbehom človeka, ktorý žije len so svojimi spomienkami. „Žije so svojimi vzletmi a pádmi, není však schopný sa od nich odpútať a žiť uvoľnene a slobodne. Je to pohľad skrz našu fantáziu na ceste medzi narodením a smrťou, medzi cestou zo zemi do neba a naopak,“ uvádza Rosťa Novák. Žánrové predstavenie zaujme spojením vzdušnej akrobacie, tanca, bojových umení a živej hudby. Trailer:

Predstavenie Slapstick Sonata spojuje Mozartove sonáty s grotesknou komédiou éry nemého filmu. „Vizuálna poézia sa v ňom stretáva s absurdnou fyzickou komédiou a súčasným cirkusom,“ hovorí Rosťa Novák. Vzdušná akrobacia, pády, klaunovské srandy, tanec, živá hudba a teatrálne prvky, to všetko sa spojuje vo voľne plynúci prúd odkazov na žánri od klasickej opery po grotesku. Režisérom je Maksim Komaro, jedna z najdôležitejších osobností novocirkusového umenia nie len vo Fínsku, ale i v Európe. Trailer:

Predstavenie Risk vzniklo v rámci projektu Lacrimae, dlhodobá spolupráca špičkových zahraničných súborov – zo Švédska (Cirkus Cirkör), Českej republiky (Cirk La Putyka) a Francúzska (Cahin Caha). „Využívame bábkové divadlo vo vzťahu k akrobacii a modernému tancu, živou hudbou na scéne, neokázalé prosté materiály, prepojenie tanca s telesným handicapom,“ uvádza Rosťa Novák. Ukážka spoločnej práce týchto súborov bola k videniu na festivale Letná Letná behem augusta 2012, každé predstavenie bolo vypredané a oceňované nie len divákmi ale i umeleckou kritikou. Ostravkí diváci budú môcť vidieť jedne z prvých repríz po januárových premiérách vo Francúzsku a Českej republike.

Termíny:

30. + 31. 3. – La Putyka

2. + 3. 4. – Up’End’Down
5. + 6. 4. – Slapstick Sonata
8. + 9. 4. – Risk

Vstupenky:

  • Ticketportal, e-shop Colours of Ostrava (http://eshop.colours.cz), kamenná predajňa Oriental v Ostrave, Dolné VÍTKOVICE: recepcia GONG, vstup do areálu Dolné Vítkovice sa nachádza na ulici Ruské v podjazdu pod Místeckou ulici. Tramvajová zastávka Vysoké pece. V areálu je možné zaparkovať. E-mail: gong.recepce@vitkovice.cz, tel.: +420 726 902 281
  • Ceny v niekoľkých kategóriach: od 250 do 590 Kč
  • Zľavy: študenti, deti, seniori, skupiny, ZTP a ZTP/P
  • Zahájenie predpredaja: 19. decembra 2012

zdroj: Jiří Sedlák

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky