NovinkyReportáže

Chaozz aj po 20 rokoch vedia rozbaliť namakanú show!

Legendárna česká hip hopová kapela Chaozz si to namierila v rámci spomienkového turné Ale už 2018 aj do Košíc, aby potešila po 20 rokoch svojich skalných fanúšikov. Je ich stále dosť a bez problémov vypredávajú veľké kluby. Výnimkou nebola ani košická Tabačka. Večer plný spomienok na ,,mládí´´ pritiahol davy ľudí.

Keď ich zavolali na jeseň v Prahe do rapového päťboja End of the Weak, vyzeralo to skôr na jednorazové stretnutie. Akonáhle však chalani Kato, Ba2s, Rusty a Fugaz vyšli na pódium, kde nestáli spolu od roku 2001, podnikom okamžite prešla vlna nadšenia, nostalgie a eufórie. Boli to práve fanúšikovia, ale aj silná atmosféra aj na ďalšom vystúpení Prago Union, ktorá ich nakopla. Takto sa zrodila myšlienka spoločného turné, ktorú si fanúšikovia ako aj v Čechách, tak aj na Slovensku nenechali ujsť.

V deň konania už na bráne žiadne lístky neboli. A to aj napriek tomu, že bol štvrtok a teda nasledoval ešte pracovný deň.  Aj cieľová skupina bola celkom čitateľná, pretože fanúšikovia zostarli spolu s kapelou a dnes sa už jedná minimálne o tridsiatnikov. Tí si pravdepodobne už museli brať aj dovolenku. 😀 Možno ale priznať, že raperi predviedli skutočne namakanú show, a žiadne podporné ,,látky´´ k zážitku neboli potrebné.  Dramaturgiu večera trochu natiahla ,veľmi obyčajná vec. Líder Deph dnes aka Kato, jednoducho nestihol ten správny vlak, a tak sa začiatok posunul z pôvodne plánovanej 21. na jedenástu hodinu. Warm up zatiaľ pripravili lokálni Soul Bratz. Tabačka je na vypredanú kapacitu slušne pripravená. Dostatok miesta, či už na dvore, v bistre, či za barom doprial komfortný pocit bez tlačenia.

O publiku na Východe je dobre známe, že si koncert príde skutočne užiť. Plná sála hneď od prvej skladby dala kapele najavo, že by sa pokojne mohla vrátiť na scénu aj natrvalo. Síce nový track Průvan neodznel. Kapela si však pripravili všetky zásadné hity. Prvú časť koncertu mal pod palcom DJ Maro z Prago Union,  ktorý Kato založil po pauze s Chaozz-om v roku 2002. Chlapci sú v skvelej forme, čo dokázali aj v Košiciach. Ich vystúpenie má stále drive, ktorý možno porovnať s koncertmi najvačších rapových hviezd. Legendárny hit Planéta Opic tiež dostal fanúšikov do varu.

Od vydania prvého albumu uplynulo 22 rokov ale tento kvintet sa zmenil len pramálo, ako prezradili v nedávnom rozhovore samotní raperi, najväčší problém súčasného fungovania kapely sú neskoré príchody alebo nepríchody viacerých členov.  O koncertnom turné, ktoré vyvrcholí 31.5.2018 v Prahe oznámili, že je to jediný koncert tento rok v ich hlavom meste. Na Slovenku si ich ešte budeme okrem bratislavského vystúpenia 25.5.2018,  budeme môcť vychutnať 29.6.2018 na festivale Hip Hop Žije, kde si taktiež zoberú aj svoju kapelu. Práve tá dodala šťavu aj v druhej časti koncertu. Atmosféra najviac gradovala od tracku Svišti:

Celá zostava pôsobila, že si to skutočne užívajú. A fanúšikovia dávali jasne najavo, že si to užívajú s nimi. Situácia sa podľa Kata za tie roky v hudobnom biznise zmenila.  V dobe keď vydali prvý album, ktorého sa predalo päťdesiat tisíc kusov, tak ešte boli koncerty reklamou na album, zatiaľ čo dnes už je album reklamou na koncerty. ,,Jinak než živým hraním peníze nevyděláš..“ (Katov životný príbeh v linku výroku). Album …a nastal chaos v roku 1996 priniesol aj jeden z najúspešnejších singlov tejto formácie. Hit Policie je však aktuálny aj dnes. Až tak veľa sa za ten čas naozaj nezmenilo.

Notoricky známy track Vodopády celý nadupaný večer vygradoval a uzavrel. Chalani sa pokojne môžu vrátiť na scénu aj natrvalo, čo potvrdili aj svojou formou aj vypredanými vystúpeniami. Určite by našli aj dnes mnoho tém, ktoré by trefne mohli reflektovať v textoch, tak ako v časoch ich najväčšej slávy.

Track list:

DJ:

Intro

123

HEJ LIDI

ZBYTEČNÝ SE VZTEKAT

PLANETA OPIC

GORILA

ALE UŽ

Band:

Intro – Jam kapela a DJ Maro

MARIE A JANA

KDYŽ KÁMOŠ ZAVOLÁ

CESTY RÝMU

SORRY

POT

JENOM TAK CHODIM

REPREZENTUJEM

SVIŠTI

POLICIE

Prídavky:

8MIN POEZIE

VODOPÁDY

Autor a video: Martin Laškovský

Titulná foto: facebook.com/chaozzcz/

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky