Novinky

Cena Fantázie 2011 pozná mená porotcov

Deviaty ročník Ceny Fantázie, súťaže o najlepšiu poviedku vo fantastických žánroch – sci-fi, fantasy a horor má svoju porotu. Tá sa každý rok obmieňa a sú v nej zastúpené rôzne osobnosti slovenskej kultúry a literárnej publicistiky. Poviedky, ktoré je možné na adresu redakcie Fantázie zasielať do 31. mája 2011 budú v prvom kole hodnotiť:

Roman Bomboš – moderátor Slovenského rozhlasu a televízie a popularizátor fantastiky.

Filip Struhárik – bloger a publicista SME.sk.

Zuzana Stožická – niekoľkonásobná finalistka Ceny Fantázie, autorka zbierky poviedok Črepiny z oblohy a spoluautorka zbierky Mozaika rôznobežných ciet.

Alexander Schneider – redaktor portálu SciFi.sk, publicista a fanúšik fantastiky.

Ivan Pullman – literárny publicista a editor zborníkov Ceny Fantázie (Fantázia 2006-2010).

„Porotu tvoria fanúšikovia fantastiky, ako aj dobrej literatúry, keďže v konečnom dôsledku je aj žánrovo zameraná poviedková súťaž len literárnou súťažou,“ povedal editor každoročne vydávaných zborníkov zo súťaže Ivan Pullman. „Pravidelné obmieňanie poroty zároveň nedovoľuje autorom písať „na objednávku“, teda pre konkrétnych porotcov, ale písať tak, ako najlepšie vedia, snažiť sa zaujať svojich čitateľov, keďže v druhom kole už rozhoduje laická verejnosť.“ Porotou vybrané finálové poviedky budú uverejnené na internetovom portáli Kultura.sme.sk a o konečnom víťazovi rozhodne čitateľské hlasovanie. „Tento systém zohľadňuje charakter fantastiky ako populárnej literatúry, zároveň však hodnotenie odborníkmi v prvom kole vyjadruje našu snahu vybrať naozaj kvalitné poviedky na určitej literárnej úrovni,“ vyjadril sa vyhlasovateľ súťaže Ivan Aľakša.

 

Špeciálne ocenenia

Popri Cene Fantázie budú udelené aj tri špeciálne ocenenia, ktoré majú svojich samostatných porotcov. Špeciálne ceny sú hodnotené súbežne, takže sa môže stať, že autor zvíťazí dva-, alebo dokonca trikrát.

Tohtoročnou novinkou je Cena spoločnosti Intel pre najlepšiu SciFi poviedku roka. „Science fiction a Intel sú v podstate nerozlučná dvojica. Bez snov, či odvážnych predstáv by dnešné počítače neboli tým, čím sú. Preto si myslím, že podpora literatúry má zmysel a už aj v minulosti sme sa mohli presvedčiť, že na Slovensku sú kvalitní autori, ktorí však zväčša píšu zatiaľ iba do zásuvky, čo by sme chceli zmeniť,“ vyjadril sa zástupca Intelu Pavel Svoboda.

Po piatykrát bude udelená Cena Bibliotéky, teda knižného veľtrhu, v ktorého sprievodnom programe je Cena Fantázie už tradične slávnostne udeľovaná.

Súčasťou súťaže a ďalším špeciálnym ocenením sa od roku 2009 stala Cena Béla pre najlepšiu hororovú poviedku. Pomenovaná je po hollywoodskom hercovi hororových filmov zo začiatku 20. storočia Belovi Lugosim, pochádzajúcom z vtedajšieho Uhorska a jej garantom je žilinské vydavateľstvo Artis Omnis vydávajúce pôvodnú slovenskú fantastiku. Vo vydavateľstve už vyšli knihy aj držiteľom Ceny Fantázie – Jurajovi Červenákovi a Lucii Droppovej a chystaná je antológia hororových poviedok.

 

Všetky najdôležitejšie informácie o Cene Fantázie sa nachádzajú na stránke www.cenafantazie.sk a zároveň sú tu zverejňované aj názvy prijatých poviedok v aktuálnom ročníku. Literárna súťaž Cena Fantázie je navyše už tretí rok podporená zaujímavým projektom so sieťou kníhkupectiev špecializovaných na fantastiku Brloh. Z každej knihy zakúpenej počas celého roka v tejto sieti predajní budú venované literárnej súťaži dva centy. Z tých bude navýšená odmena pre víťaza a podporené vydanie knižného zborníka zo súťaže. Knižné zborníky nedávno vyšli aj podobe e-bookov a patria k najpredávanejším e-knihám portálu Martinus.sk.

 

Harmonogram súťaže:

– 31. 5. 2011 – uzávierka prijímania príspevkov do súťaže

– september 2011 – uzavretie 1. kola a zverejnenie hlasovania poroty – na festivale Istrocon v Bratislave. Zverejnenie poviedok na Kultura.sme.sk a spustenie hlasovania čitateľov

– 5. 11. 2011 – slávnostné vyhlásenie výsledkov a krst zborníka na knižnom veľtrhu Bibliotéka v Bratislave

 

Doterajší víťazi súťaže:

2010: Tomáš Straňák (Martin)

2009: Lucia Droppová (Žilina)

2008: Lívia Hlavačková (Bratislava)

2007: Lucia Droppová (Žilina)

2006: Monika Michalovová (Prešov)

2005: Scarlett Rauschgoldová (Praha)

2004: Alexandra Pavelková (Zvolen)

2003: Ďuro Červenák (Banská Štiavnica)

 

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky