NovinkyFotoreportyReportáže

Billy Barman s dievčatami zo Sľuku rozdali v Košiciach veľa lásky!

Obľúbené miesto, vhodný deň a zaujímavé spojenie modernej hudby spolu s krásou nášho folklóru zapôsobili ako správny magnet pre fanúšikov, ktorí v hojnom počte zavítali v sobotu 7.4.2018 do košických Kasární/Kulturparku. Predstavenie, ako chalani sami nazvali tento koncert, ponúklo viacero silných momentov, vizuálnych zážitkov aj nečakaných situácií.

Spojenie súčasnej hudby a folklóru nie je v našich končinách ani zďaleka novinkou. Úspechy doposiaľ zožal každý takýto projekt. Najznámejšie kapely ako Elán alebo IMT Smile potešili svojho času fanúšikov najmä masovými koncertmi. Naposledy kapela Korben Dallas tento koncept priniesla aj do komornejších priestorov. Takýto scenár použili aj v rámci aktuálneho turné Potichu chalani z Billy Barman. A urobili dobre. Je to jednoducho správna chémia, ktorá ak sa správne pripraví, ponúka elektrizujúce až zimomriavkové zážitky. Naša ľudová hudba stále má čo ponúknuť a určite stojí za to, aby aj v dnešnej ,,modernej´´ dobe dostala čo najviac priestoru.

IMG_1369-2Sobota je na koncertovanie ideálny deň, čo sa podpísalo aj na bohatej návštevnosti v Kulturparku. To potešilo aj samotnú kapelu. V piatok vystúpili v neďalekom Prešove. Únavu však vidno nebolo. Zaujímavým zistením už pri samotnom úvode bolo zloženie publika, Z ostatných vystúpení by sme cieľovku tejto kapely mohli identifikovať v nežnejšom pohlaví a v mladšom veku. Tentokrát sa objavila aj ďalšia generácia, ktorá pravdepodobne oceňuje poetickosť slovenských textov a prípadne aj spojenie s folklórom. Pointou je, že za to kapela Billy Barman tiež stojí, jej tvorba patrí k tomu najlepšiemu na domácej scéne. Mimo hlavného diania. To je však škoda. Je možno na zamyslenie, prečo jej skladby počuť iba zriedka vo veľkých rádiách (s výnimkou rádia_FM).  No aj napriek tomu o ňu záujem neutícha.

Unplugged verziou skladby Zlatom Zdobená sa iba zdanlivo začal večer potichu. Hneď ďalšou skladbou Vrkoče chalani dali jasne najavo, že tento koncert bude mať svoju silu. Tú znásobili aj dvaja perkusionisti.

Barmani si dali záležať aj na dramaturgii. Samostatné skladby oboch mien, ich čiastočné a aj prepracované spojenia bavili v každej skladbe inak. Diváka držalo v napätí, čo prinesie ďalšia skladba. Farebným osviežením na stage boli aj samotné dievčatá zo SĽUK-u.

Slovenský Ľudový Umelecký Kolektív šíri nie len doma ale aj v zahraničí klenoty našej ľudovej kultúry. Počas svojej 66-ročnej histórie prináša zážitok z autentických podôb slovenského ľudového umenia. Úprimnosť a naliehavosť pramení priamo z našej histórie a tradícii. A na tie môžeme byť právom hrdí. SĽUK tvorí Tanečný súbor, Ľudová hudba a Spevácky zbor, a práve jeho časť si požičali chalani z Billy Barman na svoje predstavenia. Sila emócie ukrytá v zažitých príbehoch si ľahko získala spontánne a vrúcne ovácie.

Zaškatuľkovať tvorbu Billy Barman je veľmi ťažké, nevyhýbajú ani spojeniam ako popová či alternatívna kapela. Aj zaskočiť je ich tiež veľmi ťažké, nepodarilo sa to ani vyhodeným ističom, keď v sále vypli svetlá. Išlo sa jednoducho ďalej. Priestor dostali skladby aj z albumu Dýchajúce obrazy, ktorý podľa ich slov zhudobnil obrazy situácií, ktoré sami zažili.

Odzneli skladby ako 100 Kolies (Dýchajúce Obrazy), Traja (Modrý Jazyk) alebo Strmá Voda (Modrý Jazyk), pri ktorej Juraj Podmanický sa pochválil svojim niekoľkoročným pôsobením v ľudovom súbore. Najviac energie priniesla už tradične Cigánska (Noční Jazdci), kedy sa spevák vydal až na dotyk ku publiku.

Počas hitu Mladým chýba vojna (Dýchajúce obrazy), ktorý sa mimochodom stal singlom roka 2015, v ankete Radio_Head Awards – Rádia_FM, nenápadne vložili do textu aj odkaz na súčasnú spoločenskú situáciu. (to špáratko ťa zabije =) Na záver pohladili coverom od kapely Noisecut – Svitá. Mnohí sa vybrali aj na áfterku do kina Úsmev. Chalanom sa tento projekt skutočne podaril.  V Košiciach rozdali prostredníctvom hudobných spojení s folklórom veľa lásky.  Lásky k hudbe i našim koreňom. Takýto zážitok možno len odporúčať.

Auto a video: Martin Laškovský

Foto: Jakub Horbaj

IMG_1058-2 IMG_1104-2 IMG_1150-2 IMG_1175-2 IMG_1179-2 IMG_1258-2 IMG_1273-2 IMG_1278-2 IMG_1289-2 IMG_1332-2 IMG_1383-2

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky