NovinkyKam na koncert?

Benjamin Clementine, držiteľ Mercury Prize, vystúpi v Bratislave s parížskym sláčikovým kvintentom

Benjamin Clementine, muzikantský rebel z ulice, ktorý predniekoľkými rokmi ohromil celý hudobný svet ziskom prestížnej Mercury Prize, zavíta opäť na Slovensko. Po premiérovej návšteve na festival Pohoda v roku 2017 sa tento raz ukáže v stredu 22. Mája na prvom sólovom koncerte v Bratislave. V Majestic Music Clube (MMC) sa predvedie na klavíri v sprievode Parisian String Quartet, teda sláčikovým kvintetom tvoreným výlučne francúzskymi muzikantmi vrátane Barbary Le LiePvre na violončele. Vstupenky na concert sa začali predávať v stredu 6. marca v sieti Predpredaj.sk.

Vystúpenie v slovenskej metropole bude súčasť ou akustického turné, pre ktoré sa anglický hudobník s charakteristickým chvejúcim sa hlasom rozhodol po tom, čo absolvoval britsko-americkú šnúru s legendárnymi Davidom Byrneom. Na koncerte predstaví oba svoje štúdiové albumy – debut At Least For Now, ktorým na Mercury Prize zarok 2015 porazil aj štúdiovky od Aphexa Twina, Jamieho XX či Florence + The Machine, ako aj druhý album I Tell a Fly (2017), ktorým potvrdil povesť nekompromisného súčasného predstaviteľa experimentálneho avantgardného popu.

Ak ste niekedy počuli o Benjaminovi Clementineovi, zrejme ste sa stretli so spojeniami “príbehako z knihy” či “život, ktorý by mal byť sfilovaný”. A je to skutočne tak. Rodák z Londýna mal ťažké detstvo, bol terčom šikanovania a v škole prepadol zo všetkých predmetov okrem literatúry. Zosveta, ktorý nebol pre neho, unikal neustálym čítaním, počúvaním klasickej hudby či pesničkárov a hrou na klavír, s ktorou začal ako 11-ročný. Problémy v škole a v rodine vyústili do momentu, kedy ako 16-ročný utiekol z domu a skončil ako bezdomovec.

Po tom, čo prekročil prah dospelosti, sa presťahoval do Paríža, kde sa živil hraním v baroch a hoteloch a keď mal lepšie obdobia, život na ulici vymenil za prespávanie v hosteloch. Zlom v jeho živote nastal, keďsa zvesti o jeho talente dostali k Matthieuovi Gazierovi, ktorý sa stal jehoa gentom. Dostal ho aj na slávny filmový festival v Cannes, kde ho zase objavil milionár Lionel Bensemoun a ponúkol mu, že sa postará, aby sa dostal do nahrávacieho štúdia.

V roku 2013 tak nahral svoje prvé EP Cornerstone a na jeseň toho istého roku ho predstavil v programe Later with Jools Holland. Práve vystúpenie v tejto relácii, za ktoré ho pochválil aj Paul McCartney, bolo pre jeho ďalšiu kariériu kľúčové. Po ďalšom EP Glorious You (2014) už nasledoval debutový štúdiový album At Least For Now a oslava kritikov aj fanúšikov na celom svete. Asi najlepším krátkym opisom jeho tvorby je označenie “akokeby Nina Simone spievala Leonarda Cohena”.Na Metacritic máten to album skvelých 75 bodov zo 100, ešte o 5 bodov viac dosiahol s nasledujúcou koncepčnou nahrávkou I Tell a Fly (2017).

Benjamine Clementine má za sebou už aj spoluprácu s Gorillaz (nasingli Hallelujah Money namierenej proti Donaldovi Trumpovi) či vystúpenia na najväčších festivaloch a programoch (James Corden, Jimmy Fallon).  Vo veku 30 rokov však má zároveň ešte stale veľa času na to, aby ukázal svoj ďalší potenciál – nielen v štúdiu, ale aj na pódiách, kde je jeho osobitý, teatrálny prejav, striedanie nízkych a vysokých polôh ešte podčiarknutý. Dokázal to aj na festival Colours of Ostrava, kde sme boli svedkami práce s publikom, aká nemá obdoby.

Vystúpenie Benjamina Clementinea bude súčasťou novej koncertnej série s názvom Dobrývýber. V nej svoje sily spojili slovenské promotérske tímy Gentle Groove Production a Salek Production (City Sounds), aby fanúšikom prinášali osvedčených zahraničných intepretov či zaujímavé nové mená spoza hraníc v unikátnom spojení s domácimi progresívnymi umelcami, známymi napríklad z Rádia_FM. Už čoskoro bude známy aj júnový koncert z tejto série. Koncertnú sériu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

 

FB page:www.facebook.com/dobryvyber

FB event: https://www.facebook.com/events/807779876253098/

Redakciu mojamuzika.sk informoval: Ján Papač

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky