Novinky

Benefičný koncert Chyťme sa za ruky roztancovali Vidiek, Billy Barman a Inside

Už po 11-krát sa v Galante v nedeľu – 12. júla 2020 konalo benefičné podujatie Chyťme sa za ruky, no tento rok so špeciálnym a symbolickým podnázvom „Ne“chyťme sa za ruky. Pre osoby s mentálnym a zdravotným postihnutím ho pripravili Občianske združenie Milan Štefánik a Občianske združenie Návrat do života z Galanty s podporou mesta Galanta. Podujatie sa v súvislosti s ochorením COVID-19 konalo v zmenenom termíne.

Po upršanom sobotnom večeri vykuklo v nedeľu ráno slnko a vnieslo medzi dobrovoľníkov príjemnú, veselú náladu. Okrem prípravy plagátov, občerstvenia pre návštevníkov, pódia pre kapely, či kútika s kreatívnymi dielňami mali dobrovoľníci úlohu zabezpečiť dodržiavanie hygienicko-epidemiologických nariadení. Prvý stojan s dezinfekčným prostriedkom vítal hneď pri vstupe na nádvorie neogotického kaštieľa, kde sa podujatie konalo. Dezinfekčnú hliadku ste si všimli aj vďaka nápadným krikľavo červeným tričkám s nápisom. Svoju úlohu plnili po celý čas naozaj zodpovedne.

Ešte zvukové skúšky a už môžu prichádzať prví návštevníci. A pekne pomaly. Kontrola rúšok. Odkliknúť sa na počítadle. Úvodné pokyny. Odfotiť sa pod plagátom. Obliecť si farebné tričká a môže sa začať.

Animátorky už volajú k pódiu. Zumba inštruktor Zoly si pripravil pestrú zmes choreografií na latino rytmy. Temperament, rýchle tempo strieda pomalšie. Kroky vpred, kroky vzad. Ruky hore, zatlieskať. Otočka a poskoč si. Zavrť bokmi, zamávať. Úsmev na jednu stranu, úsmev na druhú. Zoly s dievčatami roztancovali prítomných. Posledná choreografia. Spoločná foto a poďakovanie vo forme darčekov od „inak obdarených“. A milé prekvapenie v podobe „kývačky“ Zolyho malého syna. Zoly prijal na takéto podujatie pozvanie opakovane a tak „sa určite vidíme znova“.  

Moderátorský post „prischol“ Andrejovi Bičanovi. V svojom úvodnom vstupe vyzval všetkých k disciplinovanosti a dodržiavaniu pravidiel. A pozval na pódium hlavných organizátorov. Prečo? Krásny obraz ako motív jedenásteho ročníka benefičného podujatia pre osoby s mentálnym postihnutím z Galanty a Trnavského kraja od šikovnej maliarky Henriety Rojkovej darovali spoločne OZ Návrat do života.

A aké by to bolo podujatie bez spevákov, kapiel? Andrej Bičan privolal na pódium prvého účinkujúceho – kapelu Billy Barman. Ide o jednu z najpopulárnejších alternatívnych rockových kapiel Slovenska, ktorá si za rok 2019 odniesla od Rádia FM ocenenie singel roka za pieseň Doba Doba. Folkové námety pretkané indickým rockom, ľudovými motívmi, charizmatický spevák, nástup priam rozprávkový zo známej Perinbaby. Ich najlepšie piesne Ukáž vrecká, Vrkoče, Traja, Sloboda, Bernard, či Svitá. No a samozrejme i ovenčená Doba doba. A ako zapôsobilo na nich publikum? „Po dlhom čase konečne ľudia, živé obecenstvo. Ďakujeme.“ My kapele prajeme plné hľadiská počas jesenného turné.

Výmena nástrojov na pódiu, nastaviť svetlá. Skupina INSIDE to môže naplno „roztočiť“. Svojou produkciou sa sústreďujú na vlastnú tvorbu v štýle epického hard rocku. „Wau, oni prišli, oni naozaj prišli. Som neverila, že prídu. Tak teraz si musím urobiť s nimi fotku,“ i takto reagovala jedna z fanúšičiak. Po koncerte sa dočkala a spomienka ostane večná… Na pódium nastúpili „muži v čiernom“ a rozprúdili pravú rockovú šou. Gitara, výrazné bicie, nezameniteľný hlas speváka. Známe hity Stopy slobody, Anjel, Hriešna noc, Dotyk. Slová piesne Na vlnách hovoria za všetko: „my vážne nie sme zlí“. To môžu potvrdiť všetci prítomní. „Drsňácky“ pôsobiaci chlapi so srdcami na správnom mieste. „Mám hlavu plnú snov,“ aj to sa spieva v jednej z ich piesní. A tie majú všetci. Aj deti „inak obdarené“, aj deti z detských domovov, ktoré boli na podujatí. O domove, o zdraví, o šťastí… Na oplátku potešili fanúšikovia kapelu darčekmi.

Posledná výmena. Ale nesmie chýbať vyhodnotenie plagátov. Ktorý vybrať? Cien je viac. Rozhodne publikum. Vpravo tí, ktorí sú za farebný veľký plagát. Vľavo za plagát Zumba. A máme víťaza. Ale ani druhý neostane bez odmeny. A ďalší a ďalší. Všetci, ktorí si dali námahu, dostali aspoň malý darček.

A na koniec to najlepšie. Janko Kuric, ktorý prišiel s kapelou veľmi rád: „Vždy rád prijmem pozvanie na benefičné podujatie, ktoré organizuje Milan Štefánik.“ Spolu s Vidiekom, v typickom oblečení, veselou náladou rozhýbali a rozosnili aj staršie generácie. Piesne Vidiečan, Nechajte si ju, Ou čo s ňou boli „zahrievacím kolom“. Keď zaznela Námornícka spievali a tancovali už i organizátor a dobrovoľníci. „Ruku mi daj, dobre je nám….“ i keď sme si tentokrát ruky podávať nemohli, spojili sme svoje srdiečka. V speve, tanci. A nakoniec finále. Hrajte trúbky… ako keby sa nič nestalo… a v tej chvíli ako keby sa naozaj nič nestalo. Ako keby tu nebola hrozba. Na chvíľu tieto deti, títo „inak obdarení“ zabudli na starosti. Preniesli sa do sveta pohody, šťastia, dobrých ľudí. Ešte malá autogramiáda, podpisy. Úsmev cez rúško. V hlavách zážitky.

Pre potrebu dodržiavania hygienicko-epidemiologických nariadení sa v tvorivých dielňach maľovalo na ruky. „Tetovačky“ z ríše zvierat a rastlín urobili radosť. Obrázky maľované voskom ozdobia izby, chodby. Rovnako i fotky od Autoprofit-fotonaut. Maľované sadrové odliatky si odniesli ako darček i niektorí z účinkujúcich.

A čo dodať na záver? Ďakujeme tým, ktorí podujatie pripravili – dobrovoľníkom, interpretom, sponzorom. A ďakujeme i tým, pre ktorých bolo podujatie pripravené. Za ich disciplínu, zodpovednosť.

Milé poďakovanie, ktoré hovorí za všetko, prišlo od dobrovoľníčky Lucie: „Ďakujem, že som mala možnosť zažiť atmosféru, zaujímavý deň. Možno pre vás, ktorí pomáhate ako dobrovoľníci už roky, je to už rutina. Pre mňa to bol zážitok a niečo nové. Som rada, že som mohla pomôcť a trošku spríjemniť život ľuďom, ktorí nemali toľko šťastia. Ale majú dobré srdiečka. Tak nech sa ďalej darí tejto peknej myšlienke!“

TEXT: Júlia Platková

Foto: Igor Frimmel, Marek Vaco a Milan Maršalka

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky