NovinkyReportáže

ANTHRAX: „Prepáčte, že sme neprišli skôr!“

Jedného dňa si Scott Ian listoval v učebnici biológie, keď uvidel slovo. Slovo, ktoré pre neho vystihovalo „dostatočné zlo“, toto slovo teraz znamená v metale veľa – Anthrax – vybojovali si miesto v thrash metalovom svete a teraz patria medzi takzvanú „Veľkú štvorku“ spolu s Metallicou, Slayerom a Megadethom.

Včera (6.2.2016) sa v MMC v Bratislave uskutočnila udalosť dosť veľká na to, aby som povedala, že patrila medzi udalosti roka. Anthrax totižto vôbec nie sú nováčikovia a na scéne sú už od roku 1982, kedy mali prvý koncert. Prísne vzaté od 18. júla 1981, kedy vznikli.

Kapela prešla mnohými zmenami a okrem  Scotta Iana (sprievodná gitara) sa pomenili všetci. Spevák Joey Belladonna, vstúpil do kapely v roku 1984 a po dvoch prestávkach sa pridal späť ku kapele v roku 2010. Bubeník kapely je Charlie Benante, Frank Bello bassgitarista a Jonathan Donais sólový gitarista. Trošku ma zamrzelo, že sme ich včera v tomto zložení nevideli. Bubeníka Charlieho Benanteho zaskočil Jon Dette. Anthrax sú na scéne už takmer 35 rokov a na konte majú 11 štúdiových albumov. Posledný z nich vyšiel tento rok 26. februára pod názvom For All Kings.

IMG_7629Predkapela ma prekvapila, nečakala som takéto niečo pred Anthraxom. Dogma inc. potvrdila, že sa na Slovensku nájdu ešte kapely, ktoré stoja za to. Kapela vznikla v roku 2001 a členovia sú z Trnovca nad Váhom a z Nových Zámkov.  Nepravidelné rytmy, technické hranie, dobrý hlas, nadupané songy s príchuťou Pantery a možno aj Sepultury či Machine Headu priviedlo do varu nejedného v sále. „Pocity boli super. Boli sme šťastní, spokojní a uvoľnení, veď sme na nich vyrastali a teraz sme sa ich konečne dočkali“, takto sa vyjadril člen kapely po koncerte. Chalani zahrali songy ako Oxidizer, Shock Till You Drop, Skinless Beast alebo Even God Denial. Najbližšie zahrajú na Topfeste 1. júla. Takže vrelo odporúčam všetkým, čo sa tohto festivalu zúčastnia, aby si našli čas a očekovali chalanov 🙂

Anthraxova premiéra dopadla nad moje očakávania, plné MMC, výborný zvuk a energická show, ktorá trvala hodinu a pol. Nie nadarmo sa hovorí, že tieto staršie kapely majú niečo „do seba“, keď aj po toľkých rokoch z nich vyžaruje silná pozitívna energia.  Žiadna namyslenosť, neustále bavenie sa s publikom, očný kontakt a kvalitná show. Joey ako správny frontman rozprúdil, či už samotnú show alebo ľudí, neustále vyzýval všetkých aby tlieskali, kričali, či skákali. Ian Scott sa viackrát poďakoval všetkým, čo prišli a za trpezlivosť. Taktiež sa párkrát ospravedlnil, že nás takto dlho nechali čakať. Zahrali songy z albumov ako Worship Music (2011), State of Euphoria (1988), Among the Living (1987), Spreading the Disease (1985) či spomínaného albumu For All Kings (2016).

Celý playlist:

Intro

A.I.R

Caught in a mosh

Got the time

NFL

Fight´em

Evil Twin

Medusa

March

In the end

Antisocial

Breathing Lightning

Indians

Among the living

text: Monika Kocsisová

foto: Jana Holičková (gregi.net)

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky