Novinky

AMC Triu vychádza v zahraničí nový album Following the light. Hosťuje na ňom Randy Brecker

AMC Trio sa za tri dekády stihlo etablovať ako jedno z najstabilnejších jazzových zoskupení na Slovensku. Kapela ročne odohrá desiatky koncertov doma i v zahraničí. Trio napriek tomu nepoľavuje a v tomto mesiaci vydáva ôsmy album Following the Light.      

AMC Trio sa dostalo do nezávideniahodnej pozície, pretože na muzikantov sú kladené vysoké nároky. Fanúšikovia, zvyknutí na svetovú kvalitu, majú väčšiu radosť vtedy, ak sa slovenskí interpreti doťahujú na hudobníkov v zahraničí. Máme doma veľa šikovných ľudí, no nezriedka dochádza k tomu, že na slovenských albumoch hosťujú hudobníci z rôznych kútov planéty.  

V roku 2013 vydalo AMC Trio album One Way Road to My Heart, ktorý fanúšikovia považujú v diskografii Prešovčanov za jeden z najvydarenejších. Ako hosť sa na ňom objavil Randy Brecker, americký trubkár, patriaci k vyhľadávaným štúdiovým i pódiovým hráčom. Hral nielen s Georgeom Bensonom, Jacom Pastoriusom či Billy Cobhamom, ale i Tinou Turner, Eltonom Johnom a ďalšími. 

Randyho návrat 

Po desiatich rokoch od vydania spomínanej platne sa trio s Randym predstavuje na novinke Following the Light. Nahrávanie prebiehalo minulý rok v poľskom štúdiu DR pri meste Wisla, nachádzajúcom sa vo voľnej prírode. „Ide o veľmi inšpiratívne prostredie, vôkol nás sú iba lazy. Štúdio sa nachádza v drevenom domčeku na vysokom kopci. Nahrávali sme tu už aj debut a One Way Road to My Heart,“ uvádza kontrabasista Martin Marinčák.

Práca v profesionálnom nahrávacom štúdiu prináša viacero výhod. „Veľa ľudí dnes nahráva doma do počítača, my sme zvolili menej obvyklú cestu. Veľmi oceňujeme tunajší klavír s autentickým zvukom. Klávesy by sa dali nahrať aj na syntetizátore, ale to už nie je ono. Navyše chceme hrať všetky nástroje spolu naraz a nie po stopách,“ objasňuje pohnútky k nahrávaniu v zahraničí Marinčák. 

Úspech v zahraničí 

Kapela doteraz vydala šesť albumov v slovenskom vydavateľstve Hevhetia alebo vo vlastnej réžii. Výnimkou je One Way Road to My Heart a novinka, ktorú vydali zahraničné firmy. V prípade Following the Light ide o nemecký label Jazzline-Leopard, vydávajúci Randyho nahrávky. Spolu s trubkárom sa na platni prezentuje i jeho manželka Ada Rovatti, hrajúca na saxofón. Ako ochutnávku zverejnila kapela minulý rok video Oblivion.

Spolu s touto skladbou sa na albume objavuje osem autorských kúskov, ktorými kapela prepája rukopis spred desiatich rokov s novými kompozičnými postupmi. Ide o ďalší vývojový stupeň kapely, ktorá neholduje stagnácii. Okrem spomínaných hudobníkov sú za tento nevyhnutný progres zodpovední klavirista Peter Adamkovič, gitarista Samuel Marinčák a bubeník Stanislav Cvanciger.  

Albumom Following the Light si AMC Trio pripomína aj 30. výročie svojho vzniku. Kedysi išlo o zoskupenie, hrajúce štandardy, dnes je to kapela s pôvodným repertoárom, za aký by sa nemuseli hanbiť ani zahraniční interpreti. Základom úspechu je posun vpred a ten majú Prešovčania skrátka v krvi. Hudba z nového albumu bude oficiálne dostupná od 24. augusta na CD, LP a vybraných streamovacích službách. 

text: Marek Danko
foto: archív AMC Tria

    

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky