Novinky

Adam Nergal Darski z Behemoth: Popierajú pluralizmus a slobodnú vôľu!

Poliaci majú problém. Teda poľská cirkev. Verejnoprávna televízia TVP2 , ktorá od začiatku septembra vysiela spevácku show The Voice of Poland, obsadila do poroty speváka Nergala z blackmetalových Behemoth.  Politická strana PiS navrhuje zmenu zákona.

Kresťanská verejnosť sa búri a televízia dostala od politickej strany PiS (Prawa i Sprawiedliwości) otvorený list. Nergal, ktorý poľských kresťanov pobúril roztrhaním biblie v roku 2007 na koncerte jeho domovskej kapely Behemoth (ako aj celou ich tvorbou) tvrdí: „Nevedia, čo robia. Bojujú v mene náboženstva, ale popierajú slobodnú vôľu.“ Zdá sa, že v Poľsku dochádza k ďalšej „krížovej výprave“. Skupina Behemoth je od začiatkov radená k extrémnemu metalu, subkultúre, ktorá vzhľadom na viac ako 90% religióznu príslušnosť ku kresťanstvu, nemá v Poľsku masovú podporu. Zástupy miliónov fanúšikov si však získala po celom svete. Až teraz je podľa merítkov médií z lídra Adama Nergala Dacinskeho superstar. „Tento takzvaný život celebrity pre mňa neexistuje. Som toho súčasťou, či chcem alebo nie. Je to šialené. Médiá z toho spravili senzáciu. Je tu niekoľko ľudí, ktorí na tom chcú zarobiť peniaze, pretože je to coolový príbeh. Povedal som si okej, ale chcem mať z toho svoj podiel. Asi rok som sa nevenoval muzike. Môžem sa venovať tomuto projektu,“ povedal Nergal pre poľské médiá. Spevák sa podpisom zmluvy s poľskou verejnoprávnou televíziou stal prvým blackmetalovým sudcom v histórií hudobných reality show. „Bude to zábava. Som prvý blackmetalový spevák v histórii, ktorý sa dostal do stredného prúdu (mainstream). Ľudia z toho šalejú. Niektorí to milujú, iní z toho šalejú a nenávidia to. Ale veď hudba bola vždy o tom. Má provokovať a vyvolávať rozdielne reakcie. Čím viac extrémnych názorov, tým lepšie,“ myslí si spevák.

Prvý kto reagoval na Nergalove obsadenie do poroty súťaže The Voice of Poland bola politická strana PiS. „Nergalova prítomnosť vo verejnoprávnej televízii predstavuje vážnu hrozbu pre demokratický poriadok v Poľsku,“ píše sa v uznesení, ktoré obdržala komisia snemu pre kultúru a médiá. V dokumente je spevák označený za satanistu, ktorý verejne útočí na kresťanské hodnoty, čo je hrubým porušením zákonov. Strana zorganizovala tlačovú konferenciu, na ktorej zdôraznila, že Nergal „otvorene uráža a diskriminuje kresťanov“.  Strana vyzýva poľskú kresťanskú verejnosť, ktorá je dotknutá Nergalovou účasťou v programe The Voice of Poland, aby nezaplatila koncesionárske poplatky. Súčasne sa strana na zasadnutí výboru pokúsila o uzákonenie vyhlášky, ktorá má dať Poliakom možnosť ovplyvniť program vysielania verejnoprávnych médií. Na hlasovaní sa však zúčastnili len členovia strany PiS. Píše sa v poľských médiách. Samotný Nergal, ktorý vyvolal vlnu nevôle však pôsobí navonok inak ako počas koncertov jeho domovskej kapely Behemoth. Producent programu Rochstar ho charakterizoval ako „príjemného a priateľského človeka s úžasným zmyslom pre humor.“ Hudobnú reality show vysiela TVP2 od začiatku septembra.

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky