NovinkyPredstavujeme

A Forest Affair – príbeh o vizionárstve a obetiach…

Cesta za poznaním a inspiráciou býva často zdĺhavá a kľukatá. Please The Trees doviedla ich púť za dokonalým zvukom späť na začiatok – kapela sa behom šiestich rokov svojho fungovania neustále posúvala a transformovala a zbrusu nový album A Forest Affair ich zastihuje v momentu nového štartu. Túžba po pevnejším usadení sa v kontextu svetovej hudobnej scény ich zaviedla až do Kalifornie, nezdolný zmysel pre dobrodružstvo hľadačov a vášeň pre dobývanie možných cieľov atakuje mnohé hranice. Domácim stromom svieži vietor z Nového sveta narovnal kmene, prehrabal listie a rozkošatil koruny. Odhodlanie sa vyjadriť a konfrontovať sa nie je pre každého. Please The Trees ich cesta stála obrovské úsilie i  nečakané obete.

Kľúčovým momentom pre vznik A Forest Affair bolo stretnutie práve s americkým producentom Burnsidem. Jeho vzťah so skupinou mnohonásobne prekračuje producentské schéma; bol to on, kto bol iniciátorom vzájomnej spolupráce a vedľa lídra skupiny Václava Havelky má tiež na výslednej podobe albumu najväčší podiel. Producent, ale sám tiež hudobník a vynikajúci gitarista Jonathan Burnside spolupracoval od konca osemdesiatych rokov s mnohými výraznými skupinami a osobnosťami svetovej (nie len) alternatívnej scény. Jeho vplyv na zvuk a podobu nahrávok Melvins, Nirvany, Heliose Creeda, Faith No More, Consolidated, Meat Beat Manifesto, Red House Painters, The Sleepy Jacksons, Sister Double Happiness, Steel Pole Bathtub, Fu Manchu, Godspeed, Gary Floyd Bandu (čoho bol tiež členom a autorom) či známeho Australčana Dana Sultana a mnohých ďalších je nespochybniteľný. Ani Please The Trees nejsou pre Jonathana Burnsidea prvá skúsenosť s českou hudobnou scénou. Pri svojom pobyte v Prahe v deväťdesiatych rokoch  spolupracoval so skupinami Slut, Tata Bojs či Sabot. Please The Trees však natáčali svoju novinku za Burnsideovy dirigentskej účasti v štúdiu Magnolia Records v Novatu v Kalifornii. Nahraté skladby potom dostali pod jeho rukami definitívnu podobu pri mixovaní a masteringu.

Práve nahrávanie albumu v americkom štúdiu považuje skupina za naproste zásadne. Najdôležitejším momentom na A Forest Affair je totiž preverenie tvorby skupiny v rámci výrazne odlišnej tradície zvukovej estetiky a zásadne prekročenie hraníc. Nie len geografických, ale hlavne osobných a inšpiračných. Táto nová kreatívna skúsenosť kapelu stála posledného zo zakladajúcich členov, ktorý v kapele vedľa Václava Havelky ostal. Gitarista Zdeněk ‚Zok’ Kadlec s Please The Trees album nahral, ale ešte v priebehu dokončovacích prác zo skupiny odišiel. V novej zostave ho nahradil David Babka, ktorý s Please The Trees úzko spolupracuje už niekoľko rokov. Prežitok a radosť z práce na albumu však predčila všetky očakávania a pomohla skupine sa výrazne stmeliť. Please The Trees teda stojí znovu na začiatku; s novou krvou a silou, pevnejší a pripravenejší, ako kedy predtým. A Forest Affair  kapela cíti ako debut, práve s novým albumom dospeli Please The Trees do bodu, v ktorom sú pripravení sa odraziť tam, kde sa vnútorne cítia byť.

Skladby pre album A Forest Affair napísal Václav Havelka, vedľa producenta Jonathana Burnsidea sa na výslednej podobe, ale podieľali všetci členovia skupiny, a to vrátane bývalého gitaristu Zdeňka Kadlece. Na albumu A Forest Affair je jednoznačne cítiť veľké odhodlanie a tiež sebavedomie skupiny, čo potvrdzuje predovšetkým výsledná podoba celého albumu, vychádza hneď v dvoch rôznych verziách. Vinylová a CD verzia sa od sebe pomerne líšia, kapela si dôrazne stojí za obidvoma. Pilotným singlom je skladba She Made Love To The Moon. Tá je v singlovom mixu k stiahnutiu zdarma od 5. septembra na webových stránkach Starcastic Records – http://www.starcasticrecords.cz

Album A Forest Affair vychádza 10. septembra na CD, LP a v digitálnych formátoch FLAC a MP3 k stiahnutiu na webu starcasticrecords.cz, iTunes Store a pod. Nové, už tretí album pražsko-táborských Please The Trees A Forest Affair vychádza 10. septembra 2012 na značke Starcastic Records a bude slávnostne pokrstená v rovnaký deň špeciálnym koncertom v pražskom Malostranské besedě, kde vystúpi spolu s americkým producentom nahrávky Jonathanem Burnsidem, kde sa tu s kapelou predstaví i ako gitarista. Večer otvorí spriaznená formácia Houpací koně z Ústí nad Labem. Vstupenky v hodnote 180,– Kč sú už v predaji na pokladni klubu (Malostranská beseda, Malostranské nám. 21, Praha 1), ďalej napr. v book&record shopu Rekomando (Trojanova 9. Praha 2) a inak (+ obvyklé poplatky) on-line a na pobočkách sieťach Ticketstream po celej ČR. Na mieste už budú stáť 250,– Kč.

Please The Trees doposiaľ vydali na svojom vlastným labelu dve úspešne albumi Lion Prayer (2007) a Inlakesh (2010). Spevák a gitarista kapely Václav Havelka vydal radu sólových nahrávok pod monikerem selFbrush. Do povedomia sa Please The Trees dostali tiež spoluprácou so speváckym zborom seniorov Elpida, ktorá bola vyústením kampane proti diskriminácií seniorov, do ktorej sa Havelka v roku 2010 zapojil.

www.pleasethetrees.com www.starcasticrecords.cz

zoznam skladieb vinylu:
strana A: 1. Getting Ready, 2. Hell On Earth, 3. She Made Love to the Moon, 4. Let the Wind, 5. Sleep
strana B: 1. New Heart, 2. Nobody No One, 3. When You Are Lost, 4. Branches, 5. Paint This City Green
celkový čas: 42 min. 05 sek.

zoznam skladieb CD & downloads:
1. Getting Ready, 2. Hell On Earth, 3. She Made Love to the Moon, 4. Let the Wind, 5. New Heart 6. Nobody No One, 7. When You Are Lost, 8. Branches, 9. Sleep, 10. Paint This City Green
celkový čas: 48 min. 50 sek.

CREDITS:

Please The Trees – A Forest Affair

Produkcia, nahrávanie, mix a mastering: Jonathan Burnside

Nahráte 3-7, 10-14 septembra 2011, Magnolia Records Studio, Novato, CA, USA

Mix a Mastering: Burnside Pruductions, Sonoma County, CA, USA

Cover design: Veronika Vlková & Martin Baar
Layout: Cartonclan

All music by Vash Havelka & Please The Trees
Except She Made Love To The Moon & Nobody No One by Vash Havelka, Jonathan Burnside & Please The Trees. Sleep by Jonathan Burnside & Please The Trees

Lyrics by Vash Havelka

PLEASE THE TREES are:
Václav Havelka – voc, guitars, percussion
Miroslav Syrný – bass
Jan Svačina – drums
David Babka – guitars, pedal steel

PLEASE THE TREES
feat. JONATHAN BURNSIDE
krst albumu A Forest Affair
hostia: Houpací koně
10. 10. 2012 od 19:30
@Malostranská beseda, Praha
(Malostranské nám. 21, Praha1)

Vstupenky v hodnote 180,– Kč sú už v predaji na pokladni klubu, ďalej v napr. book&record shopu Rekomando (Trojanova 9. Praha 2) a inak (+ obvyklé poplatky) on-line a na pobočkách siete Ticketstream po celé ČR. Na mieste už budú stáť 250,– Kč.

www.scrapesound.org
www.pleasethetrees.com
www.starcasticrecords.cz
www.malostranska-beseda.cz

Please The Trees – ďalšie chystané koncerty 2012:

14. 09. AmFest – Rekreačné stredisko Dopravák, Buchlovice
15. 09 Studio Pirsc Porcelain, Mikulov
22. 09. Krásetín, U Kuchařů
10. 10. Malostranská beseda, Praha (krst albumu A Forest Affair) špeciálny hosť s PTT na gitaru Jonathan Burnside; support: Houpací koně
11. 10. Trenčín, SK, Klub Lúč
12. 10. Banská Bystrica, SK, Klub 77 – Barbakan fest.
13. 10. Svidník, SK, Holičstvo
14. 10. Prešov, SK Christiania
18. 10. Plzeň, Pod lampou
19. 10. Klatovy, Café Jednorožec
20. 10. hrad Loket

zdroj: Marek Čulen

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky