Novinky

26 slovenských kapiel zverejnilo spoločné vyhlásenie k voľbám 2023

Zoskupenie spriaznených kapiel okolo punkovej a metalovej komunity zverejnilo na sociálnych sieťach spoločné vyhlásenie o aktuálnych voľbách a potrebe ísť voliť.

Ako hovorí jeden z autorov textu vyhlásenia Boris Bauer zo skupiny Catastrofy: “Aj keď máme každý trochu iný pohľad na život a politiku, v zásadných veciach majú všetky zúčastnené kapely jasno.” 

Hudobníci si uvedomujú svoj dosah na ich fanúškovskú základňu a chcú ho takto pozitívne využiť.

“Vždy sme sa ako kapela vyjadrovali k sociálnym témam a politike. Vnímame to ako prirodzenú súčasť našej subkultúry.”, dodáva Matej “Datra” Vít z punkovej stálice RozpoR, ktorý je aj autorom kreslenej ilustrácie k textu.

Niektoré z týchto skupín sa podobnej spoločnej aktivity zúčastnili už aj v minulosti pri rôznych významných udalostiach – napríklad pri voľbách alebo na výročie vzniku zločinného fašistického Slovenského štátu.

Text vyhlásenia:

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše.
Voľby sú tu a my nechceme, aby sa do vlády dostali čistokrvní náckovia, mafiánski zlodeji, pohrobkovia komunistov, či proruskí kolaboranti, ktorí slovník ladia podľa aktuálnych preferencií manipulovateľného ľudu.

Áno, vieme! Ste unavení z politiky a mnohí si myslíte, že politika do muziky nepatrí, pretože ňou nechcete mať zasratý ešte aj ten posledný kúsok pohodovej bubliny, ktorá vám pomáha prežiť v sračkách bežného života. Chápeme to. Zo skúseností však vieme, že práve politika do veľkej miery ovplyvňuje v akých hlbokých sračkách sa tým životom brodíme.

My si dobre pamätáme útoky náckov na punkové a metalové koncerty, napádanie a bitky v uliciach kvôli inému zovňajšku či svetonázoru. Kopec z tých útočníkov dnes nosí oblek a už sedí v parlamente a kopec im podobných sa tam hlási. Šatník zmenili, mentalita a mokré sny o diktátorskom režime im však ostali.

Mrzí nás, že ostatné vlády premrhali šancu ukázať celej spoločnosti, že sa to dá robiť inak, na úrovni. Tou klauniádou totiž otrávili a odradili mnohých príčetných od ďalšieho záujmu o politiku. Napriek tomu si nemyslíme, že by bolo múdre voľby odbojkotovať, prípadne voliť strany s totalitnými, alebo mafiánskymi sklonmi.

Chceme žiť v spoločnosti, ktorá nediskriminuje menšiny, ctí vedecké poznanie a napríklad vo vojne na Ukrajine vie jasne pomenovať agresora. Nechceme návrat do totality, či v niektorých prípadoch dokonca až do stredoveku. Sme súčasť menšinovej subkultúry, ktorá oslavuje pestrosť a inakosť. Pošlime preto v sobotu náckov, komunistov a zlodejov do riti, kam patria!

Podpísané kapely:

Adacta
Beton
Bratislavské dievčatá
Catastrofy
Davová psychóza
Dimenzia X
Distax
Fyasco
Ilegality
Kanál
Les Myzerables
Lutra
Mišo Štich
Modrý pondelok
Munícia
Neha!
Romanes
RozpoR
Sistem Error
Shallov
Supresser
Veľká potreba
VBPS
Začiatok konca
2 Manky Hookers and Racist Dwarf
29. August

 

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky