Mladá hudbaNovinky

Pretvárka a maska, či napätie medzi mužom a ženou v novinkách od The Sages!

Kapela The Sages predstavuje svojim fanúšikom dve nové pesničky CloverNo Time For Anger z dlho očakávaného debutového albumu, ktorý vyjde už v apríli tohto roku 2022.

Trojica Mišo, Milan a Charlie tvoria hudbu v Košiciach už niekoľko rokov. Spevák a gitarista Mišo Bučko je aj zároveň producentom týchto skladieb a kapela má aj svojho textára, dlhoročného kamaráta Mareka Vatahu. Energický rockový track Clover svojou nástojčivou melódiou opisuje napätie medzi mužom a ženou na konci vzťahu. No Time For Anger zase už z názvu prezrádza jej posolstvo o pestovaní negatívnych emócií, ktoré k ničomu aj tak nevedú. Príjemná popová melódia v refréne sa podľa kapely rýchlo vryje do pamäti poslucháčom.

Vzniku textu Clover predchádzal hudobný motív

Pôvodne bol motív zhudobnený v inej verzii, ktorá ale nikdy nebola nedotiahnutá do konca. ,,Raz za čas pošlem Mišovi všetku svoju textársku tvorbu a on si vyberie povedzme jednu vec z dvadsiatich. Chlapci z toho urobili tak energizujúce hudobné dielo, že nielen preliali pohár mojich očakávaní, ale dokonale zachytili atmosféru a napätie, ktoré som ku textu hľadal.´´ prezradil Marek Vataha.

Spevák Mišo Bučko približuje proces tvorby skladby Clover: „Viackrát som už tento text prechádzal, ale musel dozrieť čas, lebo zrazu to  išlo skoro samo. Nástojčivá melódia vo veršoch popisuje napätie medzi mužom a ženou  na konci vzťahu, kedy sa často koná impulzívne. Toto napätie sa z môjho pohľadu nesie celou skladbou. Je to moja obľúbená skladba na koncertoch“.  Ak sa pozrieme viac do hĺbky emócii, ktoré chalani v skladbe ukryli „Clover, čiže štvorlístok je symbolom šťastia. Splneného priania. Prianie je túžba. Túžba je idealizovaná predstava reality. Čím dokonalejšia je, tým trpkejší je stret s jej reálnym naplnením. Dokonalosť sa bežne v prírode nevyskytuje. Tak prečo ju od seba tak často vyžadujeme?“, dodal Marek Vataha.

No Time For Anger bol textársky oriešok

Skladba No Time For Anger vznikla zhruba pred 6 rokmi. ,,Mišo prišiel s refrénovou časťou textu, z ktorej bol veľmi nadšený. Mojou výzvou bolo dopísať verše. Bola to pre mňa skutočne neobvyklá úloha, pretože som po tejto stránke veľký individualista a málokedy sa dokážem stotožniť s lyrickým prejavom iných. Prekonal som prvotné zábrany a odosobnil som sa od doslovného významu slov so snahou vniesť do konceptu iný pohľad“.  Výsledok môžete zhodnotiť v skladbe.

Skladba prináša pohľad do duše nás mnohých „Existujú dva pojmy so spoločensky rôznou mierou akceptovateľnosti. Pretvárka a maska. Prvé slovo má silne negatívnu konotáciu a málokto by ho rád počul adresované na svoje meno. Každý by chcel, aj keď si to možno niekto nechce priznať, aby ho okolie prijalo v jeho jedinečnosti a originalite. No strach z nepochopenia nás vedie nasadiť si pomyselnú masku a zahaliť tak svoje slabosti. Táto „maska“ je ale niečo, čoho si je veľa ľudí na sebe vedomých a otvorene priznáva toto „sociálne brnenie“. Je to skôr existenčná otázka a možnosť opýtať sa sám seba, kde tá hranica je a ako si udržať  zdravé sebavedomie a pochopenie vlastných predsudkov voči okoliu“, opisuje to Marek Vataha.

Mišo Bučko dodáva: „myšlienka textu hovorí sama za seba, vždy sa nájde niekto lepší a šikovnejší, preto netreba v sebe pestovať negatívne emócie. Väčšinou nič nevyriešia, práve naopak. Marek Vataha túto myšlienku potom ďalej rozvinul a pekne vystihol. Ako skoro všetky skladby, aj táto najprv mala akustickú podobu a postupne sme aranžovanie prepracovali do finálnej podoby.

 

The Sages nájdete:

https://www.facebook.com/thesagesband

https://www.youtube.com/thesages

 

Redakciu mojamuzika.sk o novinkách informoval: Charlie Zsigray

Foto: Tomáš Zacha

Prečítajte si

Comments are closed.