PodcastMladá hudba

Juraj Staviarsky: Teraz je najdôležitejšie vydať album s ÔK (podcast)

Basgitarista, spevák a skladateľ Juraj Staviarsky je najmladším umelcom z klanu Staviarskych. Jeho otec Viťo je spisovateľom a autorom megafilmu Loli Paradička, starší brat Rišo úspešný tvorca vtipných videí, známy skôr ako Ďodik z Kendíc a sestra Marka obľúbená detská spisovateľka. Hudba je v rodine Staviarskych veľkou témou, najviac sa jej venuje práve najmladší Juraj.

Jeho prvou kapelou bola Pohrebná služba (Funeral Servie) do širšieho povedomia sa dostal s inštrumentálnou kapelou Fúzymúzy. Tá už neexistuje.

“Nikdy neskladám konkrétnu skladbu. Sadnem si s gitarou, vymyslím nejaký riff alebo basovú linku, alebo si na úvod naťukám bicie a do nich vymýšľam gitaru či basu. Vymyslím desať riffov, pospájam čo sa k sebe hodí a z toho vzniká skladba.  Nemám však konkrétny spôsob tvorby.“

Za šesť rokov nazbieral pri tvorbe pre Fúzy múzy viac ako tristo minút hudobných nápadov, ktoré starostlivo pretriedil a vybral z nich jedenásť vecí a napísal k nim texty. ÔK v tomto roku nahráva nový album a to je pre talentovaného Prešovčana momentálne najdôležitejšia činnosť v tomto roku. Na koncertných pódiách chce novinku predstaviť v budúcom roku. Zároveň s novým materiálom ho spoznávame v inej úlohe. Okrem basgitaristu je zároveň spevákom.

“Pýtalo si to text, tak som začal vytvárať slovenské texty, myslím, že to tam sadlo. Predpokladám, že z toho nikdy nebudem slávny, ani nechcem byť slávni. Chcem iba robiť hudbu,“ priznáva v našom podcaste.

Na YouTube už nájdete single Wasabi, Bubáci, Činky/Knihy a Verný DJ. Kapela funguje v zostave Juraj Staviarsky (basgitara, spev),  Martin Mušinka (gitara) a Dušan Kirner (bicie).

Tento diel je pre našu redakciu výnimočný aj v tom, že Eda Kopčeka a Bašu Petrášovú doplnil na poste podcastéra Filip Lenárth, ktorý si práve s Jurajom odkrútil svoju premiéru v Podcaste Mojamuzika Špeciál a v najbližších týždňoch prinesie ďalšie časti. Tešíme sa na to.

Zebra nápadov za šesť rokov, vymyslel viac ako tristo minút hudby, vybral najlepších jedenásť vecí a k ním zložil texty.

“Nikdy neskladám konkrétnu skladbu. Sadnem si s gitarou, vymyslím nejaký riff alebo basovú linku, alebo si na úvod naťukám bicie a do nich vymýšľam gitaru či basu. Vymyslím desať riffov, pospájam čo sa k sebe hodí a z toho vzniká skladba.  Nemám však konkrétny spôsob tvorby.“

V dnešnom podcaste sa dozviete aj:

  • Čo sa stalo s kapelou Fúzy múzy?
  • Ako vznikol ÔK?
  • Ako funguje s ostatnými členmi?
  • O skladbách Wasabi aj Bubáci
  • Čomu všetkému sa Juraj Staviarsky venuje?
  • K čomu ho inšpirovalo hranie videohier?
  • Aký je rozdiel medzi skladaním hudby pre svoju kapelu a pre audioknihu
  • Čo by robil v prípade, keby prerazil?
  • Kedy budú koncerty ÔK?
  • Čo sa naučil od Davida Kollara?

Projekt podporený z rozpočtu PSK

text: Edo Kopček
podcast: Filip Lenárth
zvuk podcastu: Dušan Papp

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Podcast