Mladá hudbaNovinky

Homes vydáva debutový dvojsingel v slovenčine pod rodným menom Peter Kravárik

Slovenský skladateľ a producent Homes sa po sólovej odmlke v roku 2021, kedy sa podľa vlastných slov venoval najmä intenzívnemu skladaniu či pomáhaniu kamarátom s ich tvorbou, vracia s novým dvojsinglom, tentokrát po prvýkrát v rodnej slovenčine, ktorý vydáva pod svojím rodným menom Peter Kravárik.

Debutový dvojsingel v slovenčine

Dvojsingel vznikol na požiadanie začínajúceho českého spisovateľa Grigorija Nikiforova, ktorý Homesa oslovil, aby napísal soundtrack k jeho debutovému románu s názvom Kradli jsme sousedům rajčata, romantickému príbehu mladej lásky, jej dobrodružstiev i útrap.

Skladby, podobne ako román, opisujú pocity mladej, nevinnej zamilovanosti a eufórie, s ňou spojenej, rovnako ako pocity stratena a skľúčenosti pri opadnutí ideálov. Samotné skladby ponúkajú Homesa v hudobne experimentálnejšej polohe, avšak stále so zvukom, ktorým sa vyformoval.

A prečo po slovensky a pod rodným menom?

Ako uvádza Peter, „po dokončení dvojsinglu ma to pri tvorení ďalšej hudby nejak spontánne, prirodzene vtiahlo opäť do slovenčiny a našiel som v nej novú slobodu a možnosti sa vyjadriť, čo mi prišlo veľmi oslobodzujúce – cítil som sa v slovenčine veľmi dobre, akoby som objavil novú časť mojej tvorivosti a sebavyjadrenia. Vzniklo niekoľko ďalších skladieb, ktorých smerovanie ma veľmi napĺňalo a cítil som, že túto etapu mojej tvorby chcem oddeliť. Tiež mi na Slovensku veľmi chýba takýto štýl tvorby, preto som sa rozhodol, že spravím niečo čisto slovenské – žiadne anglické názvy, pseudonymy, texty, nič. Teším sa, kam ma táto cesta zavedie, a na to, keď budú ľudia môcť počuť ďalšiu tvorbu.“

Prečítajte si

Comments are closed.