Live

 Začal sa medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie 2023

Úvodný deň festivalu bol venovaný príbehom umelcov umlčaných holokaustom, ale aj piesňam, ktoré si spievali väzni v koncentračných táboroch. Až do 24. septembra vás čaká 16 koncertov, na ktorých vystúpia výnimoční domáci i zahraniční umelci: huslistka Isabelle van Keulen, klavirista Ronald Brautigam, oceňované švédsko-nórske Trio Mediæval, trubkár Arve Henriksen, jazzový kontrabasista Arild Andersen, nórsky huslista a skladateľ Nils Økland, ale aj obľúbení slovenskí herci Marián Slovák, Eva Matejková, Božidara Turzonovová a František Kovár.  

Konvergencie každý rok svojou dramaturgiou dokazujú, že hudba vie spájať, vzdelávať a aj rozprávať príbehy. Svedectvá preživších nielen prostredníctvom slov, ale i piesní si budete môcť vypočuť už tento utorok 12. 9. v žilinskej Novej Synagóge v projekte Nezabudnúť: Voices of the Holocaust. Piesňovo-literárny cyklus autoriek Marilee Eckert a Marthy  Smith odznel už v USA i v mnohých európskych krajinách. Na Slovensku si ho budete môcť vypočuť v orchestrálnej úprave Daniela Rumlera v interpretácii Hilaris Chamber Orchestra, Evy Šuškovej (soprán), Matúša Šimka (tenor) a Haakona Smitha (NO/USA) (klavír). Počas večera vystúpi aj Pressbuger Klezmer Band s novým spracovaním tradičných klezmerových tancov a jidiš piesní. Hlasy z holokaustu budú znieť aj na druhý deň v Moyzesovej sieni v Bratislave, kde príbehy preživších prečítajú Eva Matejková a Marián Slovák.  V druhej polovici večera vás do sveta chasidských Židov vovedie projekt Chassidic Songs (Chasidské piesne) rabína Barucha Myersa, violončelistu Jozefa Luptáka, akordeonistu Borisa Lenka a huslistu Miloša Valenta. Ich hranie doplnia úryvky z knihy Jiřího Langera Devět bran prečítané Božidarou Turzonovovou a Františkom Kovárom. 

Škandinávske multižánrové koncerty 

Konvergencie sú známe prepájaním rôznych hudobných žánrov. A presne v tomto duchu sa bude niesť druhý festivalový víkend. Vo Františkánskom kostole budú  17. 9. znieť  chorály, hymny a ľudové piesne zo Škandinávie v priezračnej interpretácii Tria Mediæval (nominácia na Grammy za album Folk Songs) a známeho jazzového trubkára Arveho Henriksena. Ten na festivale vystúpi aj o deň skôr, v sobotu 16. 9., so slovenským experimentálnym gitaristom Davidom Kollarom v klube A4. Ich predkapelou bude česko-slovenské kvarteto Škvíry & Spoje.

Utorok 19. 9. bude patriť úspešnému projektu Konvergencií Building Bridges. Tentokrát sa k violončelistovi Jozefovi Luptákovi, akordeonistovi Borisovi Lenkovi a klarinetistovi Branislavovi Dugovičovi pridá známy nórsky improvizátor, skladateľ a huslista Nils Økland.Building Bridges je hudobný projekt stavajúci hudobné mosty medzi žánrami a ľuďmi,“ vysvetľuje Jozef Lupták a dodáva: „Vytvárame prepojenie medzi vzdialenými svetmi, ktoré by pravdepodobne inak nenadviazali kontakt. Na Konvergenciách chceme spájať a zbližovať. Veríme, že to má zmysel, i keď sa zdá, že spoločnosť sa ženie opačným smerom.“ Súčasťou utorkového večera bude aj prvotriedny nórsky jazz v podaní Nils Økland Band s legendárnym kontrabasistom Arildom Andersenom. V rozhovore s Oliverom Rehákom pre podcast Continuo festivalu Konvergencie Økland prezradil: Mám rád hudbu ako sociálnu záležitosť, ktorá spája rôznych ľudí. Nevyrastal som na jednej hudobnej tradícii. Mám rád tanečnú ľudovú hudbu, hrával som ju s otcom, spolupracujem so symfonickým orchestrom aj s džezmenmi.“

Nadčasová komorná hudba 

V piatok 22. 9. budú v koncertnej sieni Klarisky znieť Modlitby a sny – rafinovaná a mystická hudba držiteľa ceny Grammy, argentínsko-amerického skladateľa Osvalda Golijova a francúzskeho klasika hudby 20. storočia Dariusa Milhauda. V programe ani tento rok nebude chýbať Bratislavská noc komornej hudby. V sobotu 23. 9. prinesie do Primaciálneho paláca hudobný maratón, ktorý vás neunaví, ale prekvapí zriedkavými hudobnými zážitkami. Okrem diel laureátov skladateľskej súťaže Konvergencií, festival uvedie diela Juraja Beneša, Giovanniho Sollimu, Franka Bridgea, Benjamina Brittena a vzdá poctu géniovi hudby 20. storočia Györgymu Ligetimu. Po 9 rokoch sa na Konvergenciách predstaví jeden z najväčších kamarátov detí Branislav Jobus. Postavy jeho kníh ožijú v nedeľu 24. 9. v programe Jobusovky komorne komorné. Záverečné podujatie Konvergencií bude patriť 24. 9. v Moyzesovej sieni huslistke Isabelle van Keulen a klaviristovi Ronaldovi Brautigamovi, ktorí patria medzi najinšpirujúcejšie osobnosti sveta klasickej hudby. Kritika i publikum oceňujú ich repertoárovú všestrannosť, mimoriadnu hudobnú inteligenciu a bezprostrednú muzikalitu. V druhej časti koncertu sa k nim pridá violončelista a umelecký riaditeľ festivalu Jozef Lupták.     

Štyri majstrovské kurzy

V rámci festivalu sa pre mladých hudobníkov a hudobníčky realizujú až štyri majstrovské kurzy so svetovými interpretmi. Významná švédska vokalistka Anna Maria Friman, ktorá sa okrem sólového a ansámblového pôsobenia veľmi intenzívne venuje aj pedagogickej činnosti po celom svete, bude viesť workshop pre spevákov a speváčky či milovníkov starej hudby. Nils Økland už v máji v Banskej Bystrici ukázal, ako dokonale dokáže viesť hudobno-improvizačný workshop. V Bratislave sa uskutoční workshop pre interpretov, študentov alebo world music hráčov. Masterclass bude viesť aj významný taliansky violončelista Paolo Andriotti, ktorý v súčasnosti zastáva post profesora na konzervatóriu Umberta Giordana vo Foggii a vyučuje aj na Fiesole School of Music. Štvrtý majstrovský kurz bude s medzinárodne uznávanou holandskou huslistkou Isabelle van Keulen.

Konvergencie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Festival sa koná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky pani Zuzany Čaputovej a aj pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla. 

Hlavní partneri: Hlavné mesto Bratislava, Západoslovenská energetika, a.s., Nadácia Slovenskej sporiteľne, Bratislavský samosprávny kraj

Za podporu ďakujeme aj partnerom: SOZA, BKIS, Moyzesova sieň, Filozofická fakulta UK, Slovenská národná galéria, Galéria mesta Bratislavy, Nová Synagóga Žilina, A4 – priestor súčasnej kultúry a ďalším partnerom a mediálnym partnerom.

text: Mária Hejtmánková
foto: Jarma Uhlíková

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live