Live

The Animals and friends vystúpia na Dobrom Festivale. Okrem The House of the rising sun zahrajú množstvo hitov

Vo svete rockovej muziky je množstvo úžasných príbehov. The Animals patria k najznámejším britským kapelám, ktoré ovplyvnili hudobný svet na celé dekády, a boli v roku 1994 uvedení do Rockn’Rollovej siene slávy. Do Prešova prinesú členovia The Animals and Friends pod taktovou zakladajúceho člena, bubeníka Johna Steela, svoj drsný bluesový sound a piesne, ktoré balancujú na pomedzí rocku a popu. The Animals, ktorí boli v šesťdesiatych rokoch súčasťou tzv. Britskej invázie anglických kapiel do USA, majú vo svojej bohatej diskografii nielen rythmandbluesové skladby, ale doslova hit za hitom.

The Animals je jedna z najpodstatnejších skupín vo vývoji rockovej hudby. Vyrastali na nej naši rodičia a každý, kto má rád hudbu, sa v určitom veku dostane k skupine The Animals. Sú to legendy, ovplyvnili celé generácie a ich nahrávky dodnes inšpirujú aj nové generácie hudobníkov,” hovorí Miro Tásler, ktorý kapelu pozval na Dobrý Festival do Prešova.

The Animals boli druhou britskou skupinou, ktorá po The Beatles získala najvyššie umiestnenia v amerických rebríčkoch. V Top Ten na celom svete sa umiestnilo ich viac ako dvadsať skladieb.

Celosvetový úspech kapely odštartovala ich originálna verzia pôvodnej folkovej skladby The House of the Rising Sun z roku 1964. Podobne ako väčšina rockových balád, aj táto skladba nemá jasného autora, nakoľko sa jedná o tradičnú folkovú baladu. Pojednáva o ťažkom živote v New Orleanse. V mnohých jej verziách spievajúci oslovuje a nalieha na súrodenca, aby sa vyhol tomuto osudu. Celkovo vzniklo viac ako štyridsať verzií tejto skladby, jednu dokonca nahral aj slovenský jazzman Peter Lipa. 

Kým viacero verzií piesne hovorí o láske, The Animals naopak hovoria príbeh z pohľadu ženy, ktorej život upadá kvôli mužovi, s ktorým žije. Angličania skladbu hrali na spoločnom turné s Chuckom Berrym v roku 1964, aby sa od neho odlíšili v zmysle, že sú tvrdší rockeri. Ich verzia pesničky začína dnes už slávnym gitarovým riffom, pokračuje kvílivým spevom a špecifickú atmosféru jej dodáva elektrický organ.

“Organové sólo v skladbe House of the Rising Sun, vo verzii The Animals, je podľa mňa jedno z najkrajších sól v histórii rockovej hudby,” netají sa Miro Tásler, ktorý je hráčom na klávesové nástroje v domovskej kapele IMT Smile.

The Animals and Friends 

Kapela The Animals zažila rýchly nástup slávy, čo sa odzrkadlilo na rôznych odchodoch a zmenách v zostave. The Animals and Friends sú legitímnou zostavou, ktorú založil bubeník John Steel. Ten je na turné s hudbou The Animals už viac ako 50 rokov, čo je viac než úctyhodné. Vlani z tejto zostavy odišiel do hudobného dôchodklu jeden z pôvodných klávesákov Mick Gallagher. Do Prešova prídu s legendárnym bubeníkom spevák Danny Handley, basgitarista Roberto Ruiz a nový klávesák Barney “Boogie” Williams.

“Tieto piesne poznajú na celom svete mnohé generácie. Máme veľa energie, milujeme hudbu a zakaždým nás publikum odmení standing ovation, preto si myslím, že niečo robíme správne,” uviedol pre slovenské médiá John Steel.

Za pravdu mu dáva aj magazín Independent, ktorý po jednom z ich vystúpení napísal: “Hoci sa kapela zmenila, jej piesne ostali večné. Spolu s cover verziami klasík od Raya Charlesa a Johna Lee Hookera vám privodia trochu nostalgie s príjemným drsným nádychom.”

Dobrý festival sa uskutoční 9. a 10. júna 2023 na prírodnom kúpalisku Delňa v Prešove.

Okrem The Animals si na festivale zahrá tradične pestrá zostava kapiel a djov, návštevníkov čaká bohatý program pre deti a zaujímavé diskusie. Zatiaľ ohlásení účinkujúci: IMT Smile, Dub FX, Dj Fresh, Therion, Sima, Komajota, Zuzana Smatanová, Helenine oči, Chikilikitua, Gladiátor, Akustika, Symfobia, Čad, Wayd, Gloom a ďalší.

Lístky sú už v predpredaji na webe dobryfestival.sk

text: Edo Kopček
foto: Dobrý festival

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live