Live

Na Eda Klenu sa predsa chodí! (reportáž + foto)

Keď som sa Ketrina zo skupiny Pentagramček opýtal, čo robí Vranovčan v Prešove v sobotu večer, odpovedal mi: „Na Klenu sa predsa chodí!“. Priamočiarosť jeho odpovede mi na chvíľu vyrazila dych.

Sobotný koncert kapely Klenoty v rámci Festivalu Folkové Leto v prešovskej Christianii sa trochu vymykal z ortodoxného folkového rámca. Nasvedčuje tomu už len samotné rockové zloženie kapely Klenoty a ich typický gitarový sound, ktoré dokazujú, že sa nejedná o čistý folk.

Ako fanúšik Eda Klenu a jeho bývalý spoluhráč si dovolím tvrdiť, že keby Edo zvolil hoci aj metalovú formu svojich piesní, ich jadro by ostalo rovnaké: pesničkárske s vynikajúcimi textami a originálnymi melodickými linkami.

Myslím si, že Edo, na rozdiel od iných, aj oveľa slávnejších slovenských hudobných autorov, a aj napriek ohromnému množstvu piesní, ktoré napísal, nevykráda sám seba a každej novej piesni dokáže dať jedinečnú melódiu a atmosféru. No dosť bolo chvály. Poďme na samotný koncert. 

Dvaja členovia odchádzajú

Pred koncertom to mohlo vyzerať tak – a boli to aj moje obavy – že sa koncert bude niesť v rozpačitejšej nálade, keďže, ako už kapela avizovala skôr, dve tretiny Edových spoluhráčov z Klenotov odchádza.

V Christianii teda išlo o ich posledný spoločný koncert v tomto zložení, Adam Kaščák (bicie) a Jozef Marcin (basová gitara) v kapele končia. Pri Edovi zostáva len verný súputník – vynikajúci gitarista Lukáš Valkučák. Obavy zo smútočnej nálady sa však ukázali už počas úvodných skladieb ako zbytočné. Koncert uviedli starodávne gongy evokujúce vstup do kina vrátane známej filmovej znelky a chvíľu po príchode kapely sa k muzikantom pripojil aj líder – Edo Klena.

Klenoty Prešov

Lukáš Valkučák je v kapele Klenoty od samotného začiatku.

Koncert bol rozdelený na dve časti, v tej prvej hralo (doteraz) tradičné zloženie kapely Klenoty, v druhej sa ku kapele pripojili dvaja trubkári – Jaro Janek a Marek Šoltýs. Už podľa názvov niektorých skladieb, ktoré zazneli v druhej časti (Čo bude ďalej, Zabili DJ-a, Posledný nech zhasne, Samé otázky, Odísť na juh, Škaredý deň v Chujave atď.) môže byť jasné, že prvá časť s údernejšími rockovými skladbami (napr. Old School, Sloha, refrén, sólo, Ujo Michal spomína, Hej, vedúci), ktoré kapela zahrala s ohromnou vervou a chuťou, pôsobili veselším dojmom oproti melancholickejšej druhej časti.

Celkové nasadenie a hlavný interpret, evidentne si užívajúci svoj koncert, však presvedčili divákov od začiatku do konca. Publikum reagovalo na každý známy nápev aj na výzvy Eda Klenu pripojiť sa do niektorých piesní. Je naozaj škoda, že táto zostava končí – aj z koncertu bolo jasné, že to určite nie je pre nezhody v kapele, ale kvôli oveľa pragmatickejším okolnostiam… Edovi pri znovubudovaní kapely držíme palce, nepochybujeme, že s jeho potenciálom a energiou to budú stále Klenoty. Ketrin má totiž pravdu: „Na Klenu sa predsa chodí!“.

trenčín prešov

Edo Klena s Klenotami na Pohoda on the Ground 2021 na podium hudobného klubu Stromoradie.

Vypočuj si náš rozhovor s Edom Klenom v podcaste po vystúpení na Pohoda on the Ground

 

 

Program 1. ročníka Festivalu Folkové leto:

26. 8. o 19:30 Otvorená scéna folková II. (Open Mic)
27. 8. o 19:00 Folk – vízia, a či vôbec (beseda)
27. 8. o 20:30 Martin Geišberg a Nany Hudák
28. 8. o 20:30 René Souček duo

V rámci festivalu sa už uskutočnilo:

Reportáž: 18.8. o 19:00 Československý folk – vznik a vývoj /beseda/: Ján Řepka, Martin Chrobák a Edo Klena, po besede sólové koncerty: Ján Lepka a Martin Chrobák
19.8. o 19:30 Otvorená scéna folková I. (koncert)
Reportáž: 20. 8. o 20:30 Matej Starkov a  Zabiť Františka
21. 8. o 20:30 Klenoty
25. 8. o 19:00 Folk – smerovanie a presahy (beseda)
25. 8. o 20:30 Soňa Horňáková

text a foto: Dušan Papp

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live