Live

Na Dobrý Festival 2024 prinesie atmosféru klubových koncertov nové pódium Višňový klub

Atmosféru klubových koncertov prinesie tento rok Dobrý festival vďaka novému pódiu Višňový klub, ktorého dramaturgom je Martin Višňovský – muzikant, dramaturg a organizátor kultúrneho života v meste Prešov. Svoje skúsenosti s organizovaním koncertov nielen v slovenských, ale aj európskych hudobných kluboch pretavil do špecificky klubového programu. Počas troch dní vystúpi vo Višňovom klube dvanásť kapiel.

Martin Višňovský so svojou kapelou Chiki liki tu-a patrí medzi skúsené klubové kapely, ktoré sú zároveň pravidelne pozývané na hudobné festivaly nielen doma na Slovensku, ale aj v Európe. A keď na to má čas, zájde sa pozrieť na veľkých festivaloch na ich rôzne menšie scény. 

“Na tých mega akciách ako Sziget sú najlepšie pódiá práve tie, o ktorých ani netušíš, že existujú. Tam poväčšinou objavíš najkrajšie veci. Zrazu spoza stromu alebo nejakej uličky hrá kapela a máš z toho veľkú radosť. Vždy je dôležité, mať na festivale kapely, o ktorých možno už ľudia počuli, ale nevideli ich hrať naživo a majú potenciál sa presadiť vo väčšom meradle.”

dobrý festival 2024

Martin Višňovský si 16.11.2009 zahral v prešovskom V-Klube s kapelou Plastic People of the Universe skladbu Magické noci. Foto – Michal Frank

“Hlavným zmyslom bolo pripraviť pódium, na ktorom bez ohľadu na žáner prinesieme pestré rozpätie muziky, presne tak, ako sa to deje v hudobných kluboch, kde každý deň hrá úplne iná kapela, len s tým rozdielom, že u nás to návštevníci zažijú každé dve hodiny,” dodáva hudobník.

Bez hudobných klubov by neboli festivaly (a naopak)

Hudobné kluby tvoria jadro slovenskej hudobnej scény. Sú to miesta, kde vznikajú a žijú silné komunity, ktoré tvoria esenciu mesta, v ktorom sa nachádzajú. Prešov ako silné muzikantské mesto zažilo od deväťdesiatych rokov viacerov hudobných klubov, z ktorých mnohé zanikli, ale hudobné príbehy, ktoré napísali, rezonujú u fanúšikov dobrej hudby dodnes. Vníma to aj organizátor Dobrého festivalu Miro Tásler.

„Každý klubový koncert je neopakovateľný pre hudobníkov aj samotných fanúšikov. V kluboch vznikajú nielen čarovné momenty, silné väzby medzi kapelami a ich fanúšikmi, v kluboch vznikajú nové kapely, ktoré sa časom môžu stať hybnou silou scény v rámci žánru i mimo neho. A na tento odkaz nadväzuje Dobrý festival, ktorý sa od prvého ročníka svojou dramaturgiou zameriava na hudbu rôznych tónov a chutí. Klubová hudba bola zakaždým priamo aj nepriamo jeho súčasťou. Bez nadsázky platí, že bez klubovej hudby a klubových kapiel by neexistovali ani hudobné festivaly.”

Návštevníci Dobrého Festivalu zažili počas 16 ročníkov viacero menších aj takzvaných žánrových pódií – napr. metalové pódium, pódium pre začínajúce kapely, mini-pódium venované výlučne reggae a dub stepu, ale aj ďalšie, ktoré na festival prinášali pestrú zmes muziky, ktorá oslovovala rôzne komunity fanúšikov. Myšlienka týchto pódií z programu festivalu nezmizla, hoci niektoré zanikli, iné fungujú dodnes a sú aj také, ktoré sa stali súčasťou hlavných scén festivalu. 

Vo Višňovom klube na Dobrom Festivale vystúpia v dňoch 14. – 16. júna Eniesa, Arythmia, Christina Mantis, Edo Klena & Klenoty, Chris Ellys, Ôk, Vojdi, Dušan Vlk & Temný Rudo, I am Pita, Darkness Positive, Ions a Etterna.

Lístky na Dobrý festival sú už v predaji.

Plagát Višňový klub na Dobrom Festivale 2024. Grafika – Maxim Darák

text: Edo Kopček
grafika: Maxim Darák

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live