Live

Musíš cvičiť furt. Trúbka je veľká sviňa, hovorí Laco Deczi pred slovenskými koncertmi

Laco Deczi zostáva verný svojej tradícii, pokiaľ to situácia vo svete dovoľuje, dvakrát ročne odohrá koncerty vo svojej rodnej vlasti. Rodák z Bernolákova sa vo svojom úctyhodnom veku 84 rokov predstaví v najbližších dňoch slovenským fanúšikom v Novom Meste nad Váhom, Brezne, Prešove, Košiciach, Banskej Bystrici, Piešťanoch, Veľkom Záluží a Bratislave. Na Slovensku a v Čechách strávi koncertne celý máj a jún. Naplánované má u našich susedov aj koncerty z kraja júla. Potom sa vracia do New Yorku.

“Hrám, pretože musím. Hudbu robím celý život. Drží sa ma ako hovno košele. Kluby sa tu zlepšili, žiadne záchodové svinstvá, som rád, že to je lepšie. Máme pár nových vecí, ale inak hráme dookola to isté, lebo sme zistili, že sa to ľuďom trošičku páči,” konštatuje Laco Deczi, ktorý by vo svojom veku mohol pokojne sedieť doma na gauči a užívať si dôchodok. Namiesto toho sa okolo hudby motá v podstate celý deň. “Musíš cvičiť furt, pretože trúbka, to je veľká sviňa. Tri dni ju vynecháš a nevieš to rozdýchať. Fyzičku mám normálnu. Stačím.”

Na turné má Laco Deczi so sebou aj aktuálny album Kudla, ktorý je výberom štrnástich skladieb z Decziho tvorby. Skladby nahrali muzikanti nanovo v štúdiu New York Sound Studio. Okrem členov kapely Celula New York  sa v skladbách objavili Brian Charette (organ), Eric Meridiano (piano), Noboru Kinukawa (basa), Steve Clark (basa), Chris DePino (harmonika), Kris Jensen (tenor saxofón) a Joe Tinari (gitara). Finálny master zaobstaral Jan Brambůrek z Tajný Studio.

Kudla

foto: Jiří Haken

Kudla

foto: Jiří Haken

Na koncertoch ho sprevádzajú Michael Krásný na basu, syn Vaico Deczi na bicie, časť koncertov odohrá s klávesákom Mikulášom Pokorným a časť s Walterom Fishbacherom. Na Slovensku ešte cítiť, že sa klubová scéna rozbieha. “V New Yorku to počas pandémie vyzeralo ako v ’45 po druhej svetovej vojne. Všetci poutekali, nikto tam nebol. Potom sa zas vrátili. Čiže život už ide do normálu. Boli aj tragédie. Umrel mi kolega, s ktorým som kedysi hrával, gitarista Larry Rolens. Ten zas hrával desať rokov aj s Jamesom Brownom. Nebol očkovaný, dva dni bol v nemocnici a umrel, veľká škoda.”

A čo Laca Decziho potešilo v poslednej dobe? “Bol som nemocný, neskapal som, tak som sa začal radovať.”

Laco Deczi na Slovensku:

27.5. Nové Mesto nad Váhom,  Blue Note
29.5. Brezno, Bombura
30. 5. Prešov, Stromoradie (lístky)
31.5. Košice, Jazz Garden
1.6. Banská Bystrica, Hogo Fogo Jazz & Art Club
2.6. Piešťany, Na Panvici
19.6. Veľké Zálužie, Galéria Štepánek
20.6. Spilka restaurant

kompletný zoznam aj českých koncertov nájdete na webe lacodeczi.com

text: Edo Kopček
foto: archív Laco Deczi

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live