Live

Mohla to byť tradičná oslava Vítania jari, namiesto toho zahrajú spomienkový koncert pre gitaristu

Karpatské chrbáty, Bez ladu a skladu a Chiki liki tu-a sa tento piatok 25. marca stretnú opäť na pódiu v kinosále vo Vrbovom. Po dvoch rokoch pandémie to mohla byť opäť koncertná oslava tradičného podujatia Vítanie jari, ale osud to zariadil inak. Vo februári zomrel gitarista Miroslav Kusý z Karpatských chrbátov, preto hudobníci zorganizovali koncertnú rozlúčku so svojím kamarátom. Na tento večer pozvali aj 25-členný orchester Art Music Orchestra, s ktorým gitarista hrával popri “Chrbátoch”.

“Prvýkrát sme sa s ním oficiálne rozlúčili na pohrebe 24. februára, ale nemali sme ani kar. Preto by sme sa radi s Mirkom koncertem rozlúčili aj my, muzikanti a fanúšikovia. Stretneme sa všetci, ktorí máme radi hudbu týchto kapiel a všetkého, čo sa okolo nás dialo. Už teraz je to veľký kus života, ktorí sme spolu zažili,” hovorí Braňo Jobus z Karpatských chrbátov, ktorý zároveň pripravuje ďalší ročník Vrbovských Vetrov.

Kinosála vo Vrbovom je pre muzikantov z Karpatských Chrbátov zásadným miestom. V takzvanej “Kruhovke”, ktorá je súčasťou budovy, odohrali svojho času, ako dvanásťroční chlapci, svoj prvý koncert. Volali sa Harmasan a publiku predstavili svoje prvé autorské piesne. “Po piatkovom koncerte Karpatských chrbátov odnesieme z pódia Kusýkovu gitaru do Kruhovky. Keďže tam stále nie je strecha, budú môcť pri nej fanúšikovia zapáliť sviečky.”

Chiki liki tu-a

Gitarista bude s kapelou na pódiu

Karpatské chrbáty nehľadajú nového gitaristu. Na pódiu počas koncertu nebude len Kusého gitara a urna, jeho gitarové party budú znieť aj z reprákov. “Našťastie sme náš posledný výberový album nahrávali v štúdiu u mňa doma vo Vrbovom, čo znamená, že som vedel vyexportovať jeho gitarové stopy. Rozhodli sme sa, že nebudeme hľadať nového gitaristu. Chceme hrať v nezmenenej zostave s Kusýkovými gitarami, ktoré pôjdu z mixu.”

Samotný koncert bude po personálnej stránke špecifický aj z pohľadu kapiel Bez ladu a skladu a Chiki liki tu-a. Koncert začne o 19:00 hodine a nemá presne stanovený časový harmongram. Prví vystúpia Art music orchestra, s ktorými Miro Kusý hrával. Nasledovať budú Karpatské chrbáty. Potom s Bez ladu a skladu odorá po dlhej dobe celý koncert bubeník Richard Rybníček, čím sa na pódiu predstaví pôvodná, legendárna zostava jedných z priekopníkov undergroundu na Slovensku. 

Služobne najmladší z tejto partie, Prešovčania Chiki liki tu-a, pricestujú bez Ľuboslava Petrušku, ktorý po 24 rokoch ukončil svoje pôsobenie v tejto úspešnej kapele. S bratmi Višňovskými vystúpi gitarista Stanislav Sninský, známy pod umeleckým menom Raptor Koch, s ktorým teraz Chiki liki tu-a skúšajú.

“Toto miesto, toto pódium, má pre Karpatské Chrbáty veľký význam. Stretneme sa tu opäť v priateľskej atmosfére, bude to večer zásadných noviniek v týchto kapelách. Tradícia pokračuje, chceme sa zabaviť a chceme vzdať hold Mirkovi. Bude to iný spôsob Vítania jari, koncertne sa rozlúčime s Pánom Gitaristom”, dodáva Braňo Jobus.

Posledná koncertná rozlúčka s giratistom Miroslavom Kusým sa uskutoční v piatok 25. marca od 19:00 hodiny v Kinosále vo Vrbovom. Výťažok zo vstupného bude venovaný rodine na pokrytie nákladov spojených s pohrebom. Lístky sú v predpredaji v sieti ticketlive.sk a budú sa dať zakúpiť aj na mieste.

text: Edo Kopček
foto: Ľubomír Bafoart Drahoš

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live