Live

Koncom apríla a v máji Horehronie ožije jazzom

Vo štvrtok, 29. apríla, odštartuje už siedme pokračovanie obľúbeného jazzového podujatia Horehronské Jazzové Dni. Realizácia live verzie nebola možná. Organizátori sa tentokrát rozhodli zorganizovať virtuálne stretnutia s divákmi v podobe online premiér koncertov z NKP Bombura.

Klub privítal päť slovenských kapiel, čím podporil domácu scénu v náročných časoch. Sledujte facebook NKP Bombura a web stránku www.bombura.sk, 29.apríla a 8. mája. Spoločne dúfame, že počas  posledného koncertu 15.mája, sa stretneme už naživo v Bombure.

Online premiéry prvých dvoch koncertov sledujte vo štvrtok, 29.4. 2021 od 19:30 .

Ako prvé sa na festivale predstavia kapely Basostroj a Groovehub. Meno Martin Žiak netreba nikomu predstavovať. Učarovali mu najmä vibrácie basgitarových strún. Koncertoval s rôznymi zoskupeniami od popu cez blues až po drum’n’bass (Katka Korček, Silvia Josifoska, Jana Kirschner, Henry Tóth a ďalší) . Najnovším Martinovým hudobným počinom je vlastná skupina Basostroj, ktorej vyšiel v apríli druhý album. Kapelu okrem Martina tvoria Emil Frátrik, Samuel Kovács, Tomáš Findra. U nás v Bombure si však na bicie zahral Lukáš Kubičina. Za zmienku stojí, že s Emilom Fratríkom hral Basostroj ako doprovodná kapela spevákovi Vinxovi ( USA) z kapely Jungle Funk.  Basostroj ponúka inštrumentálnu hudbu plnú basgitary, groovov, loopov a elektriny. 

Groovehub je slovenská jazzové zoskupenie. Za svoju deväťročnú existenciu sa im podarilo zozbierať mnoho ocenení, čo svedčí o kvalite a vyzretosti ich hudobnej produkcie. Kapelu založil na jeseň 2012 klávesista, skladateľ a aranžér Ľubomír Šramo. Spolu s energickou a kreatívnou rytmickou sekciou, ktorú tvorí Radovan Vallach na bicie a Adam Hudec na basgitare, vytvárajú zvuk presahujúci hranice tradičných hudobných žánrov. 

Online premiéry ďalších dvoch slovenských koncertov sledujte vo sobotu, 8.5. 2021 od 19:30. 

V programe HJD nájdete aj unikátny koncert Zuzany Mikulcovej s hosťom, zo Sýrie, Larou Abou Hamdan. Len ťažko by ste na Slovensku našli krajšiu a silnejšiu manifestáciu ženskej sily a krehkosti, jemnosti a pevnosti či odhodlania a ľahkosti, vo vokálnom prejave. Nenechajte si ujsť tento výlet do krajiny tónov, melódií a podmanivej hudby obohatenej štipkou exotiky. 

Nemenej kvalitnou hudbou sa v rovnaký deň odprezentuje aj kapela Talent Transport. Vladislav “Slnko” Šarišský, Filip Hittrich a Marián Slávka. Trio skúsených hudobníkov známych svojou vyzretou tvorbou, v ktorej pozadí cítiť, hudobný odkaz Mareka Brezovského a Deža Ursínyho. V ich hudobných kreáciách sa veľmi prirodzene spája jazz, vážna hudba a pop. Finálny dojem je uchu i duchu lahodiaci a určite stojí za viac ako jedno vypočutie.

Záverečný koncert a hudobný workshop. 15.5. 2021 (veríme že) v Bombure naživo.

Posledná kapela ktorá na HJD vystúpi potvrdzuje, že v Sebechleboch žijú talentovaní hudci. Práve odtiaľ kapela The Turnels Brass band pochádza. Ich prejav je nabitý energiou a rytmami, ktoré podmanivo ovládnu vaše vedomie a nadlho sa usadia vo vašej hlave. Nečudo, že The Turnels Brass band si v roku 2020 odniesli cenu SOZA za vlastnú autorskú tvorbu a kolektívny výkon v súťaži Nové tváre slovenského jazzu 2020. Pre priaznivcov žánrových presahov sme si  pripravili v tento deň aj prekvapenie v podobe hudobného workshopu.

V rámci sprievodného programu HJD sa prostredníctvom krátkeho video rozhovoru dozviete viac o  výstave originálnych diel, prevažne detských, návštevníkov letného festivalu Slovenské Alternatívne Leto, ktoré vznikali pod odborným dohľadom umelcov z ateliéru Riavy – Juraja Muchu, Lucii Lakovej, Richarda Boháča a Sandry Steinsdorferovej. Každé dielko je unikátom a spoločne tvoria milé, hravé a kreatívne memento z minulého ročníka festivalu. Výstava „Obrázky z festivalu“ je nainštalovaná v priestoroch NKP Bombura a nedočkavo čaká na svojich prvých návštevníkov.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Web: www.bombura.sk

FB: Bombura NKP

text: Saša Pastorková

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live