Live

Jazz Prešov 2023 ponúkne opäť kvalitný program

Už na budúci piatok 20. októbra sa začne 32. ročník Medzinárodného hudobného  festivalu Jazz Prešov 2023. Finančné problémy síce obmedzili rozsah festivalu a zredukovali jeho program na 1 večer, no neubrali na kvalite.

Na začiatok dávajú organizátori opäť priestor mladým a začínajúcim hudobníkom. Tentokrát to bude pomerne veľké hudobné teleso – BRASS BAND DAMA, ktoré sa venuje interpretácii známych jazzových skladieb a evergreenov. Mladí hudobníci sú väčšinou študentmi súkromnej ZUŠ DAMA v Prešove a ich umeleckým vedúcim je známy hudobník Miroslav Leško.

Po tomto úvode už vystúpi profesionálna formácia PETER UHER GROUP, ktorá uvedie aj svojho hosťa, dánskeho trúbkara JAKOBA SØRENSENA. Gitarista a skladateľ Peter Uher sa vo svojej tvorbe orientuje na najmodernejsie trendy ambientnej fusion hudby silne ovplyvnenej škandinávskymi modernými štýlmi presahujúcimi rámec jazzu. Jakob Sørensen patrí k mladšej generácii dánskeho jazzu, no jeho nahrávky už získali 5 významných jazzových ocenení.

Druhá formácia PACORA TRIO patrí už roky k tomu najlepšiemu na slovenskej jazzovej, či world-etno scéne. Traja famózni virtuózni hudobníci Stano Palúch, Marcel Comendant a Róbert Ragan sa so svojou fúziou slovenského folklóru, balkanskej hudby a jazzu dostali na mnohé svetové pódiá. Ich hudbu poznáme nielen z koncertov, ale aj z mnohých domácich a zahraničných rádií a dokonca aj z niekoľkých filmov.

Vypočujte si archívny podcast s Petrom Adamkovičom k jubilejnému 30. ročníku Jazz Prešov

Záver večera bude patriť temperamentnému S.P.BARTUS & BRAZIL JAZZ UNIT projektu medzinárodneho obsadenia, ktorý vedie slovenský basista európskeho formátu Štefan Pišta Bartuš spolu s brazílskym gitaristom, multiinštrumentalistom a skladateľom Marcom Antoniom Da Costa.
Spojenie vášne a talentu, jazzu a brazílskeho temperamentu je charakteristikou hudby tohto osemčlenného orchestra, ktorého vystúpením za ukončí večer na hlavnom pódiu sály Čierneho Orla prešovského PKO.

Festival však bude pokračovať tradičnou jam session v Libresso Books & Coffee, ktoré otvorí slovensko-poľské zoskupenie mladých jazzmanov, študentov Akademie Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego v Krakowe s názvom STRINGS COOPERATION PROJECT.

Lístky sú v predpredaji v sieti Tootoot.fm

text: Jazz Prešov
foto: jazzpresov.sk

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live