Live

Festival SYMBIÓZA v prešovskej Christianii chce spájať komunity a prispievať k slobodnejšej budúcnosti každého a každej z nás

V prešovskom klube Christiania prebehne v polovici septembra „SYMBIÓZA /festival o tolerancii a rešpekte medzi nami“. Prinesie atraktívne hudobné vystúpenia a literárno-spoločenské diskusie so zaujímavými hosťami a hostkami na témy rasizmu a homofóbie v našej krajine. SYMBIÓZA chce prispievať k obrusovaniu hrán medzi jednotlivými skupinami dnes extrémne polarizovanej spoločnosti, k zmene postojov a názorov na „tých druhých“, o ktorých často ani nemáme dostatok informácií a k ich neznášanlivosti nás motivuje najmä strach z nepoznaného. 

Festival SYMBIÓZA sa bude konať v priestoroch klubu Christiania počas predĺženého víkendu, od 14. do 16. septembra 2023 a prinesie kultúrne a umelecké obsahy, ktorých pridanou hodnotou okrem vysokej umeleckej kvality je, že angažovane reagujú na niektoré fenomény v spoločnosti a svojim pôsobením prispievajú k zmene postojov a názorov na dané javy.

Vo štvrtok, 14. septembra odštartuje festival svojím koncertom FVCK_KVLT, ktorý vo svojej tvorbe reaguje na aktuálne javy a fenomény v spoločnosti. Textovo aj hudobne je jeho tvorba mnohovrstevná, počuť v nej trap, punk, phonk, rnb, hardstyle, ale aj prvky techna či metalu. Je na každom poslucháčovi, na čo upriami svoju pozornosť. 

Nosné témy celého festivalu – nenávisť k Rómom či LGBTI – budú i témami literárno-spoločenských diskusií s autormi, ktorí na tieto témy reagujú a odborníkmi z daných oblastí. V živej diskusii sa pokúsia zodpovedať na otázky, prečo sú dané tendencie také výrazné a ako na ich riešenie. 

Hosťami a hostkou piatkovej diskusie (15. 9. 2023) s názvom „Prečo je rasizmus stále viac ako len pojem v slovníku? budú fotografka, dokumentaristka a redaktorka Denisa Havrľová, bývalý novinár, učiteľ v projekte Teach for Slovakia a autor knihy „A okraje máš kde?“ Juraj Čokyna, novinár a bloger, spoluautor knihy „Roky bezprávia. Neuveriteľný príbeh razie v Moldave nad Bodvou“ Samuel Marec a kultúrny antropológ a romista Alexander Mušinka, moderátorom Michal Havran.

Pokračovaním piatkového programu bude koncert úspešnej Anity Soul, ktorá pochádza z rómskej hudobníckej rodiny, venuje sa menšinovým žánrom ako jazz, soul, neosoul či fúzii jazzu s hip-hopom a spolupracuje s tými najlepšími, nielen slovenskými hudobníkmi.

Sobotný program (16. 9. 2023) začne diskusiou s názvom „Prečo je homofóbia zneužívaná ako nástroj strašenia ľudí a ako potom možno hovoriť o rovnosti nás všetkých?“, hostkami a hosťom Michala Havrana budú sociologička a výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva Silvia Porubänová, hudobníčka a blogerka Matia Lenická a vizuálny umelec, režisér, autor komiksovej poviedkovej knihy „Smutná krajina“ Eduard Klena. 

Hudobne sa v sobotu predstaví Vojtik, queer Róm žijúci v regióne poznačenom extrémizmom, ktorý svojou tvorbou nastavuje  zrkadlo našej spoločnosti. Festival ukončí dídžejským setom B-complex, kráľovná slovenského drum&bassu. Tá celý svoj DJ-ský impact investuje do boja za LGBTI+ práva a patrí k nekompromisným obhajcom diskriminovaných. 

Súčasťou SYMBIÓZY je aj výstava fotografických prác študentov prešovskej Školy umeleckého priemyslu, reflektujúce nosné témy festivalu.  

SYMBIÓZA/festival o tolerancii a rešpekte medzi nami je podporený z verejných zdrojov prostredníctvom Fondu na podporu umenia. 

text: Jana Seman
foto: Christiania.sk

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live