Live

Bóková, Hlavenková, Lakatos, ale aj Golnar & Mahan z Iránu, či kubánci Sarduy a Luna a ďalšie svetové jazzové mená koncom júla na Liptove

Posledný júlový víkend sa už po osemnásty krát v Liptovskom Mikuláši uskutoční trojdňový letný jazzový festival so starostlivo vyskladaným programom toho najlepšieho, čo možno na Liptov dostať.

Organizátori Mikulášskeho Jazzového Festivalu sa každoročne snažia jeho program koncipovať tak, aby zaujal aj náročnejšieho vyznávača jazzovej hudby, no aby bol zároveň prístupný aj širšej škále poslucháčov. Priaznivcov festivalu pozývajú stráviť od piatku 29. do nedele 31. júla tri večery plné žánrovo rozmanitej hudby, ktoré si môžu počas dňa doplniť turistikou či relaxom v krásnom horskom prostredí. Letný festival nadväzuje na jarnú sériu klubových koncertov Rudyho Linku, formácie Triple Jump Michala Bugalu a Altar Quartetu s americkým spevákom JD Walterom, ktoré sa v uplynulých mesiacoch uskutočnili v Liptovskom Mikuláši.

Bezplatným koncertom na Námestí osloboditeľov otvoria festival víťazi súťaže Jazz START UP 2022 Lenka Gálisová Quartet a pozvú naň celé mesto. Následný program v Dome kultúry odštartuje osemnásťčlenný Big Band VOŠ Konzervatória J. Ježka v Prahe zostavený zo študentov tejto školy. Orchester interpretuje prevažne súčasnú modernú jazzovú hudbu a kompozície svojho dirigenta a lídra Milana Svobodu. Po nich sa predstaví projekt DELO SAUCE, ktorého lídrom je bubeník Mattia Müller. Ten na Mikulášskom Jazzovom Festivale po minulé roky hral už s kapelami Mattiaboyzz a tiež s projektom HIPZZ. Tento krát privedie tých najlepších mladých hudobníkov zo školy Berklee College of Music, kde momentálne študuje. Táto úderka hrá energickú, kreatívnu, pestrú a modernú hudbu, ktorú ocenia nie len fajnšmekri jazzu, ale aj priaznivci rocku, RnB či DnB. Záver úvodného večera bude patriť dnes už svetoznámemu zoskupeniu Lukáš Oravec Quartet, ktorého hosťami budú dvaja výnimoční hostia maďarsko-rómskeho pôvodu. Jeden z najrešpektovanejších jazzových saxofonistov sveta, Tony Lakatos a tiež vitruózny klavirista Robert “Szakcsi” Lakatos (na festivale už účinkoval v roku 2018 v triu Martina Valihoru).

Náladu druhého festivalového večera rozprúdi projekt SOLE Júlie Kozákovej, ktorej jedinečný hlas na festivale zažiaril už v roku 2020 v kapele Velvet Case. SOLE čerpá inšpiráciu z tradičných piesní rôznych krajín vyberajúc z nich prvky a melódie, ktoré ich hlboko oslovujú. Repertoár spracúvajú do novej podoby naprieč žánrami klasickej, jazzovej, ľudovej hudby, či world music.

Výnimočná česká hudobníčka, skladateľka, aranžérka a producentka Beáta Hlavenková a jej kapela Snů na festivale predstaví poetický album Sně. V tvorbe autorky dominuje žánrová sloboda, opierajúca sa o hlboké povedomie o jazze, modernej klasickej hudbe, pope aj pesničkástve. Beatina hudba vyjadruje jej vnútorný vesmír, odhaľuje intimitu, nehu a pokoru, ktorá sa rozprestiera v autorkinej duši. Za hudbu k filmu Zátopek bola nominovaná na cenu Český lev 2021.

Ozajstnou lahôdkou na záver druhého festivalového večera bude skutočne svetová hudba tria Golnar & Mahan, pôvodom z Iránu. Vplyvy zo svojej vlasti kombinujú so západnou súčasnou hudbou, tvoriac univerzálny jazyk, ktorý čerpá slovnú zásobu z hudby blízkeho východu, jazzu, folklórneho skladateľstva a spevu a afrických rytmov. Táto kozmopolitná kapela si svojim jedinečným atmosférickým prejavom zaiste získa a uchváti tohtoročné festivalové publikum.

Nedeľný tretí festivalový večer bude patriť ďalším dvom výrazným zoskupeniam. Prvým je kvartet mimoriadne talentovanej klaviristky a neúnavnej skladateľky Nikol Bókovej, držiteľky ocenení za Najlepšiu jazzovú nahrávku roku 2021 a dvoch ocenení Anděl. Po Inner Place (2019), Unravel (2020) a Prometheus (2021) v tomto roku vydala v poradí už štvrtý album Elements, ktorý bude popri prelete nad celou jej tvorbou ťažiskom festivalového koncertu.

Záver 18. ročníka sa ponesie v kubánskych rytmoch projektu Radovan Tariška & Cubanos. V tejto hviezdnej formácii vystúpia okrem Rada Tarišku a Eugena Vizváryho traja skutočne exotickí hudobníci. Brazílsky bubeník Matheus Jardim, klavirista Rolando Luna (spoluhráč hviezd ako Omara Portuondo, Chucho Valdes, či Ibrahim Maalouf) a multiinštrumentalista Carlos Sarduy. Tento skladateľ a špičkový hráč na trúbku a perkusie je držiteľom jednej GRAMMY AWARD a dvoch LATIN GRAMMY AWARDS. Okrem autorskej tvorby jednotlivých predstaviteľov zoskupenia zaznie v kubánskych aranžoch tiež niekoľko známych jazzových štandardov.

Festival sa bude konať v Dome kultúry Liptovský Mikuláš. Jeho súčasťou bude aj sprievodný program v podobe workshopov, súťaží o hudobné albumy a večerných jam sessions v jazzovom bare. Ten bude tento rok opäť pod taktovkou lokálneho remeselného pivovaru a reštaurácie Liptovar.

Program festivalu:

Piatok 29.7.2022

 • Lenka Gálisová Quartet / SK (víťaz Jazz START UP 2022)
 • Big Band VOŠ KJJ Milana Svobodu (Praha) / CZ, SK
 • Mattia Müller presents DELO SAUCE / SK, USA, AUS
 • Lukáš Oravec Quartet feat. Robert Szakcsi Lakatos & Tony Lakatos / SK, CZ, HU
 • Jam session v jazzovom bare

Sobota 30.7.2022

 • Workshop: “Inšpiruj sa” session s Júliou Kozákovou
 • SOLE / SK
 • Beata Hlavenková a Kapela Snů – Sně / CZ, SK
 • Golnar & Mahan Trio / IR, AT
 • Jam session v jazzovom bare

Nedeľa 31.7.2022

 • Nikol Bóková Quartet / CZ
 • Radovan Tariška & Cubanos feat. Carlos Sarduy and Rolando Luna / SK, CU, BR
 • Záverečný drink v jazzovom bare

Všetky informácie a podrobný program nájdete na festivalovej web stránke, Facebooku, alebo Instagrame. Videá zachycujúce atmosféru uplynulých ročníkov nájdete na YouTube kanáli festivalu.

Vstupenky je možné zakúpiť v sieti Predpredaj.sk. Do piatku 24. júna, alebo vyčerpania limitovaného počtu sú v predaji aj EARLY BIRD permanentky v mimoriadne špeciálnej cene 30€. Držitelia ŤZP a ISIC preukazu majú nárok na 50% zľavu z plnej ceny permanentky.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

redakciu informoval spoluorganizátor podujatia Martin Budaj

foto:

 

 

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live