Live

Berlin Manson, Edúv Syn a ďalší vystúpia na novom undergroundovom festivale v Prešove

Undergroundová hudba a komunita okolo nej si na Slovensku vybudovala za posledné roky pevné miesto. Ide o hudbu, ktorá sa vymyká normám komercie a súčasných trendov, ktorú nepočujete v rádiách, ktorá nosí so sebou silný sociálny či politický komentár a hľadá svoje publikum hlavne v alternatívnych kruhoch.

„Všímajúc si nedostatočnú reprezentáciu tejto kultúry práve v Prešove, trojica stredoškolských študentov sa rozhodla vziať veci do vlastných rúk a predstaviť svet slovenského undergroundu a jeho hudobných predstaviteľov aj v treťom najväčšom meste Slovenska,“ uvádzajú organizátori svoj zámer usporiadať takéto podujatie.

STRESFEST je projekt tvorený mladými ľuďmi primárne pre mladých. Koncepcia festivalu sa zrodila začiatkom tohto leta, pôvodne iba ako koncert pre pražskú kapelu GUFRAU, ktorá vystúpi na festivale. Postupom času sa projekt rozrástol.

V programe festivalu vystúpia štyria interpreti zo Slovenska aj Česka. „Okrem hudobného programu čakajú účastníkov aj bonusové obohacujúce aktivity. Celý festival odštartuje prednáškou o strese a ako sa s ním zdravo vysporiadať v spolupráci s prešovskou organizáciou KreateKlub, organizovaný je turnaj v stolnom futbale a svoju módnu tvorbu predstavia na pop-upe lokálne značky ako Lunatic a Vikindela,“ opisuje sprievodné aktivity akcie spoluorganizátor Alex Duleba.

Hlavným cieľom festivalu je podľa organizátorov zjednotiť komunitu mladých ľudí v okolí, zahrnúť ich do diania v tomto meste a vytvoriť pre nich priestor, kde sa môžu cítiť dobre „medzi svojimi“ v sprievode zvukov alternatívnych kapiel. V kontexte mesta Prešov sa bude jednať o výlučne prvý festival svojho druhu.

Festival sa vyznačuje najmä rôznorodosťou vystupujúcich. Počnúc punkom cez rap až po techno, účastníci budú mať možnosť vypočuť si jedných z najznámejších aktérov súčasnej alternatívnej hudby Slovenska i Česka. Zároveň to bude pre nich premiérový koncert v Prešove.

Post-punková kapela Berlin Manson poslednými rokmi otriasa celou hudobnou scénou. Je považovaná za top undergroundovú kapelu na Slovensku. Ostrý sociálny komentár je v ich nekompromisnej tvorbe sprevádzaný sviežim zvukom trapu, punku a melancholických synťákov. Bratislavsko-košický projekt je symbolom voľnosti a slobody v slovenskej hudbe.

Hudobný projekt Mateja Mysloviča pod názvom Edúv Syn je neoddeliteľný od sféry slovenského undergroundu. V ťažkých trapových beatoch sa prejavujú jeho punkové korene a celková nezávislosť od žánrových pravidiel. Sociálna kritika a hlboké depresívne myšlienky sa vyplavujú na povrch v sprievode temnej estetiky. Momentálne pôsobí v Prahe. Po štyroch rokoch na scéne má na konte viacero vplyvných a kriticky oslavovaných albumov.

Priamo z Prahy zavíta na Stromoradie mladé rapové trio Gufrau, ktoré tento rok láme rebríčky nielen v Česku. Vo svojej tvorbe prináša zmes zvukov klubovej elektroniky, rapu a ravu. Koncerty Gufrau sa vyznačujú vysokou dávkou energie a ako sami vravia, nenájdete rozdiel medzi ich shows a biblickým heslom apokalypsa. Po vydaní dvoch hudobných projektov a úspešných singlov ako „Gufrau party“ chystajú vydanie nového albumu ešte v priebehu tohto roku.

Producent DJ TROILD je dobre známe meno v slovenských a zahraničných kluboch a na festivaloch. Má na konte zopár skvelých hudobných projektov, vo svojej hudbe komponuje zvuky ťažkého ravu, techna a ambient music. Momentálne pôsobí v Bratislave a pracuje na ďalších projektoch.

STRESFEST otvorí svoje brány všetkým už 11. 11. 2023 o 18:00. Lístky sú dostupné v predpredaji v sieti Tootoot. Viac informácií na instagrame STRESFEST.

zdroj: tlačová správa
foto: koláž / archív Gufrau, Romana Kovács, Karina Golisová

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live