Live

AMC Trio odohrá v septembri koncerty s Randym Breckerom v Taliansku, Rakúsku, Česku, na Ukrajine aj Slovensku

Prešovské zoskupenie potvrdí v septembri svoju povesť exportnej kapely. V septembri budú mať jazzoví fanúšikovia možnosť vidieť AMC Trio nielen doma, ale aj v zahraničí. Muzikanti sa predstavia na Ukrajine, v Čechách, Rakúsku a Taliansku. V posledných troch krajinách im spoločnosť bude robiť slávny trubkár Randy Brecker.

AMC Trio mieri do zahraničia v spoločnosti uznávaného jazzového hudobníka Randyho Breckera, s ktorým v roku 2013 vydali titul One Way Road to My Heart. Album získal cenu Radio_Head Awards za najlepší album roka v kategórii jazz a dodnes ide o veľmi obľúbenú nahrávku, z ktorej kapela čerpá na živých vystúpeniach. Naposledy sa muzikanti na pódiu stretli koncom roka 2019 a stihli odohrať spoločné vystúpenia ešte pred začiatkom pandémie.

Veterán amerického jazzu  

AMC Trio je tvorené Petrom Adamkovičom (klávesové nástroje), Martinom Marinčákom (kontrabas) a Stanislavom Cvancigerom (bicie). Na koncertoch i štúdiovo ich zvykne sprevádzať talentovaný gitarista Samuel Marinčák, ktorý vyštudoval jazzovú interpretáciu a bude hrať na všetkých septembrových vystúpeniach. „Veľmi sa teším, že sa takmer po dvoch rokoch opäť stretneme na jednom pódiu a absolvujeme turné. Randy je obrovská hviezda a legenda svetového jazzu, akých už medzi nami veľa nie je. Je to pre mňa veľká česť,“ objasňuje Samuel svoje pocity.

Randy Brecker je americký trubkár, patriaci k vyhľadávaným štúdiovým i pódiovým hráčom už 50 rokov. Hral nielen s Georgeom Bensonom, Jacom Pastoriusom či Billy Cobhamom, ale i Tinou Turner, Eltonom Johnom, apod. Jeho hra zahŕňa pútavé melódie, vzdušné frázovanie, elegantnú ľahkosť a virtuozitu.   

Na adresu Prešovčanov sa Randy v časoch spoločného hrania vyjadril, že „ide o úžasných rozprávačov príbehov. Každá ich kompozícia či improvizovaná fráza má za sebou naratívnu myšlienku. Je to celkom výnimočný dar, vďaka ktorému sa prihovárajú svojim fanúšikom.“ Hudobníci veria, že sa im podarí nadviazať na spoločné turné, ktoré sa uskutočnilo krátko pred prvým lockdownom.

AMC Trio a Randy Brecker budú fanúšikom „rozprávať“ svoje hudobné príbehy v štyroch rôznych krajinách. V slávnom viedenskom klube Porgy&Bess sa predstavia 8. 9., pokračovať budú 9. 9. v českých Nových Hradoch, 10. 9. ich uvidia slovenskí fanúšikovia v Bratislave a 12. 9. sa presunú do klubu Blue Note v talianskom Miláne. 

Na návšteve u východných susedov 

Generálkou pred spomenutými koncertmi bude V4 International Jazz Festival, ktorý sa bude konať 4. 9. v ukrajinskom Berehove. Mesto leží blízko hraníc s Maďarskom a je považované za kultúrne centrum maďarskej menšiny na Zakarpatskej Ukrajine. Na podujatí sa predstavia hudobníci z krajín Višegradskej štvorky. „Ide o medzinárodnú udalosť, takže sme veľmi radi, že nás pozvali. Tešíme sa, že Slovensko budeme reprezentovať práve my,“ uvádza Martin Marinčák. 

Na koniec septembra sú naplánované vystúpenia s Petrom Lipom. Kapela sa so spevákom pred dvoma rokmi prezentovala piesňou Because of Your Sad Eyes (tento titul bol pôvodne nahraný v inštrumentálnej verzii v roku 2008 na album Soul of the Mountain). Aktuálne majú muzikanti nacvičený dlhší repertoár, ktorý odznie 29. 9. v Nitre a 30. 9. v Banskej Bystrici.

Termíny koncertov:

4. 9. International Jazz Festival, Berehove (Ukrajina)
8. 9. Klub Porgy&Bess, Viedeň, Rakúsko (s Randy Breckerom)
9. 9. Nové Hrady, Česká Republika (s Randy Breckerom)
10. 9. Bratislava (s Randy Breckerom)
12. 9. Klub Blue Note, Miláno, Taliansko (s Randy Breckerom)
29. 9. Synagóga, Nitra (s Petrom Lipom)
30. 9. Aula SZU, Banská Bystrica (s Petrom Lipom)

text: Marek Danko
foto: archív AMC Tria 

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live