Live

Alterity minority 2023 v klube Christiania – festival, ktorý upriami pozornosť na špecifiká aj vzájomné prieniky kultúr rusínskeho a ukrajinského etnika a majority 

V prešovskom klube Christiania v druhej polovici októbra multietnický a multižánrový festival „Alterity minority 2023“. Prinesie atraktívne hudobné vystúpenia a literárno-spoločenské diskusie so zaujímavými hosťami a hostkami na tému špecifík kultúry dvoch z najpočetnejších etnických menšín na východnom Slovensku – rusínskej a ukrajinskej menšiny a upriami pozornosť aj na vzájomné ovplyvňovanie sa s majoritou. Jeho cieľom je prispievať k obrusovaniu hrán medzi jednotlivými skupinami v dnes extrémne polarizovanej spoločnosti, k zbližovaniu a vedomému vzájomnému obohacovaniu sa. 

Multietnický a multižánrový festival Alterity minority 2023 sa bude konať v priestoroch klubu Christiania v druhej polovici októbra, od štvrtka 19. 10. do soboty, 21. 10. 2023 a prinesie kultúrne a umelecké obsahy, ktoré prinášajú špecifiká kultúry jednotlivých etnických menšín, no poukáže aj na aspekty vzájomného ovplyvňovania sa, ktoré obohacuje celú majoritu.

Vo štvrtok, 19. októbra 2023 odštartuje o 18-tej hodine festival diskusia s autormi o ich literárnych dielach, ktoré zachytávajú charakteristiky, špecifiká a reálie jednotlivých menšín a ich vzťah s predstaviteľmi majority, hosťami moderátora Petra Medviďa budú spisovatelia Ľudmila Šandalová a Valerij Kupka. Večer bude pokračovať výnimočným koncertom ukrajinskej speváčky Mily Medvedovskej, ktorá sa po ruskej invázii v jej rodnej zemi rozhodla emigrovať, stratený elán do tvorby nabrala po stretnutí so skladateľom a klaviristom Danom Špinerom. Ich hudba je inšpirovaná ukrajinskými a slovenskými ľudovými piesňami a aranžmány majú nádych folku, jazzu a šansónu. Milin sýty hlas a Danielova klavírna virtuozita idú priamo pod kožu. 

Festival bude pokračovať vo svojom programe aj v piatok, 20. októbra 2023. O 18-tej prebehne s Petrom Štefaňákom a Valerijom Paďakom moderovaná diskusia na tému prienikov kultúry etník do kultúry majority a vzájomnom ovplyvňovaní sa majority a menšín. O 20:30 sa návštevníci môžu tešiť na koncert Dominiky Novotnej, ktorá je zakladateľkou Rusínskeho tria. Spolu s touto formáciou sa v prvej relácii Zem spieva dostali až do finále, okrem tradičného folklóru sa Dominika venuje aj jazzovému spracovaniu ľudových rusínskych piesní. 

Alterity minority 2023 vyvrcholia v sobotu, 21. 10. 2023. Večer otvorí o 19:30 svojim koncertom Ivana Brillová, speváčka s rusínskymi koreňmi. Vo svojej tvorbe sa zameriava prevažne na prezentáciu rusínskej ľudovej piesne v sólovom i skupinovom prevedení. Na tomto koncerte sa predstaví Ivana  s ľudovými piesňami ĽH Mateja Topoľovskéhé a s piesňami v špeciálnej klavírnej úprave. Po nej vystúpi Štefan Štec, charizmatický spevák ľudových piesní, ktorý dokáže svojím prejavom strhnúť davy. Na konte má dva albumy, za ktoré získal platinové platne. Spieva najmä rusínske, ale aj slovenské a ukrajinské ľudové piesne, ktoré spoločne s jeho kapelou Fajta, núka poslucháčom a divákom v inovatívnych a originálnych úpravách. Tvorbou sa snaží búrať hranice nielen okolitých regiónov a krajín, z ktorých čerpá hudobnú inšpiráciu, ale zároveň medzi ľuďmi. A práve to je aj hlavným cieľom celého festivalu Alterity minority 2023. 

Festival Alterity minority 2023 podporil z verejných zdrojov Fond na podporu kultúry národnostných menšín. 

Kontakt pre médiá: Jana Seman

E-mail: info.christianiapo@gmail.com

Web: christiania 

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live