NovinkyKam na koncert?FestivalyRock For People

Žriebätka? Nie, plnokrvníci indie scény. Foals!

Tak tieto žriebätá (Foals) majú pekelne okované kopýtka. A Rock for People je pyšný na to, že ich ako prvý vpustí na české festivalové a klubové závodisko! Rozhlasový éter už podmanili …

Kapela s týmto ľahko dostihovým menom pochádza z britského Oxfordu, kde vznikla uprostred čulého muzikantského diania v roku 2005. Založil ju jej prvý spevák Andrew Mears ako svoj ​​vedľajší projekt ku kapele Youthmovies, v ktorej bol frontmanom (a kam sa potom po dvoch rokoch tiež vrátil). Spolu s ním nastupujú do bandu tiež gitarista Jimmy Smith a basista Walter Gervers, vtedy účinkujúci v nevýznamnej kapele vtipného mená Face Meets Grill.

Jack Bevan, Lina Simon a budúci spevák Foals Yannis Philippakis prišli z kultovej math rockovej kapely The Edmund Fitzgerald. Do Foals nastúpili preto, že príliš komplikovaný a vážny spôsob hry math rockového bandu sa im začal zajedať a podľa vlastných slov si chceli „pri hraní užiť aj srandu“.

Člen tímu jednej kedysi v zahraničí dosť úspešnej českej kapely spomína, že keď v roku 2007 hrala na pomerne veľkej scéne prestížneho britského festivalu Bestival, vystupovali vtedy nie príliš známi Foals na malej scéne, ktorá začínala produkciu až v noci, kedy končili koncerty hviezd na hlavných scénach . V tom čase už ale kapela usilovne pracovala na svojom debutovom albume a veci sa dali vzápätí do pohybu.

V marci 2008 vychádza album Antidotes a dosahuje na tretiu priečku predaja v UK. Na britských ostrovoch si tak kapela získava nielen širokú fanúšikovskú základňu, ale aj kvalitné zázemie. Vytvára si pevný tím podobne naladených spolupracovníkov, v ktorom je režisér všetkých ich klipov a videí Dave Ma a grafik Tinhead.

Skupina stále koncertuje a o rok neskôr v lete 2009 vydáva druhý album Total Life Forever ktoré síce vďaka istej zadumanosti a absencii prvoplánoveho hitu nedosiahlo na tie najvyššie pozície rebríčkov, väčšinu fanúšikov však nesklamalo a získalo dokonca nomináciu na prestížnu Mercury Prize.

Osobitá hudba Foals, spája originálnu muzikálnosť a sofistikované inštrumentálne finesy s energiou, ktorej dominuje nezameniteľný charizmatický hlas Yannis Philippakis, o ktorom sa hovorí, že láme srdce a rozopína podprsenky. Výborne!

Tento rok vydanie albumu Holy Fire, ktoré obsahuje aj českým rádiovým poslucháčom známy song My Number, žne úspech po celom svete. V UK dosiahlo na 2. priečku a v Austrálii dokonca rebríček predaja viedlo. Kapela tento rok dominuje rade britských festivalov a nadychuje sa k finálnemu útoku na špičku svetovej indie popovej scény.

Recenzenti Guardianu album chváli a Telegraph s nadšením píše o nedávnom živom koncerte, ktorým otvorila tohtoročnú sezónu kapely (prestížne Albert Hall mimochodom vypredali behom necelej pol hodiny): „Ich zvuk bol celý čas bohatý a plný, presne tepajúce bicie a hrdzavé gitary škrípajúce tak, že by sa mohli U2 vedľa nich červenať … Ak pre Foals tento koncert bol ešte len rozbehom, potom festivalovú sezónu prevalcujú s prehľadom … „A my sme radi, že Rock For People a jeho návštevníci budú pri tom!

http://www.foals.co.uk/
https://www.facebook.com/Foalsforever
https://twitter.com/foalsfoalsfoals
http://www.youtube.com/user/wearefoals
https://soundcloud.com/foals

zdroj: Silvie Marková & Jiří Hlinka

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky