NovinkyDobrý FestivalKam na koncert?Festivaly

Žiak senseia Stevena Seagala opäť na Dobrom festivale!

Dobrý festival je už deväť rokov zárukou výbornej zábavy. Zoznam zážitkov aj teraz umocní už tradičný Dobrý festival bojových umení. V areáli prešovského prírodného kúpaliska Delňa sa predstaví šestnásť klubov, ktorých členovia predvedú svoje umenie v štýloch ako karate, judo, kung fu, taekwondo, wing chun, kendo, capoeira, či aikido a tai či.

Po minuloročnom vystúpení známeho amerického herca Stevena Seagala s jeho kapelou bude tento majster bojových umení (nepriamo) prítomný v Prešove opäť, pretože na žinenke sa predstaví jeho žiak sensei Peter Tomko z dojo Red Dragon zo Strážskeho. Pripomenieme, že P. Tomko je držiteľ 5. danu Aikido, 1. danu Ju jutsu, 1. kupu Taekwondo WTF a 1.danu Aiki jutsu, ktorý už viac ako 25 rokov trénuje umenie boja zblízka a stále sa v tom zdokonaľuje pod vedením senseia Christiana Tissiera z Paríža, Toshishira Obatu z L.A. a Stevena Seagala. Jeho tréningy, špeciálne kurzy pre profesionálov, absolvovali členovia zásahových jednotiek na Slovensku, ako aj z rôznych kútov sveta. Exhibičné vystúpenie japonského bojového umenia Aikido v prevedení členov dojo Red Dragon pod vedením senseia P. Tomka bude mať možnosť verejnosť vidieť na Dobrom festivale v piatok (19. júna) o 16.30 hod.

Vystúpenie spĺňajúce najvyššie kritéria ukáže skvelý majster Mestre Pontape z brazílskeho Rio De Janeiro. Spolu s klubom CAPOEIRA OXUMARE s členskou základňou cez 15 cvičencov predvedie v sobotu od 15.20 hod. afro-brazílske bojové umenie, ktoré spája boj, hudbu, pohyb, umenie, kultúru a životnú filozofiu.

program_bojovniciPonuka Dobrého festivalu bojových umení je naozaj pestrá a široká. Kaishinkan Kendo Dojo predstaví nácvik základných útokov Kihon waza, súborné cvičenie Kirikaeshi, Kihon Kendo Kata a Nihon Kendo Kata. Dodáme len, že dnešné Kendo sa vyvinulo z pôvodných foriem šermu nazývaných Kenjitsu – Ken – meč a Jitsu – technika. Súčasťou ukážok GWONGJAU WING CHUN KUEN SLOVENSKO budú cviky bez zbraní a pomôcok, ale tiež cvičenie s pomôckami (napr. „bambusový panák“ – Juk Jong), cvičenie so zbraňami (krátke nože, stredne dlhá a dlhá tyč). Popri tom je súčasťou tohto kung fu aj cvičenie vo dvojiciach (základná sebaobrana, cviky s použitím jednej alebo dvoch rúk) či cvičenie na tzv. vnútornú silu. Ako vytvoriť harmóniu medzi telom a mysľou cez prácu s energiou, ktorú nevyhnutne potrebujú všetky funkcie tela, ukáže Škola Tai chi a chikungu. Heslo „Najväčšie umenie je vyjsť z boja bez boja“ považuje za vrchol všetkých bojových umení Yawara Ju-Jitsu Prešov pod vedením sensei Miroslav Tverdík držiteľ 3. danu, ktorí každoročne zanechá zo svojou exhibičnou šou plnou akcie silný dojem v návšetevníkoch festivalu. Šou v podaní B.O.C. crew (Boys Of Courage) vyrazí dych parkourom resp. freerun-om. Le parkour zadefinoval koncom minulého storočia David Belle. Ľudia ho môžu poznať zo známejšieho filmu Okrsok 13. V parkoure ide o čo najefektívnejší a najrýchlejší presun z bodu A do bodu B s využitím preskokov cez zábradlia, budovy či výbehy na múry. Freerun k tomu pridáva rôzne saltá, či premety, ktoré pohyb obohacujú. Aikido reprezentované N. Tamurom a v súčasnosti Y. Yamadom (8. Dan, Shinan) ponúkne Aikido Dojo Prešov. Taekwondo, olympijský šport bude mať zastúpenie hneď dvoma klubmi TAEKWON-DO GE-BAEK PREŠOV a ŠK Hwa-Rang Taekwondo Prešov. Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na prerážanie dosiek a škridlí holými rukami a nohami. Takmer 2000 medailí, z toho polovicu zlatých získal vo svojej histórii Karate Klub Katsudo Sabinov, ktorého hlavným poslaním je dávať deťom možnosti pohybového rozvoja a vytvárať vhodné podmienky pre šport. Dlhodobú tradíciu vo výchove mladých športovcov má aj Kick Box Club Panter Prešov, pôsobiaci na scéne od roku 1995. Dnes patrí medzi najužšiu slovenskú špičku a práve jeho najúspešnejší reprezentanti predvedú aj ukážky zápasov. Cvičenie kata so zameraním na vnútornú energiu, kumite, nord shaolin a kung fu má v portfóliu ŠKP Policajná škola Košice oddiel KEIDO. Dynamickou zumbou návštevníkov roztancujú Zumba s Tatianou a Petra zo Zumby Fitness Košice na pripravených workšopoch pre začiatočníkov, ako aj pre pokročilých. Nielen výkonnostných, ale aj rekreačných záujemcov o džudo pozýva na svoje tréningy s prívlastkom REKRE džudistický oddiel TJ Slávia PU Prešov.

Mestre Pontape Capoeira Oxumare Dobrý festival bojových umení foto Vladimír KuricNa deviatom ročníku Dobrého festivalu usporiadanom v dňoch 19. a 20. júna 2015 na prírodnom kúpalisku Delňa v Prešove sa na piatich pódiách, avšak pod „jednou festivalovou strechou“, už tradične stretnú rôzne hudobné žánre. Tento rok na Dobrom festivale vystúpia: INEKAFE, IMT SMILE a umelecký súbor Lúčnica s jedinečným projektom „Made in Slovakia“, DJ HYPE, OPOLOPO, Chikiliki tu-a, Heľenine oči, Slobodná Európa, Zóna A, ExTip, Alkehol, The Paranoid, Smola a hrušky, Mukatado, Družina, Nocadeň, Metropolis, Čad, Dogma Inc., Tristana s Matsom Levénom, Estate a Overwind z Ruska, Back2Love DJs a mnoho ďalších. Pripravený je aj široký sprievodný program, či už tradičná prehliadka bojových umení, zumba workshopy, ale aj diskusné krúžky a výstavy.

Vstupenky: www.ticketportal.sk a www.predpredaj.sk

Viac info: www.dobryfestival.sk

Text: Imrich Makó

Foto: Katarína Orešanská, Igor Frimmel a Vladimír Kuric

Video: Igor Kolesár

Dobrý festival bojových umení – program:

Piatok 19.6.2015

15.00 ZUMBA s Petrou Lackovou – Workshop

16.00 Kurz prvej pomoci – Workshop Asociácia Samaritánov

16.30 Aikido RED DRAGON a sensei Peter Tomko žiak Stevena Seagala

16.50 TAEKWON-DO GE-BAEK PREŠOV

17.30 B.O.C. crew – parkour/freerun Prešov

17.35 Karate Klub KATSUDO Sabinov

17.50 B.O.C. crew – parkour/freerun Prešov

17.55 Aikido klub Cassovia

18.10 Kaishin khan kendo dojo

18.30 Oddiel judo TJ Slávie PU Prešov

Sobota 20.6.2015

13.30 ZUMBA s Petrou a Táňou – Workshop

14.30 Kurz prvej pomoci – Workshop Asociácia Samaritánov

15.00 Škola čchi-kungu a tajči Košice

15.20 CAPOEIRA OXUMARE – Mestre Pontape

16.30 AIKIDO DOJO PREŠOV

16.50 KICK BOX CLUB PANTER PREŠOV

17.15 KEIDO KENSHINKAN GOJURYU KARATEDO

17.25 Nord Shaolin Kung fu

17.30 Cassovia Kendo Klub ,,Kendo“

17.40 Cassovia Kendo Klub ,, Iaido „

17.50 Cassovia Kendo Klub ,,Tameshigiri“

18.00 GWONGJAU WING CHUN KUEN SLOVENSKO

18.20 Športový klub HWA-RANG TAEKWONDO Prešov

18.40 YAWARA JU JITSU Prešov

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky