NovinkyDivadloKam na koncert?Festivaly

Večer trojkráľový mám zo Shakespearových komédií vôbec najradšej,“ hovorí režisérka Jana Kališová.

„Večer trojkráľový mám zo Shakespearových komédií vôbec najradšej,“ hovorí o tohtoročnej premiére Letných shakespearovských slávností režisérka Jana Kališová.

Tohtoročný ročník Letných shakespearovských slávností, ktorých generálnym partnerom je už tradične skupina PPF, prinesie na scénach v Prahe, Brne, Ostrave a Bratislave viac ako 140 predstavení. Slávnosti začne 28. júna inscenácie Večer trojkráľový ALEBO ČOKOĽVEK CHCETE v réžii Jany Kališová.

Láska a jej až najbláznivejšie podoby sú hlavnou témou tejto sviatočnej komédie, ktorú anglický dramatik napísal pravdepodobne v roku 1601. Do hlavných úloh obsadila režisérka Jana Kališová, okrem iného, ​​Nelu Boudovou, Máriu Doležalová, Moniku Timková, Milana Šteindlera, Václava Koptov, Tomáša Mecháčka alebo Petra Stacha. Príbeh odohrávajúci sa na morskom pobreží výborne vystihuje scénografické riešenie Martina Choholouška. O kostýmy sa postarala Sylva Zimula Hanáková a o hudobnú stránku Daniel Šubrt. Hudba tu hrá dôležitú úlohu, a tak sa diváci môžu tešiť aj na sprievod živé kapely. Premiéra sa bude tradične konať na scéne Najvyššieho purkrabství Pražského hradu, kam sa na začiatku júna presunuli skúšky, ktoré, ako je známe, prebiehajú vo večerných a nočných hodinách.

V Prahe sa bude opäť hrať na dvoch plenérových scénach. Letná scéna Hudobné a tanečné fakulty AMU na Malostranskom námestí privíta od 2. augusta minuloročnú divácky veľmi úspešnú milostnú tragédiu ROMEO A JULIE s Terezou Voříšková a Jánom Sklenář v réžii autorskej dvojice skútrom. Potom sa na sedem večerov predstavia stálice Slávností Veselé panie windsorské. Posledné dva augustové večery budú patriť bratislavskému naštudovaní tragédie OTHELLO v réžii Michala Vajdičky v hlavných úlohách s Jozefom Vajda, Veronikou Kubařová, Ľubošom Kostelným. Pozoruhodná inscenácie má aj netradične poňatú scénografiu, kedy je dekorácie umiestnená do stredu hľadisko medzi divákmi.

V Najvyšším purkrabství Pražského hradu sú okrem spomínanej premiéry na programe tri špeciálne večery, ktoré vznikajú pri príležitosti tohtoročného 400. výročia od úmrtia Williama Shakespeara. Prvé dva, v réžii Václava Lautnera pod názvom POCTA Shakespeare, sú pripravené v spolupráci s profesorom Martinom Hilským, ktorý sa zároveň ujal úlohy moderátora. Spolu s ním sa na Pražský hrad vracia herecká legenda Jan Tříska. Tešiť sa môžete na humorné aj vážnejšie dialógy a sonety v podaní ďalších obľúbených hercov, to všetko obohatí živá hudba a spev. Tretí večer je vyhradený plenérové ​​verzii Richard III. v podaní súboru Prague Shakespeare Company. Predstavenie je hrané v angličtine a v úlohe kráľovnej Alžbety sa predstaví veľvyslankyňa Britského kráľovstva pani Jan Thompson. Najvyššiemu purkrabství Pražského hradu budú ďalej patriť úspešná predstavenie z vlaňajších ročníkov Mnoho kriku pre nič, Sen noci svätojánskej a tohtoročná premiéra ostravskej produkcie, tragédie HAMLET.

Letné shakespearovské slávnosti prebehnú od 28. júna do 3. septembra. Vstupenky na pražské predstavenie sú v predaji na www.shakespeare.cz  a v sieti Ticketportal. Predstavenia začínajú obvykle v 20:30 a cena vstupeniek je od 290,- Kč.

Viac informácií o tohtoročnom programe, repertoári, cenách vstupeniek a možných zľavách nájdete v priloženej tlačovej správe a na www.shakespeare.cz.

zdroj: Pavel Turner

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky