NovinkyKam na koncert?Festivaly

„Túto hru pre mňa vybral prekladateľ Martin Hilský,“ hovorí Jiří Menzel ku komédii Mnoho kriku pre nič, ktorej premiéra začne tohtoročné Letné shakespearovské slávnosti.

„Pre mňa je to jednoducho letná hračka, žiadny Macbeth, ale letné večerné pohladenie o láske a o tom, ako k nej a cez ňu aj k sebe ľudia hľadajú cestu,“ tak charakterizuje režisér Jiří Menzel komédii Mnoho kriku pre nič, ktorej premiéra prebehne v rámci Letných shakespearovských slávností 24. júna na scéne Najvyššieho purkrabství Pražského hradu. Tu už tiež od minulého týždňa prebiehajú skúšky na plné obrátky. „Som rád, že sme včas stihli dokončiť výpravu, ktorú pre nás navrhol Jaroslav Milfajt. Od prvého dňa skúšania je tak na Hrade k dispozícii kompletné scéna. V nasledujúcom týždni prídu kostýmy Sylvy Zimuly Hanáková a než sa nazdáte, bude premiéra, „hovorí umelecký riaditeľ Slávností Libor Gross. V réžii Jiřího Menzela sa v komédii Veľa kriku pre nič divákom predstaví Václav Jílek, Petra Horváthová, Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Lenka Zahradnická, Radúz Mácha, Jan Révai, Pavel Nový a ďalší skvelí herci.

„Tohtoročné Slávnosti sa ponesú tak trochu v duchu osláv. Hosťovaním londýnskeho divadla Globe, ktoré do Čiech zavíta vďaka spolupráci Prague Shakespeare Company a Letných shakespearovských slávností, pripomenieme uplynulých 450 rokov od narodenia Wiliama Shakespeara. Po dva júnové večery tak budú moc diváci vidieť Shakespearovho Hamleta v anglickom jazyku.

Opäť sa bude hrať na dvoch plenérových scénach a to v Najvyšším purkrabství Pražského hradu, kde okrem spomínanej premiéry Veľa kriku pre nič a Hamleta súboru divadla Globe môžu diváci vidieť inscenácie Ako sa vám páči, Dvaja páni z Verony, Skrotenie zlej ženy a v dernière Richarda III. Scéna Hudobné a tanečné fakulty AMU na Malostranskom námestí potom privíta od 2. júla minuloročnú veľmi úspešnú premiéru Sen noci svätojánskej a od 11. augusta stálicu Slávností komédii Veselé paničky windsorské, „dodáva Libor Gross.

Letné shakespearovské slávnosti sa konajú od 24. júna do 6. septembra. Slávnosti sa ďalej konajú v Brne, Ostrave a Bratislave. Vstupenky na pražská predstavenia sú v predaji v sieti Ticketportal. Predstavenie začínajú zvyčajne vo 20:30 a cena vstupeniek je od 290 Sk.

Viac informácií o tohtoročnom programe, repertoáru, cenách vstupeniek a možných zľavách nájdete na www.shakespeare.cz alebo na www.ticketportal.cz.

zdroj: Pavel Turner

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky