NovinkyKam na koncert?Festivaly

Trojdenný Blues Alive zahájia v piatok synovia Muddyho Watersa. Ide o jediný večer, na ktorý je možné ešte zohnať vstupenky

Devätnásty ročník medzinárodného festivalu Blues Alive začne v piatok koncertom venovaný bluesovej legende Muddymu Watersovi. V samostatných blokoch aj pri spoločnom jamu vystúpia jeho dvaja hudobne aktívny synovia Mud Morganfield a Big Bill Morganfield. Odprevadí ich český Marcel Flemr Band, ktorý vystúpi aj v úlohe predkapely s niekoľkými domácimi hosťami. Úvodný večer je zároveň jediný, na ktorý ide v tejto chvíli ešte kúpiť vstupenky (na www.bluesalive.cz). Trojdňové permanentky aj vstupenky na ďalšie dva hlavné koncerty 15. a 16. novembra vypredané. Celkovo tento rok vystúpi na najväčšej stredoeurópskej bluesovej prehliadke cez dvadsať kapiel a hudobníkov.

Vďaka štátnemu sviatku 17. novembra sme tento rok novo pripravili miesto dvoch tri hlavné večery od piatku do nedele,“ hovorí riaditeľ festivalu Vladimír Rybička. Sobotný večer 15. novembra zavedie divákov na sever do Škandinávie zahrá tu fínske duo Black River Bluesman and Bad Mood Hudson a nórska kapela Thornbjorn Risager and The Black Tornado. V úlohe hlavnej hviezdy večera sa potom predstaví držiteľ mnohých bluesových ocenení, americký spevák a hráč na fúkaciu harmoniku John Németh. Ten príde priamo zo známeho festivalu vo švajčiarskom Luzerne, s ktorým v posledných rokoch na dovoze‘ účinkujúcich čoraz častejšie spolupracujeme,“ uvádza Rybička.

2014_BA_Otis_Taylor_7_mailFestival v nedeľu 16. novembra zavŕši ako najväčšie lákadlo Otis Taylor, jedna z najvýznamnejších osobností súčasného blues. V Česku už dvakrát s úspechom koncertoval, tentokrát ale príde s novo obsadenou kapelou a veľkú, emočne mimoriadne silnú šou,“ vysvetľuje dramaturg festivalu Ondřej Bezr. Pred ním zahrá napríklad mladý americký gitarista Mike Zito, ktorý bude na turné nielen so svojou kapelou, ale tiež so zvláštnym hosťom, talentovanú speváčkou a gitaristkou Samanthou Fish.

19. ročník Blues Alive ale ponúkne ďaleko viac mien, ktoré často prekračujú hranice blues. Napríklad talianska skupina The Cyborgs spája blues s garážovým rockom a navyše sa štylizuje do podoby scifi postáv. Ďalej vystúpi napríklad Phil Shoenfelt v novom duu sa steelkytaristou Davidom babku, Austrálčanka Suzie Stapleton, Jamie Marshall’s Amplified Acoustic Band z Veľkej Británie, Jimmy Bozeman & Lazy Pigs a Bill Barret & Ryan Donohue z USA, Georg Schroeter & Marc Breitfelder Trio z Nemecka , Joanna Knitter Blues & Folk Connection a Jan Galach Band z Poľska, slovenskí Bluesraiders, domáce Moonshine Howlers, Sarah & The Adams, Electric Lady, Erich Bobos Procházka a Jan Švihálek.

K tradičným súčastiam festivalu patrí nočné jamy a afterparty v miestnych pivniciach alebo projekcia filmu v kine Oko (tentoraz snímka Inside Llewyn Davis bratov Coenovcov).

Presný program a viac informácií na www.bluesalive.cz.

zdroj: Jiří Sedlák, ArtsMarketing.CZ

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky