NovinkyKam na koncert?Festivaly

Slávny írsky pesničkár Damien Rice ďalšou hviezdou festivalu Colours of Ostrava

Ostrava / Praha – 9. januára – Slávny írsky pesničkár Damien Rice je ďalšou potvrdenou hviezdou medzinárodneho hudobného festivalu Colours of Ostrava, ktorý prebehne od 18. do 21. júla v ostravských Dolných Vítkoviciach. „Je to pre nás veľká česť, pretože tento autor mnohých krehkých horkosladkých balád na open-air festivaloch vystupuje iba výnimočne. Jeho sólový koncert za doprovodu gitary či klavíra bude patriť určite k silným a výnimočným zážitkom,“ uvádza riaditeľka Colours of Ostrava Zlata Holušová.

Dublinský rodák Damien Rice predáva milióny dosiek po celom svete. Dva jeho doposiaľ vydané štúdiové albumy O (2002) a 9 (2006) získali nie len platinové a zlaté ocenenie, ale patrí predovšetkým k vrcholom súčasného pesničkárstva. Významne sa na nich podieľala asi najväčšia Damienova hudobná múza: dnes už tiež preslávená írska pesničkárka Lisa Hannigan, ktorá na Colours vystúpila pred dvoma rokmi. Od rozchodu tejto dvojice vydal Damien Rice len dva koncertné albumy a niekoľko skladieb a venoval sa skôr natáčaniu s inými: s Tori Amos, francúzskou herečkou Mélanií Laurent, skupinou Lamb alebo Davidom Hopkinsom a Marií Doyle Kennedy z Irska.

Tento rok štyridsať ročný Damien Rice nikdy nezískal žiadnu Grammy ani Mercury Prize, zato sa jeho krehké piesne objavili v mnohých filmoch i televízii. Skladba The Blower’s Daughter napríklad určovala náladu slávneho amerického snímku Na dotyk s Julie Roberts, Natalie Portman a Judom Law v hlavných rolách, ale Rice zabodoval i v ďalších filmoch: Vyslobodení, Shrek 3, Reservation Road alebo V dobrej spoločnosti. O televíznych seriáloch nehovoriac: Dr. House, Lost, Chirurgovia a ďalší.

V posledných rokoch sa tiež venuje projektom na podporu ekológie a ľudských práv: s Bonom, Bobom Geldofom, Angelique Kidjo a Vanessou Redgrave podporil v máji 2012 na dublinskom koncerte Electric Burma celoživotné úsilie nositeľky Nobelovej ceny mieru Aung San Suu Kyi z Barmy. Ešte predtým behom aukcie na podporu zemetrasením zničeného Haiti zakúpil za pol milióna dolárov utŕžených v súťaži Factor X od Bona gitaru. Skladbami prispel tiež na mnoho albumov, ich zisky šli na podporu dobrých vecí: Songs For Tibet, Canciones de Cuna (Lullabies) alebo Raise Hope For Noc.

www.damienrice.com

Damien Rice – The Blower’s Daughter:

Damien Rice – 9 Crimes:

Damien Rice – Cannonball:

Damiena Rice doplní v programu Colours ešte jedna ostrovná, tentokrát anglická, folková hviezda: pesničkár Sam Lee, ktorý s debutovým albumom Ground of Its Own minulý rok dokázal to, čo sa v tamojšom folku zatiaľ podarilo len málokomu. Získal nomináciu na Mercury Prize, pozvanie na veľtrh WOMEX, ocitol sa na obálke magazínu fRoots, kde tiež bezkonkurenčne vyhral prestížnu anketu o najlepší svetový album world music.

http://samleesong.co.uk/

Sam Lee – The Ballad of George Collins:

Dvanásty ročník medzinárodného hudobného festivalu Colours of Ostrava prebehne od 18. do 21. júla 2013 opäť v areálu Dolných Vítkovic, v oblasti pamiatkovo chránených bývalých hút, dolov a železiareň. Zatiaľ sú potvrdené tieto kapely a hudobníci: Sigur Rós, Asaf Avidan, Irie Révoltés, Red Baraat, Tata Bojs, Pražský výběr a Wanastowi Vjecy. Na minimálne 10 scénach prebehne celkom cez 200 programových bodov – okrem kapiel z celého sveta divadla, filmy, diskusie, workshopy, DJs party a podobne. Štvordenné vstupenky v súčasnej cene 1.390 Kč sú k dostatiu v limitovanej edícií 5.000 ks (poprípade do 31. januára 2013) v sieti Ticketpro, e-shopu Colours of Ostrava (http://eshop.colours.cz) alebo fyzicky v kamennej predajni Oriental v Ostrave. V e-shopu sú tiež v predaji miesta v kempu, parkovanie u areálu festivalu alebo u stanového mestečka.

Viac informácií na www.colours.cz alebo http://www.facebook.com/colours.of.ostrava.

Generálny partner: Česká sporiteľňa. Za podpory statutárneho mesta Ostrava. Hlavní partneri: ArcelorMittal Ostrava, Agrofert, Vítkovice – Machinery Group, Skupina ČEZ.

zdroj: Jiří Sedlák

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky