NovinkyKam na koncert?Festivaly

Sedem dôvodov prečo navštíviť festival Leto v parku 2015!

V piatok 24. júla odštartoval otváracím koncertom obľúbený mestský festival Leto v parku, Už po 7. krát prináša do metropoly východného Slovenska sériu pestrých podujatí. Na svoje si (prevažne) v Kasárňach Kulturparku prídu deti aj dospelí. Košičania tak opäť získavajú možnosť užiť si letné dni v meste s atraktívnym programom.

V našom článku prinášame sedem dôvodov, prečo sa oplatí nesedieť doma, ale navštíviť jeho podujatia.

1) Nadupaný lineup

Už na otvárací koncert si organizátori pripravili energickú kombináciu kapiel Puding Pani Elvisovej a Dubioza Kolektív. Domáca zostava PPE prišla predstaviť najmä ich albumovú novinku – Tektonická Platňa. Skladby ako Vernisáž, Si Si Si alebo Basová pasca či Prúdy láv spolu s vibrafónom pod taktovkou Dalibora Kociána alias Stroon-a robia z tejto nahrávky ideálnu festivalovú dávku pozitívnej energie. Domáca atmosféra zafungovala naplno, až som mal pocit, že pri skladbe Antistres začnú návštevníci postupne dvíhať ruky 🙂 Pre skalných fanúšikov však nechýbali ani notoricky známe pecky ako Davaj Het, Ping Puding Pong atď.. Tak ako sa na domáci koncert patrí Pudingáči zabavili, roztancovali, rozospievali..aj prídavok dali, takže maximálna spokojnosť.

2) Inšpiratívne miesto konania

Košice sa môžu hrdo pýšiť jedným z najkrajších festivalových parkov na Slovensku. Úplne bez preháňania alebo lokálpatriotizmu možno uznať Kasárňam Kulturparku ich univerzálnosť aj architektonické spracovanie. Svedčia o tom aj ocenenia, ktoré tento kultúrny komplex za ostatný rok získal. Spomenúť možno dve ocenenia CE.ZA.AR v kategórii občianske a priemyselné budovy a exteriér. Prešovský ateliér zerozero, ktorý sa tejto neľahkej úlohy zhostil, získal aj prestížnu cenu za architektúru ARCH 2014. Podľa mnohých návštevníkov sú Kasárne na najvyššej európskej úrovni. Tak načo chodiť za hudbou na letiská alebo prírodné kúpaliská, keď máme takýto skvost priamo v centre mesta.

2015_7_24_ppe & dubioza kolektiv_lvp_foto_david hanko_web (10)3) Cenová dostupnosť

V konkurencii s inými festivalmi takisto môžno festival Leto v parku pokojne porovnávať. Dostupné ceny vstupného určite pomáhajú v rozhodovaní pri otázke kam za kultúrou. Niektoré podujatia v rámci festivalu môžu návštevníci zažiť úplne zdarma, Papa Quiz (kvíz) prípadne Jógu v parku, odporúčame aj letné kino (Kinematograf) v auguste. Festivalové občerstvenie tiež nakúpite v prijateľných cenách. Mohlo by byť aj pestrejšie, prípadne platiť by sa mohlo aj priamo peniazmi, na to, že ste v centre mesta je však postačujúce.

4) Energická atmosféra

To, čo si určite z otváracieho koncertu budú mnohí ešte dlho pamätať je energická atmosféra, ktorú vytvorila bosnianska úderka Dubioza Kolektiv. Krátko pred 21. hodinou odpálili show vtipnou upútavkou v slovenčine. Vďaka internetovému prekladaču tak jednoducho upútali pozornosť a pripravili si publikum na vyše hodinový set. Ten viac-menej bez prestávky nedal vydýchnuť roztancovaným fanúšikom v predných radoch. Dubioza Kolektiv má na konte vystúpenia na popredných európskych festivaloch. Na Slovensku ste ich mohli vidieť na Pohode, prípadne v susednom Maďarsku sa viackrát predstavili na Szigete. Skúseností s publikom a prepracovanú show predviedli aj v Košiciach. Sedem členov ovládlo stage doslova a dopísmena. Nechýbali konfety na úvod, spoločný spev, škola balkánskeho tanca, či spoločný výskok s publikom. Muzikanti si ťažkú hlavu z bezplatného sťahovania hudby určite nerobia. Dôkazom bola aj vlajka pirátskej stránky na sťahovanie torrentov v rukách spevákov. Hity ako Happy Machine, Free, Hay Libertad, ale dopriali aj zo starších skladieb Kažu, prípadne Marijuana. Ich profi výkony, show a atmosféru, akú sa im podarilo s približne 800 členným publikom dosiahnuť, sme Košiciach asi ešte nevideli.

5) Multižánrová pestrosť

Leto v parku nie je len o hudbe a koncertoch. Je to festival pre celú rodinu. Okrem hudby pripravili organizátori aj rôznorodé aktivity od kvízov, cez filmy, až po detské programy a rozprávky. Za zmienku stoja aj divadelné predstavenia. Už 2. 8.sú na programe Tri Tvorivé Tvory, 16. 8. sa dozviete v predstavení: Kam chodí Oscar Wilde, a 23. 8. vám Divadlo Actores ukáže, ako vyzerá 39 stupňov v ich podaní.

2015_7_24_ppe & dubioza kolektiv_lvp_foto_david hanko_web (16)6) Podpora domácej kreatívnej ekonomiky

Návštevou kultúrnych podujatí okrem relaxu a načerpania nových síl podporujeme vlastne aj samých seba. Kreatívna ekonomika je neopomenuteľnou súčasťou mesta. Návštevnosťou kvalitných podujatí môžeme podporiť aj rast v tomto segmente. V konečnom dôsledku tak prispievame aj k vytváraniu nových pracovných miest v našom regióne. Našou podporou môžeme posmeliť organizátorov k príprave náročnejších podujatí. Určite by sa páčilo mnohým, ak by na koncerty ,,veľkých´´ mien hudobnej scény nemuseli cestovať do väčších miest. No to však bez potrebnej účasti fanúšikov nejde. Leto v parku je toho tiež príkladom. Určite by sa na otváracom koncerte zmestilo aj viac ako 800 návštevníkov. 🙂

2015_7_24_ppe & dubioza kolektiv_lvp_foto_david hanko_web (17)7) Dostupnosť pre všetkých

Umiestnenie Kasárni Kulturparku blízko centra pomáha nielen domácim, má však potenciál prilákať aj cezpoľných. V parku je možné nájsť príjemné zátišia pre rodiny s deťmi. Bezbariérový prístup umožňuje aj hendikepovaným spoluobčanom možnosť komfortnej návštevy. Aj počas otváracieho koncertu bolo vidieť viacerých návštevníkov na vozíku, ktorí si vychutnávali koncerty kapiel spolu s ostatnými.

Viac fotiek z otváracieho koncertu Leta v parku 2015 nájdete TU!

Program Leta v parku od 1.8.2015:

1.8. (19:30) – Lucia Lužinská

2.8. (19:30) – Tri Tvorivé Tvory (divadlo)

4.8. (18:00) Joga v parku

5.8. (20:30) Paríž, milujem ťa (film)

6.8. (19:30) Papa Quiz

9.8. (18:30) – ZAZ & Malalata – predpredaj

11.8. (18:00) – Joga v parku

12.8. (19:30) – Papa Quiz

13.8. (20:30) – Storočný starček, ktorý vyliezol… (film)

15.8. (19:30) – Jordana Palovičová

16.8. (16:00) – Divadlo na predmestí: Mechúrik – Koščúrik (divadlo pre deti)

16.8 (19:30) – Kam chodí Oscar Wilde (divadlo)

18.8. (18:00) – Joga v parku

19.8. (20:30) – V Bruggách (film)

21.8. (19:00) – Fresh Out Of The Bus, Frequency, Martina Javor

23.8. (16:00) – Divadlo Actores: Pipi Dlhá Pančucha – (divadlo pre deti)

23.8. (19:30) – Divadlo Actores – 39 stupňov (divadlo)

28.8. (19:30) – Milan Lasica & Bratislava Hot Serenaders – Kunsthalle/Hala umenia

Bažant Kinematograf:

24.8. (20:30) – Díra u Hanušovic (film)

25.8. (20:30) – Zakázané uvoľnenie (film)

26.8. (20:30) – 38 (film)

27.8. (20:30) – Trabantom až na koniec sveta (film)

28.8. (20:30) – Traja bratia (film)

Autor&Video: Martin Laškovský

Foto: Dávid Hanko

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky