NovinkyKam na koncert?Festivaly

Rokia Traoré alebo Dobet Gnahoré… Colours of Ostrava privezie najlepšie ženské hlasy Afriky

Africká hudba sa na tohtoročnom ročníku festivalu Colours of Ostrava ponesie v znamení mimoriadnych ženských osobností.

Vôbec prvýkrát do Českej republiky príde malijská speváčka, hudobníčka, skladateľka a tanečnica Rokia Traoré, o ktorej napríklad londýnske noviny The Guardian napísali, že „jej hlas patrí k najlepším a najvzrušenejším na africkom kontinente“. Od roku 1997, kedy Rokia vstúpila na hudobnú scénu, získala mimo iné najvyššie francúzske hudobné ocenenie Victoires de la Musique, zvíťazila v prestížnych anketách BBC Awards for World Music a magazínu fRoots a Songlines. „Na Colours príde s netrpezlivo očakávaným novým albumom, ktoré pripravuje v produkcii Johna Parishe (PJ Harvey) na labelu Nonesuch,“ podotýka riaditeľka festivalu Zlata Holušová. „Africká hudba má u nás tradične silné zastúpenie. Som rada, že tento rok sa nám podarilo dojednať práve s Rokií Traoré, o ktorú som dlhé roky stála,“ doplňuje. O jej význame svedčí to, že bola oproti zvyklostiam ako prvá oznámená do programu tohtoročného festivalu v Glastonbury.

Výnimočným zážitkom sa tiež stane vystúpenie projektu Acoustic Africa (podtitul: Afropean Women), v ktorom sa zišli tri speváčky a hudobníčka Dobet Gnahoré (Pobrežie slonoviny, mimo iné držiteľka Grammy), Manou Gallo (Pobrežie slonoviny, tiež excelentná basgitaristka) a Kareyce Fotso (Kamerun, akustická gitara). Na pódiu ich doplní veľmajster balafonu Aly Keita (spoluhráč Jana Garbarka, Joe Zawinula, Omara Sosy či Triloka Gurtu), malijský gitarista Zoumana Diarra a bubeník Boris Tchango z Toga. „Návštevníci sa tak pri ich koncerte môžu tešiť nie len na akustické piesne, ale i na ´veľmi hlasitý´ mix afropopu, funky a R’n’B,“ vysvetľuje Zlata Holušová.

Rokia Traoré pochádza z malijského národa Bambara. Detstvo strávila v Alžírsku, USA, Francúzsku a Belgicku, kde tiež vyštudovala a dokonale vstrebala západnú kultúru. Dnes žije striedavo v Paríži a v Bamako. Doposiaľ vydala iba štyri albumy, ktorá ale omráčila celý svet, vrátane médií, ktorá nemala s africkou doposiaľ hudbou nič spoločného. Vďaka tomu je na apríl plánovaná novinka Beautiful Africa natočená v produkcií Johna Parishe (PJ Harvey) pre značku Nonesuch vopred považovaná za udalosť tohoto roku. „Jej výsadné postavenie potvrdzuje i to, že tento rok jej festival v Glastonbury – oproti zvyklostiam – vyhlásil ako prví meno. A to nie len ako akt solidarity s nešťastnou situáciou v Mali,“ doplňuje Zlata Holušová. Rada sa zúčastňuje i nadžánrových projektov – napríklad amerického koncertného turné Billie Holiday and Me k deväťdesiatym narodeninám legendárnej speváčky. Pre viedenský festival New Crowned Hope oslavujúci 250. výročie narodenia W. A. Mozarta skomponovala skladbu Wati, v ktorej geniálneho skladateľa preniesla v roli griota do 12. storočia na dvor zakladateľa ríše Mali Sunjata Keity. Režisér Sellars potom speváčku angažoval do divadelnej hry Desdemona napísané držiteľkou Nobelovej ceny Toni Morrisonovou. V minulom roku nechýbala ani v projekte Damona Albarna Africa Express, kedy ju pri londýnskom koncerte doprevádzal Paul McCartney.

Väčšina z hudobníkov z projektu Acoustic Africa patrí k belgickému labelu Contre Jour, dlhoročnému spoľahlivému sprievodcovi po hudobnej Afrike. Prvé dve turné Acoustic Africa – s Habibem Koite, Vusi Mahlaselou alebo Afelem Bocoumem – nemala snáď chybu: užívalo si ho publikum i muzikanti. Púštne bluesovanie teraz vystriedal temperament troch dračíc metajúc vokálne i akrobatické kozľa v spontánnom afrofunkovom nasadení, nič menej s dostatočným priestorom pre a cappella spirituálne piesne a ako kočka sa lísající tradičné uspávanky. Podtitul Afropean Women není zvolený náhodou: speváčky dnes žijú v Európe, kde hudba africkej diaspory už dávno nevzbudzuje zdanie neprirodzenosti.

Dvanásty ročník medzinárodného hudobného festivalu Colours of Ostrava prebehne od 18. do 21. júla 2013 opäť v areály Dolných Vítkovic, v oblasti pamiatkovej chránených bývalých huti, dolov a železiareň. Zatiaľ sú potvrdené tieto kapely a hudobníci: Jamie Cullum, Sigur Rós, Damien Rice, Asaf Avidan, The Bots, Ladi6, Sam Lee, Aziz Sahmaoui & University of Gnawa, Dhafer Youssef, Mama Marjas, Irie Révoltés, Red Baraat, Tata Bojs, Pražský výběr, Wanastowi Vjecy a Zrní. Na minimálne 10 scénach prebehne celkom cez 200 programových bodov – okrem kapiel z celého sveta divadla, filmy, diskusie, workshopy, DJs party a podobne. Štvordenné vstupenky v súčasnej cene 1.650 Kč sú k dostaniu do 31. marca 2013 v sieti Ticketpro, e-shopu Colours of Ostrava (http://eshop.colours.cz) alebo fyzicky v kamennej predajni Oriental v Ostrave. V e-shopu sú tiež v predaji miesta v kempe, parkovanie u areálu festivalu alebo u stanového mestečka.

Viac informácií na www.colours.cz alebo http://www.facebook.com/colours.of.ostrava.

Generálny partner: Česká spořitelna. Za podpory statutárneho mesta Ostrava. Hlavní partneri: ArcelorMittal Ostrava, Agrofert, Vítkovice – Machinery Group, Skupina ČEZ.

zdroj: Jiří Sedlák, ArtsMarketing.CZ

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky