Festivaly

Rock pod Sninským kameňom predstavuje prvú silnú dvanástku potvrdených kapiel

Dáni, Česi, Fíni, Švédi, Slováci, Švajčiari. To je už na prvé počutie poriadna zmes kultúr, ktoré budeme môcť tento rok na Sninských rybníkoch vidieť a zažiť. Už desiatykrát sa na festivale Rock pod Sninským kameňom stretneme so známymi tvárami, iných účinkujúcich zažijeme prvý raz a znova si užijeme atmosféru tejto skvelej akcie. Ktoré sú vlastne tie zatiaľ zverejnené zvučné mená vystupujúcich?

K špičke môžeme priradiť dánsku heavy metalovú kapelu Pretty Maids. Nič vám to nehovorí? A čo song Little Drops of Heaven z albumu Wake Up the Real World? Alebo Please don´t leave me, Back to back… Možno vám pomôže opis, že Pretty Maids je skupina, ktorá používa klasické gitary so silným dôrazom na melodické prvky ako vokály a klávesy, produkovali s basgitaristom z Deep Purple a v máji 2010 vyšiel ich album Pandemonia, považovaný za najlepší.

Ak máte radi tzv. power metal zo Švédska, lyrické motívy, historické vojny a bitky, určite vás napadá Sabaton alebo ak chcete, stredoveká topánka z brnenia. Vychádza z knihy od čínskeho generála Sun Tzu. V máji sa budeme môcť tešiť z ich nového albumu Carolus Rex, ktorý bude celý v švédčine. Aby sa dostali pred koncertom do správnej nálady, vedzte, že ich budete môcť stretnúť niekde pri pive.

Keltský folk, gajdy, píšťaly, husle, flauty, nádherný ženský vokál, pri ktorom behá až mráz po chrbte a to všetko spolu s melodickým death metalom. Eluveitie. Títo osemčlenní Švajčiari si radi zaspievajú aj v galskom jazyku. Na konte sedem albumov, najnovší Helvetios, hromadné zmeny členov za sebou, no aj tak žánrovo najobľúbenejšia kapela s originálnym zvukom.

Piatkový program bude patriť Korpiklaanom, Kabátu a tequile. Korpiklaanov, pôvodne Shaman, založil súčasný líder a textár Jonne Järvelä. Zmes prírody, fínskej a laponskej mytológie, ale aj alkoholu, fínčiny a angličtiny, akordeónu, píšťaly, kantely, violy, chytľavých husľových tancovačiek a klasických nástrojov nájdete v ich zatiaľ siedmich albumoch. Ich najčerstvejší Ukon Wacka vyšiel minulý rok. Skupina momentálne pre vás pripravuje novinky, napríklad na august pieseň Kunnia, ktorý nám, veríme, aj predstavia naživo.
Formáciu Kabát netreba asi veľmi predstavovať. Stála päťka funguje od roku 1990. Ich zlom nastal rok na to, keď vydali album Ma jí motorovou. Časté hranie, nehranie, najväčšie turné v Českej republike Dole v dole im zabezpečilo množstvo hudobných cien a ocenení. Koncerty na východnom Slovensku porovnávajú atmosférou s futbalom, tak im to teda je potrebné opäť pripomenúť.

Českých kapiel si tento rok užijeme viac. Wanastowi vjeci vznikli ako štúdiová punková formácia s účelom natáčania pesničiek do dokumentárneho filmu. Ich prvý koncert sa viaže s vystupovaním na parníku za asistencie policajných motorových člnov. S ich albumami Tak mi to teda Nandey, či ich ôsmym, Letíme na Wenuši, sa spája množstvo hitov ako Bedna od whisky, Sbírka zvadlejch růží… Názov vznikol, keď bývalý člen P.B.CH načúval pri skúšobni legendárnej kapely Pražský výběr a zachytil slovo No-t vanasto.
Vyše dvadsaťročnú kapelu DOGA spája s Kabátom spoločné turné k ich CD Jsem trochu divnej. Títo hardcore-áci si vyskúšali už aj pár uplugged koncertov a ich fanúšikovia jednoznačne veria, čo im kapela spieva a o čom.

Snáď žiadne slzy, studené pohľady a zrazenia na kolená vidieť nebudeme, iba počuť. A to len od kapely Škwor. Táto štvorica hrajúca trash-metal a punk má momentálne najnovší album Drsnej kraj. Nebaví ich písať o láske, zmysel ich textov je vraj ako u väčšiny kapiel – chlast, ženské, politika a mať chytľavý refrén, ktorý si ľudia budú s nimi spievať. Jedenásťroční Traktor zmiešaný z rôznych kapiel verí, že každý človek má v sebe určitú časť traktora. Ich texty sú prepletávané životnými skúsenosťami s humorom, vtipnými námetmi a životnými skúsenosťami.

Nezabudnime aj na naše domáce kapely. Momentálne vám ponúkame tri. Mladá energická rockovo-metalová kapela Metropolis, zmiešaná s elektronikou a etnickými prvkami, nám predvedie iste i svoje známe piesne Woodoo, Ruka do ohňa alebo o zverine ako Owce, Svine, či o vĺčkovi z Červenej Čiapočky a nový album Hazard.

Druhá skupina je o niečo staršia, legendárnejšia. Ich názov sa združuje s nevlastným Tarzanovým otcom Tublatom a – ankou, ktorý vychádza z ľudového orchestra Moravanka. Niečo, čo je len a len Slovenskom charakteristické. Preto ich kostýmy na koncertoch boli kroje. Odžili si už kadečo. Kontroly ŠTB, vyšetrovania, cenzúry. Viažu sa k nim dve vrcholné obdobia – trilógia platní Tublatanka I., Skúsime to cez vesmír, Žeravé znamenie osudu a druhé, najnovší album Svet v ohrození.

„Možno mi zajtra zavoláš, možno že mi aj pusu dáš, možno zajtra bude pekný deň, ale možno…“ – nie možno, ale určite k nám zavíta aj pravý punk štýlu 77. Samozrejme sa bavíme o kapele Zóna A, ktorá si tiež užila ŠTB, zrušené koncerty, bratislavské dievčatá, ale hlavne veľa zážitkov. Ich charakteristický vysnívaný parfém s názvom Zóna A by mal voňať po gaťkách Debbie Harry.

Lístky si môžete zakúpiť priamo v centre Sniny alebo prostredníctvom dobierky.
Viac info na: www.rockpodkamenom.sk a www.facebook.com/rockpodkamenom

text: Silvia Rákociová
foto: archív

Prečítajte si

Comments are closed.