NovinkyKam na koncert?FestivalyRock For People

Rock for People priostruje: na každý festivalový deň pridáva jednu kapelu z nabrúsených hudobných žánrov

Tvrdú žánrovú linku festivale Rock for People zvýraznila tento rok dramaturgia veľmi silnou fixkou. Po euforicky prijatých kapelách Billy Talent, A Day To Remember alebo Papa Roach sa svorka „brúsikov“ rozrastá o ďalšie zvučné mená. Tým, ktoré má potenciál rozochvieť najviac sŕdc, sú THE DEVIL WEARS PRADA. Snáď aj preto, že táto americká metalcoreová formácia si vystúpením na Rock for People odbije svoju tuzemskú premiéru. Vďaka tomuto kvintetu sa tuzemskí fans pozrú na úplný vrchol technicky ladeného metalu, ktorý opanoval hudobný svet mimo iného vďaka zapojeniu cudnej elektroniky do robustnej architektúry skladieb.

To kalifornskí THE GHOST INSIDE už majú vo svojich denníkoch určite bezpočet fotiek Karlovho mosta a krásnych tuzemských vyznávačiek hardcore. Ostatne, vynikajúci dojem zanechali už aj na sychravom Rock for People v roku 2011, keď sa osvedčili ako skúsení a neúnavní kotolníci. Hlučnú šťastnú trojku dopĺňajú delegáti inej hardcore scény, tentoraz z južného Anglicka – HEART IN HAND. Päťčlenná banda ponúka hutný sound, nabitý emóciami, metajúci blesky aj zmáčajúci publikum vnútornými prejavmi – podobne, ako počasie na ostrovoch pri Severnom mori … Mimochodom, partia okolo speváka Charlieho Holmesa ponúkne iný (hudobný) pohľad na súčasnú vyhranenú ostrovnú scénu ako už potvrdení Hacktivist, čerpajúci inšpiráciu z temného undergroundu elektroniky. A pozor: aj v tomto prípade pôjde po dvoch odložených koncertoch na pražskej 007 o tuzemskú premiéru!

Rock for People na nadchádzajúcom 19. ročníku ponúkne kombináciu preverených mien a nových talentov odporúčaných európskymi showcasovými prehliadkami. Potvrdené sú kapely Thirty Seconds To Mars (US), Queens of the Stone Age (US), The Parov Stelar Band (AT), Foals (UK), Billy Talent (CA), Gogol Bordello (US), Klaxons (UK), Modestep (UK), Papa Roach (US) alebo A Day To Remember (US). Aktuálne sú v predaji vstupenky za 1 550 Kč, respektíve po registrácii za 1 450 korún. Viac informácií na www.rockforpeople.cz a google.com / + RockForPeople.

THE DEVIL WEARS PRADA

V lete dorazí prvýkrát do tunajších luhov a hájov úplná špička technického metalu, nie zanedbateľné odnože americkej hudobnej scény. Je výsadou, že melodický metalcore The Devil Wears Prada rozochveje aj základovými kolíkmi stage na Rock for People!
Kapela, ktorej členovia sú aktívnymi kresťanmi, vznikla v americkom Daytone v štáte Ohio v roku 2005, kde ju založili spevák Mike Hranica, gitarista Chris Rubey a bubeník Daniel Williams. Druhý gitarista a spevák Jeremy DePoyster a basgitarista Andy Trick sa pridali vzápätí. Až do roku 2012 v kapele hral aj klávesista James Bane. Majú za sebou úspešnú kariéru so státisícmi fanúšikov a štyrmi radovými albumami, jedným DVD, jedným EP a siedmimi videoklipy.

Kľúčovou postavou je spevák a frontman Mike Hranica, ktorého exaltovaný prejav (sám svoju pozíciu v bandu vtipne označuje výrazom „Unclean vocals“) by sa pokojne mohol uplatniť v niektorej deathmetalovej skupine, pôsobiacej na opačnom póle ideového spektra. Muzika sa pod nekompromisným diktátom presne rachotiaca rytmiky ženie vpred, protipólom drsného Hranicova spevu je jasný a čistý hlas sprievodného gitaristu Jeremyho DePoystera (uvádzaný s podobnou štipkou humoru ako u Hranicu čoby „clean vocals“).

Už prvý album Dear Love: A Beautiful Discord usadilo v roku 2006 kapelu na čele žánrové metalovej scény, jej hranice však čoskoro prekračujú. O necelý rok neskôr už Plagues dosahujú v rebríčku 200 Top časopisu Billboard na 57. pozíciu a ďalší album The Devil Wears Prada s názvom With Roots Above and Branches Below sa už v Billoboard 200 dostáva na jedenástu priečku.

Stále obľúbenejšia kapela úspech potvrdzuje aj EP Zombie a ďalším albumom v roku 2011 pod názvom Dead Throne, ktoré sa dostalo v Billoboardu na 10. pozíciu, ovládlo rebríčky Christian a Independent a na treťom mieste sa objavilo v tabuľkách Rock a Hard Rock. V súčasnej dobe kapela točí nový album.

Názov kapely The Devil Wears Prada (Diabol nosí handry od Prady) si hudobníci vybrali podľa poviedky, o ktoré podľa názvu predpokladali, že nesie antimaterialistický morálne apel. Neskôr zistili, že to tak vôbec nie je. Ale u názvu svojej kapely zostali a rozhodli sa mu dať nový význam. Mike Hranica k tomu hovorí: „… my veríme, že pravým významom je fakt, že majetok vôbec nič neznamená a jedného dňa si to všetci uvedomia. Až budete stáť pred Bohom, jemu bude úplne jedno, či máte oblečenie od Prady, topánky od Gucciho alebo čokoľvek iné. „

Ak vás toto posolstvo bez ohľadu na konfesiu oslovuje podobne ako rady fanúšikov kapely i dramaturgov festivalu, tohtoročný RFP vás nesklame.

http://www.tdwpband.com/

https://www.facebook.com/tdwp

https://twitter.com/tdwpband

http://www.youtube.com/channel/HCdBW-gv_LdFI?feature=artistob

http://tdwpband.tumblr.com/

THE GHOST INSIDE

Energickí reprezentanti melodického hardcore nie sú neznámou veličinou ani pre návštevníkov Rock for People a dokonca ani pre pražskú klubovú scénu: ich elektrizujúce vystúpenie mohli fanúšikovia vidieť predvlani v Hradci a tento rok ako headlinerov vydareného koncertu v klube Futurum. Renomé kapely, ktorej cieľom je nezostať spútaní metalovými a hardcoreovým klišé, stojí na skvelom živom hraní, tvrdo odpracovanom a vycizelovaný na stovkách koncertov po celom svete.

Svoj podiel na tom zrejme má aj to, že spevák Jonathan Vigil je zástancom životného štýlu straight edge, odmietajúceho akékoľvek drogy, alkohol, tabak, ale aj promiskuitný sex. Takže sily má na rozdávanie.

The Ghost Inside vznikli v roku 2007 a snaží sa od začiatku odlíšiť od štandardov HC a metalovej scény dôrazom na melodickú zložku pesničiek a energickú pódiovú prezentáciu. Vydali tri štúdiové albumy, z ktorých si logicky najvýš cení posledného Get What You Give. „Tento album je najlepší hudobne, textársky aj spevácky,“ hovorí k tomu frontman kapely Jonathan Vigil a dodáva: „Potom čo sme strávili dva roky na cestách s naším predchádzajúcim albumom Returners, podarilo sa nám konečne vytvoriť nezameniteľný zvuk našej kapely. Všetci sme sa posunuli až na hranice svojich možností a vytvorili tak niečo, na čo môžeme byť hrdí a preukázať to svojím životom. Vždy totiž platí Get What You Give – vráti sa ti len to, čo vložíš. „

Platnosť toho príslovia a to, ako si s ním The Ghost Inside poradili, si budú môcť fanúšikovia kapely aj ďalší návštevníci RFP overiť a zistiť v praxi. A všetko nasvedčuje tomu, že bude opäť na čo pozerať a čo počúvať.

http://theghostinside.com/

http://www.youtube.com/watch?v=Gc_nr8U10Lc&feature=share&list=PLF753500C304564E1

https://www.facebook.com/theghostinside

https://twitter.com/theghostinside

HEART IN HAND

Táto partička z juhoanglického Bermouthu privezie na Rock for People srdce na dlani pekne prešpikované hardcoreovým rachotom okorenené originálnym prejavom frontmana Charlieho Holmesa. Na najnovšom čiernobielom klipe k titulnej piesni nového albumu Almost There skôr než svojho legendárneho menovca detektíva pripomína spevák naštvaného a potetovaného Bohuša z Bratstva mačacej labky – hrdinu z legendárneho klasického českého komiksu – ktorý sa ale svojimi kolegami na miesto zbytočných obhliadok s Rýchlymi šípmi pustil do po čertoch nadupaného hardcore.

Heart In Hand vznikli na juhu Anglicka v roku 2008 a poctivo si odmakali prvé roky po kluboch celého UK. Štýlovo bývajú označovaní ako melodic HC.

Poslucháčov zaujalo už ich prvé demo Loyalty i následné eponymný EP. Zlom nastal v roku 2010, kedy kapela začala spolupracovať s agentúrou SGR, ktorá prácu kapely posunula na podstatne vyšší level. Debutový album Only Memories produkoval v roku Andy Hayball, známy zo spolupráce so Slipknot alebo Bring Me The Horizon. Od tej doby sa kapela dostala do povedomia aj v USA a Európe, kde už pravidelne úspešne koncertuje. Nový album Almost There vyšiel pred niekoľkými dňami a prvý rýchlej reakcie dávajú tušiť, že dynamický vzostup Heart In Hand zďaleka nekončí.

V úvode krátkeho profilu sme si dovolili žartovať trochu v „old school“ štýlu, realita je však opačná: kapela – vedľa absolútne súčasného zvuku – pracuje veľmi aktívne sa súčasnými sociálnymi sieťami. Ako zaujímavosť uveďme, že už nemá ani klasickú webovú stránku. Takže Heart In Hand so srdcom na dlani prinesú na RFP tú najhorúcejšie hardcoreovy energiu dneška. Nevieme, či budú búriť Stínadla, ale Festivalparku v Hradci celkom určite.

https://www.facebook.com/heartinhandukmh

http://www.myspace.com/heartinhandband

http://heartinhand.tumblr.com/

https://twitter.com/heartinhand

http://www.youtube.com/user/HEARTINHANDOFFICIAL

zdroj: Silvie Marková/Jiří Hlinka

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky