NovinkyFestivaly

OSMIDIV – Toľko divov na jednom mieste

Amfiteáter pod Novým Zámkom v Banskej Štiavnici sa v nedeľu 17.8.2014 rozozvučal pod taktovkou mnohých kapiel, zumby a iných sprievodných akcií. Toto všetko mal na svedomí piaty ročník benefičného festivalu OSMIDIV, ktorý pripravilo občianske združenie Milan Štefánik za podpory ďalších sympatizantov. Už pri rozhovore s týmto pánom som pochopila, že je to človek s veľkým srdcom na dlani. Nielen preto, že ho už pred rokmi oslovila Štiavnica ako taká, že sa jemu a umelcom, ktorých sem pritiahol páči banskoštiavnický amfiteáter, ale aj pre iné aspekty. Veď ako sám podotkol, už dlhé roky pracuje s mentálne postihnutými osobami na celom Slovensku a takáto akcia, ktorý je určená predovšetkým pre nich, má tri rozmery. Krásny zážitok, ktorý im táto benefícia ponúka, pocit slobody a voľnosti v priestoroch amfiteátra a v neposlednom rade aj množstvo poučných sprievodných akcií.

Osmidiv 2014 Foto3 Marian GaraiA skutočne bolo sa na čo pozerať. Hlavné pódium hostilo také mená ako Smola a Hrušky, HEX, Easy Peasy, Mária Čírová, Katarína Knechtová a tanečný súbor Flames zo ZUŠ z Nových Zámkov. Program počas prestávok vypĺňalo malé pódium, kde dal organizátor priestor mladým začínajúcim talentom zo SR, ako sú Inside zo Zlatých Moraviec, Odtiaľ Potiaĺ z Prešova. Kuriozitkou medzi nimi bolo hudobné zoskupenie Fidelovi Banditi, ktoré vzniklo výlučne pre potreby tohto festivalu a jej členovia zozbieraní od Tatier po Pezinok vystupujú oficiálne len na tomto podujatí.

Súčasťou sprievodných akcií zas boli náučné workšopy ako zumba s Michelle Weber z Dominikánskej republiky, maľovanie sto + jeden obrazov na plátno rôznymi technikami pod záštitou obč. združenia BOD G 2014 z Nitry, maľba na tvár divadelnými farbami, či Enkaustika – maľovanie horúcim voskom a prútikárstvo.

Osmidiv 2014 Jožo Pročko Foto Marian GaraiÚčastníci sa mohli čo to priučiť aj v remeselných stánkoch ako bolo pletenie košíčkov z pedigu, známy Ing. Ján Kvak z B. Štiavnice zastrešoval   výrobu šperkov z drôtu, razenie mincí podľa vlastnej raznice, streľbu z luku a kuše. Mali sme si z čoho vyberať. Hrejivé slnečné a priaznivejšie počasie nás navnadilo zotrvať v tejto príjemnej atmosfére. Túto bravúrne dotváral moderátor Jožo Pročko, ktorý svojím bezprostredným „besnením“ s publikom vyvolával salvy smiechu. Jeho talent získať si hneď na začiatku najmä detského diváka bola úžasná. Za všetkých iba jeden príklad a to mladý tínedžer Milan, ktorý v komunikácii s ním nezaostával a spolu v slovnej prestrelke bavili celé publikum. Sám Jožo sa vyjadril, že sa tu cíti výborne, miluje toto mesto a jeho krásy. Aj také, ktoré sú ešte schátralé, ale verí, že sa čoskoro zrenovujú.

Niekoľkohodinový festival teda skončil a my sme si mali možnosť uvedomiť, že takéto podujatie nepozná rozdiely náboženské, rasové a ani zdravotné. A všetci, ktorí sme sa tu zišli môžeme si hrdo povedať, aspoň na chvíľu sme urobili niečo pre dobrú vec.

Text: Daniela Sokolovičová

Foto: Katarína Orešanská, Igor Frimmel, Marián Garai, Robert Rybársky

Video: Igor Kolesár

Osmidiv 2014 Zumba s Michelle Foto1 Katarína OrešanskáOsmidiv 2014 Foto Marian GaraiOsmidiv 2014  Foto1 Katarína OrešanskáOsmidiv 2014 Foto Igor Frimmel

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky