NovinkyKam na koncert?FestivalyFilm

Obnovená premiéra filmu Všetko čo mám rád je zaujímavý distribučný experiment

Je to zrejme po prvýkrát, čo pôvodný slovenský film opakovane vstupuje do distribúcie aby opätovne po 25 rokoch zabojoval o záujem divákov v „megasilnej“ konkurencii najnovších filmových hitov z celého sveta. Obnovená distribučná premiéra filmu Všetko čo mám rád uznávaného režiséra Martina Šulíka je rozhodne zaujímavý experiment aj pre jeho tvorcov. „Je to pre nás úplne nová skúsenosť,  priam až dobrodružstvo, a preto sme nesmierne zvedaví, ako diváci zareagujú,“  konštatuje Denisa Biermannová, zo spoločnosti Garfield Film, ktorá snímku do kín distribuuje.  Druhý celovečerný film jedného z najuznávanejších slovenských režisérov vznikol v roku 1992, v turbulentných časoch po páde železnej opony a nástupe vytúženej slobody, tesne pred vznikom samostatnej Slovenskej republiky. Tvorcovia sa v ňom bez politických súvislostí, čisto cez súkromný život hlavného hrdinu, pokúsili zachytiť atmosféru tej doby tak, ako ju práve vtedy vnímali a cítili. Pre mnohých filmových pamätníkov preto práve tento film symbolizuje ranné 90-roky. V roku 1996 bol v ankete Asociácie filmových klubov zaradený medzi desať najlepších slovenských filmov všetkých čias.

Všetko čo mám rád rozpráva príbeh nerozhodného,  nezamestnaného tridsiatnika Tomáša (Juraj Nvota), ktorý prežíva vzťahovú krízu  so svojou anglickou priateľkou Ann. Temperamentná a slobodomyseľná Ann sa vracia domov  a chce, aby Tomáš odišiel s ňou.  Pokušenie je veľké, lenže to by znamenalo opustiť syna v komplikovanom tinedžerskom období, a aj rodičov, ktorí  sa dostávajú do veku, keď budú potrebovať pomoc. No, a bývalá manželka (Zdena Studenková), sa tiež razantne hlási o slovo…

Všetko čo mám rád je asi môj najosobnejší film. Je osobný aj preto, že v ňom hrá môj otec Anton Šulík, a aj preto, že mnohé situácie, ktoré sa do filmu dostali, majú reálny základ. Pred každým z nás sa otvorilo mnoho možností ako naplniť život. Mohli sme cestovať, podnikať, zamestnať sa v reklame alebo jednoducho priamo vstúpiť do politiky. Všetko bolo  v pohybe, v spoločnosti ešte bola nádej a humor“ spomína režisér Šulík, ktorý sa k filmu po rokoch vrátil ako prvý, ešte pred divákmi. Pod jeho dohľadom a kameramana Martina Štrbu totiž snímka prešla takpovediac „technickým faceliftom“ a bola digitálne zreštaurovaná vďaka národnému projektu Digitálna audiovízia, ktorý spustil Slovenský filmový ústav za účelom uchovania slovenského audiovizuálneho dedičstva. Po technickej stránke je digitalizovaný film kvalitatívne porovnateľný so súčasnými snímkami a preto si tvorcovia povedali, že by bola škoda, keby ho nebolo možné opätovne vzhliadnuť aj na veľkom plátne, a skončil by niekde v archíve. Fanúšikovia dobrého filmu tak budú môcť  nahliadnuť autenticky späť do čias nedávnych a pritom tak minulých. Zmenili sme sa odvtedy veľmi, trochu, alebo takmer vôbec?

Martin Šulík sa z režisérskej nádeje premenil na stálicu a  najúspešnejšieho filmového režiséra novodobej histórie SR. Nielen Všetko čo mám rád, ale aj nasledujúce filmy ako Záhrada či Krajinka, zbierali ocenenia  na festivaloch doma aj v zahraničí.

Predstaviteľ titulnej postavy Juraj Nvota už síce skúsenosti s herectvom pred kamerou mal (Ružové sny), ale bol známy predovšetkým ako divadelný režisér. V uplynulých rokov si však vyskúšal aj filmovú réžiu a na konte má štvoricu úspešných celovečerných filmov Kruté radosti, Muzika, Konfident a Rukojemník.  Jeho filmová partnerka, anglická herečka  Gina Bellman sa zase  medzičasom stala medzinárodnou televíznou hviezdou a preslávila sa najmä v seriáli Podvodníci  vysielanom aj v slovenských televíziách.  Tomášovho tinedžerského  syna stvárnil  Jakub Ursíny, dnes uznávaný hudobník, ktorý sa vybral v šľapajách svoj slávneho otca Deža Ursínyho.  Iba nestarnúca Zdena Studenková  zostala bezo zmien – stále patrí k najväčším hviezdam a najkrajším slovenským herečkám.

Film Všetko čo mám rád odštartoval tvorivú spoluprácu tímu okolo režiséra Martina Šulíka a producenta Rudolfa Biermanna. K ich neodmysliteľným spolupracovníkom patria kameraman Martin Štrba, architekt František Lipták, hudobný skladateľ Vlado Godár a scenárista Ondrej Šulaj a Marek Leščák.  Do slovenských kín a filmových klubov vstupuje opäť po 25-ročnej pauze už 23. júna.

GARFIELD FILM

Viac info:

http://artfilmfest.sk/

www.facebook.com/ArtFilmFest

ART FILM FEST – to je nové miesto, nový program i nová zábava!

Organizátori: ART FILM FEST, s.r.o., Forza, a.s.

Spoluorganizátori: Mesto Košice, K13

Festival sa koná pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica

Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond

Generálny reklamný partner: Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s.

Hlavní reklamní partneri: HRP CBA Verex, Transpetrol, Slovenská pošta, Východoslovenská energetika, Slovnaft, Kosit

Oficiálne autá festivalu: Hyundai

Oficiálny prepravca: ČSA

Logistický partner festivalu: DHL

Oficiálny festivalový hotel: Hotel Yasmin

Reklamní partneri: Herberia, Budiš, Imperator, Turizmus regiónu Bratislava, Ida Sandor, HC Košice

Exkluzívne festivalové kino: Kino Úsmev

Oficiálni dodávatelia: NOV s.r.o. Zebra, Stella Artois, Barzzuz, Tikoki, Livyna, Jean Charles-Cafe de Paris

Hlavný festivalový dopravca: Železničná spoločnosť Slovensko

Festival finančne podporil Nadačný fond EPH pod Nadáciou J&T

Oficiálny festivalový denník: Košice Dnes

Hlavní mediálni partneri: RTVS, TV JOJ, Nový Čas, Aktuality.sk

Mediálni partneri: Rádio FM, Rádio Regina, SME, Korzár, JOJ Cinema, Rádio Košice, Film Europe Channel, Forbes, Kam do mesta, webnoviny.sk, TV Naša

Partneri: Czech Tourism Slovensko, Autocont, Tabačka Kulturfabrik, Paneurópska vysoká škola, VIPERA, Translata, Congress Hotel Centrum, Predpredaj.sk, VISIT Košice, Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, SSUŠ Filmová

Produktoví partneri:Hotel Maraton, Casablanca Cafe, Carpano, The Cuba Libre, Digital Ocean, Hotel ROCA, Jazz Cafe

zdroj: Adriána Čahojová

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky