NovinkyKam na koncert?Festivaly

Na Szigete aj Peter Lipa a víťaz Demovnica_FM

Na Szigete vystúpi nielen Peter Lipa, ale aj mladá slovenská kapela! Ktorá to bude môžu fanúšikovia rozhodnúť v hlasovaní v projekte Demovnica_FM na www.demovnica.sk do konca týždňa.

Prvým potvrdeným slovenským interpretom 22. ročníka Szigetu je Peter Lipa. Spevák, ktorý precestoval celú Európu, na festivale predstaví svoje najväčšie hity, ale aj aktuálny album Návšteva po rokoch či 68.

Organizátori Szigetu, jedného z najlepších festivalov, dávajú každoročne šancu aj mladým kapelám. Tento rok dostane príležitosť predstaviť sa pred fanúšikmi z celej Európy aj jedna mladá slovenská kapela. V spolupráci s Rádiom FM a projektom Demovnica_FM budú môcť fanúšikovia zahlasovať za svojho favorita do konca týždňa na www.demovnica.sk. V užšom výbere sa objavili aj napríklad Katarzia, Martina Javor či Tante Elze alebo Fúzy Múzy.

Demovnica_FM oslavuje v týchto dňoch prvý rok svojho veľmi úspešného fungovania. Za tento čas sa v projekte predstavilo viac ako 150 hudobníkov rôznych žánrov, tí najúspešnejší pravidelne koncertujú na Go2Stage a desiati z nich sa objavili aj na kompilácii Demovnica Naostro. Práve títo interpreti zabojujú aj o účasť na Szigete. Do nedele 18. mája môžu fanúšikovia na www.demovnica.sk zahlasovať za Katarziu, Martinu Javor, Millhouse, Fúzy Múzy, Trolejboys, Ivana Mer, JuSt, Silverspoon, Tante Elze a Adalbert.

Sziget festival patrí medzi najlepšie európske festivaly. Tohtoročný line-up a krásne prostredie ho aj tento rok stavajú jednoznačne do pozície favorita medzi stredoeurópskymi festivalmi. Queens of the Stone Age, The Prodigy, Placebo, Macklemore & Ryan Lewis, Outkast, Lily Allen, Manic Street Preachers, Bonobo, Ska P, London Grammar, Klaxons, Blink-182 či A Day To Remeber tvoria len zlomok hudobného programu, ktorý tento rok na fanúšikov na viac ako pätnástich pódiách čakajú. Okrem pestrého a nadupaného hudobného programu si návštevníci ostrova v srdci Budapešti budú môcť užiť bohatý sprievodný program – cirkusové vystúpenia, Sziget beach, chutnú (nielen) maďarskú kuchyňu a mnoho ďalších atrakcií.Viac sa dozviete na: www.szigetfestival.sk. Vstupenky sú v predaji prostredníctvom siete Ticketportal a na oficiálnom webe festivalu.

Viac o demovnicových kapelách

Adalbert

Z pôvodne sólového projektu vznikla trojčlenná kapela, ktorá v Demovnici zaujala temnou skladbou Shake me up. Na koncerte očaril Adalbert príjemným vystupovaním a energickým gitarovým zvukom. Kapela Vojtecha Štedroňa, ktorý je autorom textov a hudby, pripravuje v súčasnosti spolu s hudobným producentom Marcelom Buntajom album, ktorý by mal vyjsť na jeseň. V novej verzii na ňom nájdete aj skladbu Once upon a time, ktorá je súčasťou kompilácie Demovnica Naostro 2013.

JuSt

Hudobníka a textára Juraja Stráskeho známeho skôr pod umeleckým menom JuSt, si vďaka Demovnici všimol hudobný producent Tomáš Sloboda. Spolu pripravili jeho debutový album zvaný Poďme preč, ktorý vychádza v týchto dňoch (12. mája). Nájdete na ňom 10 autorských skladieb, celý album si môžete vypočuť na: www.justhudba.com

katarzia1Tante Elze

Melancholická Tante Elze zaujala v Demovnici zimomriavkovo melancholickou skladbou When The Days. Na Go2Stage koncerte predviedla svoju elektronickú hudbu so silným klavírnym podkladom v sprievode mladej violončelistky a zaspievala aj autorskú skladbu so slovenským textom Keď nevieš kam z konopí. Najnovšie spolupracovala na debutovom albume Jimmyho Pé, pracuje však aj na svojich nových skladbách.

Millhouse

Alter-stoner rocková formácia z Bratislavy Millhouse mala v Demovnici úspech so skladbou Mangy Wolf, ku ktorej už dnes existuje videoklip: https://www.youtube.com/watch?v=n0_mJJ3nkDg Skupina je na scéne od roku 2007. V týchto dňoch vydala svoj debutový album Event Horizon, ktorý pokrstila 3. mája v bratislavskom klube Randal. Na albume nájdete 12 skladieb. Okrem desiatich úplne čerstvých piesní sa tam dostali aj dve staršie skladby, ktoré ale získali celkom novú tvár. Okrem iného obsahuje aj skladbu Superhero, ktorú nájdete aj na kompilácii Demovnica naostro (Final master 2013).

Ivana Mer

Éterická Ivana Mer zaujala vďaka Demovnici hudobného producenta Oskara Rózsu, s ktorým momentálne dokončuje svoj debutový album. Nedávno s ním naspievala titulnú pieseň k filmu Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom “Tak sa stále pýtam.”. Zo sólového projektu nakoniec vytvorila skupinu – konkrétne Ivana Mer trio (gitarista Jano Glemba a huslistka Andrea Tkáčová), s ktorým vystupujue na rôznych kultúrnych podujatiach. Viac sa dozviete na: https://www.facebook.com/pages/Ivana-Mer/140101559417995?fref=ts

Katarzia

Nu-folková pesničkárka Katarzia stihla za rok 2013 vydať debutový album Generácia Y, nadobudnúť pomerne veľkú fanúšikovskú základňu a absolvovať množstvo koncertov – najnovšie s hudobnou posilou, ktorú tvoria Michal Tolgyessy (gitara) a Marián Slávka (bicie). Katarzia patrí medzi prvé objavy Demovnice a tento rok vystúpi aj na pódiu festivalu Bažant Pohoda. Viac na: https://www.facebook.com/katarziaprojekt

fuzy muzyFúzy Múzy

Kapela Fúzy Múzy zaujala napriek tomu, že ide o čisto inštrumentálne trio. Nie je to len ich kreatívnymi kostýmami, vizuálne pútavou choreografiou, ale aj originálnym zvukom, ktorý je vždy tematicky ladený podľa názvu skladby. príkladom môžu byť piesne ako Mafiózo, Schizofrénia, či UFO. Stano Kořínek (bicie), Ľuboslav Krajňák (gitara), Juraj Staviarsky (basa) zaujali aj na Radio_Head Awards, kde vystúpili na pódiu ako ašpiranti na Nováčika roka 2013. Nakoniec si odniesli cenu Nadácie Advance Investments, ktorá podporuje mladé talenty. Fúzy múzy vystúpia aj na festivale Bažant Pohoda.

Silverspoon

Indie-popovú kapelu Silverspoon založil v roku 2007 Slavomír Mihálik. Po menších obmenách členov kapely sa Silverspoon nakoniec ukotvil v zložení Peter Skovajsa (bicie), Michal Holaň (basgitara), Erik Smatana (gitara)a Slavomír Mihálik (spev). Ešte pred príchodom nového bubeníka nahrala kapela v starej zostave EP so šiestimi skladbami „Smiech a úsmev“. Kapela na Go2Stage koncerte zaujala vzletnou letnou skladbou 1, 2, 3. Skladba sa nachádza aj na kompilácii Demovnica naostro. Kapela má novú skladbu Nádych, ku ktorej chystá videoklip. Viac na: www.facebook.com/slvrspn

Trolejboys

Bratislavské zoskupenie Trolejboys je charakteristické najmä živými koncertnými vystúpeniami. Ako jej členovia tvrdia: “Ľudia zažijú vždy niečo iné.” Trolejboys vydali po piatich rokoch pôsobenia na hudobnej scéne album Pod prúdom, ktorého hlavným menovateľom je nadhľad a humor. V Demovnici prerazili so skladbou Milionár. Na kompiláciu nahrali skladbu druhá šanca nebude. Kapela momentálne pracuje na nových skladbách.

Martina Javor

V hudbe pesničkárky Martiny Javor sa mieša gitarový zvuk, folk, punk, pop a jej výnimočná farba hlasu. Jej texty sú úprimné, ale vyhýbajú sa zbytočnému pátosu. Zväčša tvorí anglické texty, no nájdú sa u nej aj slovenské “kúsky”. Martina vystupuje s kapelou, ktorú tvoria Jano Kružliak ml., Peter a Miloš Bulíkovci, Valér Miko a Ľuboš Ežo Ambrozai. Martina Javor vystúpi aj na festivale Grape. Viac sa o nej dozviete na: https://www.facebook.com/pages/Martina-Javor-Band/241722305426

 zdroj: Silvia Turnerová

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky