NovinkyKam na koncert?FestivalyRock For People

Na Rock for People sa vracia Bloc Party! A po ich boku dubstepový princ Borgore a The Gaslight Anthem

Triumfálny návrat na miesto činu – tak sa dá popísať fakt, že na tohtoročný Rock for People opäť prídu BLOC PARTY, kapela z londýnskeho East Endu, ktorá v Hradci Králové v roku 2009 nadchla publikum i usporiadateľov. Skupina vydala pred niekoľkými mesiacmi svoj štvrtý album s lapidárnym názvom Four a turné k jeho vydaniu už potešilo fanúšikov takmer na celom svete. Michal Thomes z vedenia festivalu k tomu hovorí: „Bloc Party nás dostali pred štyrmi rokmi nevídaným nasadením, komunikáciou s fanúšikmi a energiou. Dodnes tvrdíme, že to bol jeden z najlepších koncertov, aký RfP vo svojej bohatej histórii zažil. Keď sa naskytla možnosť pozvať je tento rok znovu, nebolo čo riešiť a s radosťou zaradíme opäť Bloc Party medzi tohtoročných headlinerov.“

Po minuloročnom Skrillexovi sa do programu festivalu Rock for People opäť dostáva meno, ktoré hýbe súčasnou hudobnou scénou – BORGORE. Ide o izraelského producenta a DJ, ktorý patrí k najzaujímavejším postavám nie len dubstepu, ale v celej súčasnej elektronickej tanečnej scény. Borgorov originálny štýl sa pohybuje mimo zavedenej škatuľky a získal širokú základňu fanúšikov po celom svete. Jeho muzikálnosť mu dovoľuje pracovať s mnohými vplyvmi a produkovať tak dráždivý výsledný mix, ktorý nepotrebuje atakujúcu energiu, poriadnu dávku sex-appealu i nadhľad a poriadny svojrázny humor. Jeho remixy a kooperácia siaha od M.I.A. cez Britney Spears po Metallicu či Bring Me the Horizon. A minulý rok sa vokálneho partu v tracku Decisions i hereckej účasti na videu ujala americká megastar, herečka a speváčka Miley Cyrus.

To americkí THE GASLIGHT ANTHEM ponúknu vedľa už potvrdených Queens of the Stone Age zase trochu inú podobu amerického rocku, tentokrát veľmi ovplyvnenú tvorbou Bruce Springsteena. Návštevníci RfP sa – ako výstižne napísal jeden americký žurnalista – môžu tešiť na priamočiary nárez: „The Gaslight Anthem znie tak, ako by mohla vyzerať pop music, keby vtedy Bruce Springsteen neposlúchol svojho producenta a nechal svoj hit Hungry Heart nahrať Ramones a vytiahol túto kapelu z klubu C.B.G.B. medzi superhviezdy.“

Rock for People na nadchádzajúcom 19. ročníku ponúkne kombináciu preverených mien a nových talentov doporučených európskymi showcasovými prehliadkami. Dosiaľ boli potvrdené kapely Thirty Seconds To Mars (US), Queens of the Stone Age (US), The Parov Stelar Band (AT), Billy Talent (CA), Gogol Bordello (US), Klaxons (UK), Modestep (UK), Papa Roach (US) či A Day To Remember (US). Pozor! V predaji sú vstupenky za 1 550 Kč, respektívne po registrácií za 1 450 korún. Viac informácií na www.rockforpeople.cz a google.com/+RockForPeople.

BLOC PARTY

Počiatky Bloc Party sa dajú vystopovať v roku 1998, kedy sa prvýkrát stretli Russel Lisack a Kele Okereke v Essexu a o rok neskôr na festivale v Readingu. Zakladajú spolu prvú kapelu The Union, spolu s bubeníkom Mattom Tongom a basgitaristom Gordonom Moakesom, ktorého zohnali na inzerát v NME. V roku 2001 sa dohodli na finálnom názve kapely Bloc Party (názov používaný v hovorovej angličtine pre neformálny mestské vnútroblokové mejdany).

Zlomovým momentom ich kariéry je okamžik, kedy svoj prvý singel She’s Hearing Voices dávajú v roku 2003 frontmanovi Franz Ferdinand Alexi Kapranosovi a hlavne známemu DJovi BBC One Stevemu Lamacqovi. Ten singel zaradil do svojej relácie a nadšene o ňom hovoril ako o geniálnom dielku. Pozval Bloc Party natočiť live session do svojej relácie – a cesta k úspechu sa otvorila.

Prvý album kapely Silent Alarm v roku 2005 zozbieralo celosvetový úspech, vyhralo anketu Album roku v NME, v Británii opanovalo tretiu priečku rebríčku a docielilo platinového statusu. Kapela preráža i v USA. Kolotoč úspešných albumov a živých koncertov pokračuje v roku 2006 albumom A Weekend in the City a o dva roky neskôr vychádza tretí Intimacy.

Po vydaní singlu One More Chance, a vlastne i po koncertu na Rock for People si kapela na jeseň roku 2009 dala pauzu a členovia sa venovali svojim bočným projektom (spevák a gitarista Kele si zahral pred rokom v narvanom stanu i na RfP). Domnienky o rozpade skupiny sa nepotvrdili a v roku 2011 začali Bloc Party pracovať na novom albume, zatiaľ bez živého koncertovania. To prichádza až s vydaním príznačne pomenovaného albumu Four. Kapela pred nedávno prešla Austráliu a niektoré ázijské zeme a podľa všetkých dostupných správ sa nachádza v dokonalej kondícii. Takže je jasné, že sa v Hradci máme opäť na čo tešiť.

http://blocparty.com/#news

https://www.facebook.com/blocpartyofficial

https://twitter.com/BlocParty/

http://www.youtube.com/user/blocpartyofficial

BORGORE

Borgore, občianskym menom Asaf Borger, sa narodil v roku 1987 v Tel Avive. Začínal ako jazzman a bubeník izraelskej death metalovej kapely Shabira (už tu sa dá všimnúť podobného „života“ ako prežil jeho žánrový kolega Skrillex). Na dubstep sa vrhol po tom, čo počul v jednom z hipsterských barov v Tel Avive niekoľko trackov Screama a Bengyho.

Svoju verziu štýlu nazval gorestep, v skladbe Saturday Night sa mu prvý raz podarilo namiešať originálnu zmes rytmických vzorcov metalu a dubstepu. Po roztržke s bigotnejšou časťou dubstepovej scény založil vlastnú label a internetovú komunitu Buygore, jeho prvé dva počiny so sebe vlastnou dávkou irónie a humoru nazval Borgore Ruined Dubstep Pt.1 a Pt.2.

Vedľa rady fanúšikov sa prirodzene ozýva i časť publika, ktorá mu nerozumie, proste je – ako poznáme vďaka Skrillexovi veľmi dobre i v tímu RfP – „hejtuje“. Borgore to komentuje výstižne, s pozoruhodnou analytickou hĺbkou a citlivosťou: „Neviem, čo sa s ľudmi teraz deje. Miesto, aby nemali radi autorovo dielo, čo je samozrejme legitímne, prenášajú nenávisť na neho osobne. Myslím, že toto je celá ta kultúra Twitteru a Facebooku, kde sa umelec nemôže ukryť do súkromia a ktokoľvek sa k nemu môže dostať. Nejprv ma to rozhodilo, pretože som nikdy nikomu nič zlého nespravil, ale časom som pochopil, že čím ďalej sa dostaneš, tým viac nepriateľov budeš mať a nič s tým neurobíš…

Pre väčšinu fans však platia slová, čím vyjadruje vďačnosť všetkým, ktorí mu svojim záujmom najmä v Európe a USA pomohli k tak intenzívnemu nástupu na svetovú scénu: “Je to skvelý pocit, ale tiež veľká zodpovednosť, pretože každý krok, ktorý urobíš, by si mal urobiť tak, aby fanúšikov nenechal v štichu. Veľmi by som si prial, aby som mohol s každým prehovoriť a osobne mu poďakovať a povedať, ako moc som za všetko vďačný…

Borgoreho, či chcete Borgorova, kariéra naberá skutočne famóznu dynamiku. A napriek tomu v interview pre americký magazín Spinner tvrdí, že jeho základná vlastnosť je lenivosť tak veľká, že je stále hladný, pretože objednať si jedlo je príliš zložitá úloha, je jasné, že energiu na skladanie a produkciu nového materiálu i hranie po prestížnych festivaloch a kluboch má na rozdávanie. To isté predvedie na RfP. A nesporne urobí radosť mnohým i svojou charakteristikou svojej vlastnej produkcie: “…znie, ako keď rôzne domáce zvieratá hrajú americký komerčný hip hop reznutý death metalom…

Prajme tomuto schopnému izraelskému chlapíkovi, ktorý nemá pre mystifikáciu, iróniu a ostrejšie slovo v diskusií i vypípateľné výrazy v textoch nikdy ďaleko, aby sa mu vyplnilo jedného dňa jeho najväčšie životné prianie, ktoré predniesol v interview pre britskú MTV, tentokrát zamyslenejšie a s vážnou tvárou: “Modlím sa za mier, raz by som si chcel zahrať v zemiach, ktoré susedia s mojou, to je môj najváčší sen…

http://buygore.com/

https://www.facebook.com/Borgore

https://twitter.com/Borgore

THE GASLIGHT ANTHEM

Keď bolo spevákovi a gitaristovi The Gaslight Anthem Brianu Fallonovi 13 rokov, objavil v regáloch jedného obchodu s hudobninami v New Jersey debutový eponymný album The Clash. Keď mu ho majiteľ obchodu balil a podával cez pult, sľúbil mu, že tato nahrávka zmení jeho život. A nepomýlil sa.

New Jersey je oblasť, ktorá má špecifický charakter chudobnejšieho priemyslového predmestia New Yorku. Dala však rock and rollu mnoho zaujímavých osobností, vrátane Bosse – Bruce Springsteena. Tu sa nenosí toľko avantgardy, experimentov, ani snobizmu a elitárstva ako okolo Manhattanu. Jersey Shore sound (ako zo štýlu vzišla v NJ a okolí hovorí) sú songy o starostiach bežného človeka, ktorý sa snaží so cťou riešiť starosti a slasti každodenného života. O to je hudba, ktorá sa zo tunajšieho kraja rozlieta do sveta, priamočiarejší, energickejší a zdelnejší.

Už v sedemnástich rokoch vydáva Fallon svoju prvú kazetu a zakladá kapely, s nim postupne získava ostruhy na scéne. V poslednej z nich – This Charming Man – sa po niekoľkých zmenách v roku 2006 stretáva s bubeníkom Bennym Horowitzom a basákom Alexom Levine, posledný sa tiež pridáva gitarista Alex Rosamilia.

Pod novým menom The Gaslight Anthem získava kvartet renomé nie len v NJ. V roku 2008 už je kapela fenoménom, o rok neskôr sa v Glastonbury a na londýnskom Hard Rock Calling ku kapele pridáva i Boss – Bruce Springsteen, ktorý si kapelu obľúbil.

The Gaslight Anthem majú za sebou štyri albumy, to posledné s menom Handwritten natočili minulý rok v Nashville. Hovorí sa o ňom, že má atmosféru, ako keby Pearl Jam hrali piesne Toma Pettyho a ja zatiaľ ich najcelistvejším a najpresvedčivejším dielom. Tešíme sa!

www.thegaslightanthem.com

www.facebook.com/thegaslightanthem

https://twitter.com/gaslightanthem

www.youtube.com/thegaslightanthem

zdroj: Jiří Hlinka

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky