NovinkyKam na koncert?FestivalyRock For People

Na Rock for People bude tento rok „festival na festivale“ – výhradne s českými kapelami a špeciálnymi projektmi

Výber a koncentrácia českých, prípadne aj slovenských kapiel je pre rad fanúšikov rozhodujúcim kritériom pre výber letného festivalu. Aj preto sa vedenie jedného z tých najtradičnejších, Rock for People, rozhodlo domácej scéne vyčleniť celý jeden deň. Konkrétne pôjde o záverečný piatok 5. júla, ktorý ponúkne popri preverených mien aj niekoľko špeciálnych projektov – výhradne pre návštevníkov RfP. „Festivalu na festivale“ dominujú Kabáti, ktorí práve len vo Festivalparku v Hradci Králové zopakujú svoj špeciálny set s Big Bandom z jarného (a do posledného miesta vypredaného) turné. Príde tiež Tomáš Klus, ktorý opanoval väčšinu tohtoročných hudobných cien a ankiet.

„Vieme, pre koľko ľudí je festival jedinou šancou za rok stretnúť sa naživo so svojimi obľúbenými domácimi hudobnými projektmi. Preto sme sa rozhodli najväčšie tuzemské mena sústrediť do jedného dňa, „konštatuje Petr Fořt, dramaturg Rock for People. Má to dvojaký efekt: návštevníkov, ktorí na Rock for People jazdí výhradne kvôli progresívnym zahraničným interpretom, čakajú tri festivalové dni opreté presne o tieto kapely. Doslova bezprecedentne výhodné vstupné na posledný deň (390 Kč), naopak, môže prilákať tisíce nových fanúšikov práve projekty ako Kabát & Big Band, Krištof, Tomáš Klus, Pražský výber, Horkýže Slíže (tí mimochodom ako na jedinom slovenskom festivale) alebo UDG.

Aj mimo piatok 5. júla sa v programe tohtoročnej Rock for People hemží špeciálnymi projektmi, hudobnými premiérami aj derniérou. Platí to napríklad pre skupinu Kryštof, ktorá iba na RfP pripomenie svoje veľúspešné februárové turné po veľkých halách, vrátane projekcií a ďalšej produkcie. Alebo Xindl X, ktorý sa vďaka Orchestra Karla Vlacha len v Hradci Králové rozšíri na Xindl XXL, či Filharmónia Hradec Králové s produkciou venovanú Beatles …

Z novo potvrdených mien sa posledný festivalový deň predstaví vo výlučnej kooperácii napríklad Mandrage a A Banquet, čo sľubuje nevšedný zážitok. Podobne ako nesmelé pytačky medzi crossoverovými Cocotte Minute a Heidi Janků – speváčkou s hlasom rovnako drsným, ako bol začiatok jej kariéry. Opomenúť sa nedajú ani fúziu tradičného 2-tone ska v podaní The Chancers a svižného rockabilly v podaní veteránov tejto žánrové scény Gangnails.

Rock for People na nadchádzajúcom 19. ročníka ponúkne kombináciu preverených mien a nových talentov odporúčaných európskymi showcasovými prehliadkami. Doteraz boli potvrdené kapely Thirty Seconds To Mars (US), Queens of the Stone Age (US), The Parov Stelar Band (AT), Foals (UK), Billy Talent (CA), Gogol Bordello (US), Klaxons (UK) , Modestep (UK), Papa Roach (US) alebo A Day To Remember (US). Aktuálne sú v predaji vstupenky za 1 550 Kč, respektíve po registrácii za 1 450 korún. Vstupenky na posledný deň 5. 7. za neuveriteľných 390 korún budú v predpredaji v priebehu mája. Viac informácií na www.rockforpeople.cz a google.com / + RockForPeople.

KABÁT & BIG BAND
Spolu s naším klasikom si môžeme povedať: Kabát môžete milovať, alebo nenávidieť, ale to je tak všetko, čo s tým môžeme robiť. Táto stálica českej hudobnej scény má klasický, ale dobre vymyslený strih a Fortelný skvele padnúce spracovania, nekrčí sa a ani nie je obnosená. Kabát nepodlieha módnym výstrelkom, je to kvalitne ušitý zvrchník a žiadny pláštik povievajúci vo vetre.
Koniec metafor a alegórií! Na tohtoročné turné si Kabát skrátka prizval Big Band, s ktorým nacvičili časť svojho repertoáru. Kapela na koncepciu tvrdo pracovala, a nakoniec vybrala pre spoločné hranie len tie skladby, ktoré si s big bandovým zvukom dobre rozumie. Celé turné slávi veľký úspech a vypredané haly sú toho dôkazom. Rock for People bude jediným festivalom tohtoročnej sezóny, kde svoj bigbandový projekt Kabát predvedie.
Fanúšikovia na RfP si tak exkluzívne užijú škálu všetkých možných nadupaných hitov kapely, ako v klasickom rockovom strihu, ktorému doteraz nespadol reťaz, tak s posilou dychového bandu.
www.kabat.cz
http://www.kabati.cz/
https://www.facebook.com/pages/Kabát/104055246297539?fref=ts

TOMÁŠ KLUS
Tomáš Klus, pesničkár, ktorý prelomil desiatky rokov trvajúce hegemóniu Karla Gotta v ankete Zlatý slávik, sa nemusí báť, že by jeho účasť na festivale nejako pobúrila pravoverných rockerov. Jeho pesničky, ktoré kladú dôraz na jednotu kvalitnej hudby a slova, si získali natoľko široké spektrum poslucháčov, že v súčasnosti tento interpret nemá čo do popularity konkurenciu. Pôvodne výborný atlét, reprezentant v trojboji a zlatý medailista z dorasteneckého majstrovstiev Európy z roku 2002 dokázal, že kvalitná hudba a fungujúce umelecké a textové oznámenie nemusí nutne vyrastať len z podhubia alternatívnych subkultúr, kaviarní a klubov.
Tomáš Klus sa pohybuje voľne medzi hudobnými žánrami a novo nadväzuje na stálu pevnú tradíciu slovenských pesničkárov, ako ju pred ním vytvorili nielen členovia združenia Šafrán alebo Jaromír Nohavica, ale aj rad ďalších folkarov, rockeri Vladimír Mišík alebo Michal Prokop, univerzálny skladateľ, hudobník a spevák Petr Skoumal a ešte pred nimi Jiří Suchý, V + W alebo aj Karel Hašler. K jeho obľube prispieva iste tiež to, že je úspešným hercom (štúdia na DAMU absolvoval v roku 2012). Dlhodobo spolupracuje zámená s gitaristom Jiřím Kučerovským a ďalšími hudobníkmi.
Jeho Cieľová skupina (ako si vtipne hovorí jeho neveľký sprievodný ansámbel) na pódiu, rovnako ako nepomerne väčšia cieľová skupina jeho poslucháčov pod ním určite vytvorí na Rock for People skvelú atmosféru a neopakovateľný zážitok.
http://www.tomasklus.cz/
https://www.facebook.com/TomasKlus
http://www.youtube.com/tomasklusmusic

HORKÝŽE SLÍŽE
Asi len málokto z tých, ktorí sa chystajú na tohtoročnú RfP, nezaregistroval spanilú jarnú jazdu slizu naprieč Českom a Slovenskom. Tou naďalej našliapnutá partička nitrianskych Chalan oslavuje dvadsaťročia na hudobnej scéne našich spriatelených národov. Symbolická zelená dodávka, ktorá dominuje technicky dokonalé scéne, kapelu vozia od jednej vypredané vzdor k druhej, koncerty sršia energiou a skvelou atmosférou a turné ašpiruje na jednu z najúspešnejších akcií tohto roku.
Fakt, že Horkýže Slíže sú dlhodobo spojení s usporiadateľmi Rock for People pupočnou šnúrou priateľstva a profesionálny spolupráce je známy, a preto nikoho asi neprekvapí, že jedinou festivalovú zastávkou, kde sa Horkýže Slíže zastaví s plnou parádou a kompletným javiskovým parkom, bude práve Hradec Králové .
Prierez dvadsiatimi rokmi práce téhle recesistické hardcore-punkovej partičky tak bude určite pekným darčekom pre obe strany: pohľad na kotol RFP z pódia je moment, na ktorý žiadny interpret nezabudne, a možnosť vidieť tohtoročné slížovskou show na veľkej scéne v Královohradeckom Festivalparku bude zase milým darčekom tým, ktorí sa trebárs na vypredané koncerty nedostali, aj tým, ktorí si fajn atmosféru s kapelou radi pripomenú znova.
www.horkyzeslize.sk

MANDRAGE & A BANQUET
tohtoročný Rock for People tento rok prinesie aj niekoľko zaujímavých, hocikedy nečakaných spojenie. Spoločný set kapiel Mandrage a A Banquet vznikol počas spoločného jesenného turné, kde A Banquet predskakovali svojim služobne o niečo starším kolegom na turné k ich novému albumu Moja krvná skupina. Boli partnerom viac než zdatným. A vzhľadom k tomu, že obe kapely dobre vie, že RFP má rád na svojich pódiách nevšedná stretnutia a neopočúvané projekty, bolo rozhodnutie zahrať si dohromady naporúdzi.
Mandrage existujú od roku 2001, prvé demo vydali v roku 2004 a zhruba od roku 2007 si kapela rozširuje fanúšikovskú základňu, pilotný singel Hľadá sa žena z roku 2009 bol hitom na niekoľkých rádiách. Skupina v roku 2010 vyhrala kategóriu Rock na Hudobných cenách Óčka o rok a niečo neskôr pieseň Skrutky a matice z albumu Moja krvná skupina pokosila početné hitparády.
A Banquet sa pýši neoficiálnym titulom jednej z najnadanejších a tiež najpracovitejších mladých kapiel u nás. Sú zakladateľmi vlastného žánru Futu-Roll, ktorý je podľa ich slov mix 80s synthpop, 90s altrocku, grunge a súčasných elektro žánrov. V apríli 2012 skupina vydala debutovú platňu Breath. Neponechala nič na náhodu a nahrávala ju z časti v Chicagu s legendárnym prudcentem Stevom Albinia (Nirvana, Pixies) az časti v Prahe su nás obdobne váženým Borisom Carloffa (Kryštof, Sunshine).
http://www.mandrage.cz/
https://www.facebook.com/mandragecz
http://www.youtube.com/user/MandrageVEVO/videos?flow=grid&view=0
http://www.a-banquet.com/cs/
https://www.facebook.com/abanquet

http://www.youtube.com/abanquet

COCOTTE MINUTE & HEIDI JANKŮ
Táto zdanlivo bláznivá kombinácia vznikla v talkshow 7 pádov Honzu Dědka, ktoré bolo štartovom blokom jarného turné českej crossoverovú legendy. K tomuto spojeniu hovorí frontman Zeller: „Kto by nevyužil príležitosti vytvoriť zdanlivo absolútne nesúrodý crossover a zaspievať si s Heidi Janků duet na hudbu Cocotte Minute? Navyše nás milo prekvapila. Ukázala, že má zmysel pre čierny humor az ponúknutých skladieb si vybrala Holka mojou dievčatá. “
Nuž, treba dodať, že tento nápad sa ukázal ako veľmi nosný a stále šarmantná a energická Heidi Janků nakoniec podľa niektorých jedovatejší svedkov vydareného vystúpenia vedľa Zeller vyzerala ako mladšia sestra popichující usedlejšího staršieho brata, aby sa viac odviazal. Leč Nedajte na ironické poznámky, a tešme sa, že toto prepojenie bude fungovať rovnako ako pred časom v Akropole a neskôr v Lucerna Music Bare.
Cocotte Minute, radenie ku crossoveru a tiež niekedy k nu-metalu, sú neprehliadnuteľným zjavom českej rockovej scény už od svojich začiatkov v roku 2002. Charakteristickými črtami ich prejavu je surový sound a špecifický prejav frontmana Zeller.
Heidi Janků sa na hudobnej scéne pohybuje už od konca sedemdesiatych rokov 20. storočia. A hoci jej hudobná kariéra je zviazaná s viacmenej rockovým a popovým mainstreamom, produkovaným jej dlhoročným životným a pracovným partnerom Ivo Pavlíkom, jej pohnutý životný osud najmä v detstve a ranej mladosti by vystačil niekoľkých ostrým rockerkám.
Možno tu tkvie korene toho, že si speváčka (ktorá má vo svojich päťdesiatich stále energie aj sex-appealu na rozdávanie) s ostrými chlapcami z Cocotte Minute padla do noty a môžeme sa tešiť na vydarený a nezvyčajný zážitok na pódiu v hradeckom Festivalparku.

www.cocotteminute.org
http://www.facebook.com/pages/Cocotte-Minute/120253963728
https://cs-cz.facebook.com/heidicz
www.heidi.cz
https://www.youtube.com/watch?v=BMa5SgNza5w&list=PLFF480F7D1920857D

Chancers & GANGNAILS
Skvelý drive, energia preskakujúci z pódia do publika a späť, veľká fanúšikovská základňa ako doma, tak za hranicami av neposlednom rade kamarátstvo a množstvo spoločne odohraných koncertov – to všetko spája dve kapely, ktoré sa rozhodli predstaviť sa spoločne na pódiu Rock for People. Môžeme sa teda spoločne tešiť na iskrivú a výbušnú zmes ska, 2tone, rockabilly a punku, ktorá nenechá určite žiadnu nohu a ruku v auditóriu v pokoji.
The Chancers sú legendou ska a 2tone u nás, veď ich prvý koncert (ktorý mal paradoxne byť aj posledným) sa odohral už v roku 1998. Našťastie sa však partička okolo excentrického britského frontmana Simona Ruffskanka udržala a rozbehla sa ku svižné kariére. A tak má po rokoch za sebou 7 úspešných albumov a rad kompilácií, vrátane prestížnej k 30 letov legendárnych Madness. Odohrala stovky koncertov a rad turné, vrátane vystúpenia na najväčšom východoeurópskom hudobnom festivale Sziget v Maďarsku, kde Chancers v hlavnom čase na jednom z hlavných pódií roztancovali niekoľkotisícový dav. Fanúšikovské zázemie a rešpektovaná pozície v širšej komunite priaznivcov štýlu sú tak nepochybné.
To samo môžeme povedať aj o Gangnails, vynikajúce kapele mixující ostré rockabilly s punkom tak, že ich energický prejav so sebavedomým spevákom a po všetkých stránkach skvelým kontrabasistom sa stal fenoménom, prekračujúcim zďaleka hranice českej kotlinky.
http://www.chancers.cz/
https://www.facebook.com/thechancers?ref=ts&fref=ts

http://www.gangnails.com/
https://www.facebook.com/thegangnails
http://www.youtube.com/user/TheGangnails

zdroj: Silvie Marková & Jiří Hlinka

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky