NovinkyDivadloKam na koncert?Festivaly

Milostná tragédia Rómeo a Júlia bude tohtoročnou premiérou Letných shakespearovských slávnosti.

Letné shakespearovské slávnosti, ktorých generálnym partnerom je skupina PPF, začne 25. júna na Pražskom hrade premiérou inscenácie Romeo a Júlia v réžii autorského tandemu SKUTR. Na programe Slávností budú ďalej inscenácie Mnoho povyku pro nic, Sen noci svatojánské, Zkrocení zlé ženy, Jak se vám líbí, Večer trojkrál’ový alebo Čo len chcete a už tradične nebudú chýbať Veselé paničky windsorské. Výnimočnou udalosťou bude projekt Patrick Doyle – Shakespeare in Concert, ktorý usporiadatelia festivalu pripravujú spoločne s Prague Shakespeare Company a Film Music Prague.

Režijné dvojica SKUTR, Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, sa do priestorov Najvyššieho purkrabství vracia po dvoch rokoch. „Po skúsenosti z Letných shakespearovských slávností roku 2013 vieme, že atmosféra skúšok na Pražskom hrade je neopakovateľná. Preto sme s radosťou prijali ponuku na Slávnostiach znova režírovať. A tiež sme chceli pracovať na téme, ktoré je nám blízke. Téma prvej veľkej lásky je presne pre nás – Martina romantika a ma skeptika. A rovnako tak je rozkročená aj Shakespearova hra Romeo a Júlia. Spočiatku romantika, v závere dráma s veľkou skepsou možnosti naplnenia lásky v našom svete. Spočiatku komédia, v závere tragédie s veľkým vykúpením, „hovorí o hre Lukáš Trpišovský.

V hlavných úlohách sa predstavia Tereza Voříšková ako Júlia a Ján Sklenář z královéhradeckého Klicperova divadla ako Romeo. Ďalej hrajú Naďa Konvalinková, Saša Rašilov, Lenka Krobotová, Jiří Vyorálek, Dana Batulková, Martin Slama, Marie Poulová, Petr Vančura, Jan Cina, Jakub Gottwald, Michal Sieczkowski, Miroslav Zavičár a ďalšie.

Okrem spomínanej premiéry sa diváci môžu tešiť na minuloročnú veľmi úspešnú komédiu Veľa kriku pre nič v réžii Jiřího Menzela s Václavom mätonohu, Petrou Horváthovú, Petrom Čtvrtníčkom alebo Leošom Nohou. Ďalej potom na nápadito poňatú svadobné crazy komédii Sen noci svätojánskej v réžii tandeme skútrov v hlavných úlohách s Vandou Hybnerová a Davidom Prachař. Chýbať nebudú Veselé paničky windsorské Jiřího Menzela, absolútna stálica Slávností, ktorá bude tento rok uvádzaná už siedmym rokom. V tomto roku majú diváci poslednú príležitosť navštíviť obľúbenú inscenáciu v réžii Daniela ŠPINAR Skrotenie zlej ženy (v hlavných úlohách Tatiana Vilhelmová, Jana Stryková, Roman Zach, Vojtěch Dyk, Matúš Ruml a ďalšie). Z Bratislavy zavíta na Najvyšší purkrabství energiou sršiaci komédie Večer trojkrál’ový alebo co ľan chcete maďarskej režisérky Enikő Eszényi. Po minuloročnom úspechu sa na tri večery do Prahy vracia mimoriadna inscenácie Ako sa vám páči v podaní popredných ostravských hercov v réžii Michala Langa.

V auguste si potom návštevníci budú môcť vychutnať ojedinelý orchestrálne koncert filmovej hudby škótskeho skladateľa Patricka Doylea doplnený špeciálnou veľkoplošnou projekciou. Vo večeru nazvanom Patrick Doyle – Shakespeare in Concert zaznie najväčšie hity z hollywoodskych adaptáciou známych diel Williama Shakespeara v réžii Kenneth Branagh. Divákov čakajú hudobné ukážky z filmov Hamlet, Henrich V., Ako sa vám páči alebo Veľa kriku pre nič. Český národný symfonický orchester a Kühnův zmiešaný zbor bude riadiť James Shearman. Program doplní vystúpenie hercov Prague Shakespeare Company.

Letné shakespearovské slávnosti sa konajú od 25. júna do 5. septembra. V Prahe prebehnú už tradične na dvoch plenérových scénach. V Najvyšším purkrabství Pražského hradu a na Letné scéne Hudobné a tanečné fakulty AMU v Lichtenštajnskom paláci na Malostranskom námestí. Slávnosti sa ďalej konajú v Brne, Ostrave a Bratislave. Vstupenky na pražská predstavenia sú v predaji od stredy 22. apríla v sieti Ticketportal. Predstavenie začínajú zvyčajne vo 20:30 a cena vstupeniek je od 290 Kč.

Viac informácií o tohtoročnom programe, repertoáru, cenách vstupeniek a možných zľavách nájdete na  www.shakespeare.cz alebo na www.ticketportal.cz.

Generálnym partnerom festivalu je skupina PPF.
Hlavní partneri: HOMECREDIT, O2.
Hlavní mediálni partneri: PRÁVO, IMPULS, PRIMA.
Partneri: BMW, LAUNDRYLAND PRAHA, STUDENT AGENCY, KRÁLOVSKÝ PIVOVAR KRUŠOVICE.
Mediálni partneri: NOVINKY.CZ, MLADÁ FRONTA, E15, EURO, PRIMA STYLE, SCENA.CZ, JCDECAUX, ROCK ZONE, KVĚTY, STORY.
Usporiadateľom Letných shakespearovských slávností je AGENTURA SCHOK.

zdroj: Pavel Turner

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky