NovinkyKam na koncert?Festivaly

MGMT a Les Tambours du Bronx posilňuje program Colours of Ostrava 2014

Medzinárodný hudobný festival Colours of Ostrava, ktorý prebehne od 17. do 20. júla 2014 v ostravských industriálnych Dolných Vítkoviciach, hlási po Robertovi Plant ďalšie dve veľké programové posily: americkú psychedelickú kapelu MGMT a sedemnásťčlennú bubenícku formáciu Les Tambours du Bronx z Francúzska. „Obe kapely, aj keď sú každá z iného žánru, dávajú obrovský dôraz na vizuálnu zložku koncertu, ich vystúpenia budú pre divákov veľký zážitok,“ láka riaditeľka festivalu Zlata Holušová.

MGMT si získali obrovskú popularitu už vďaka prvému albumu Oracular Spectacular a chytľavým hitom ako Electric Feel a Kids. Zároveň si vyslúžili pozornosť odbornej kritiky a postupne získali niekoľko nominácií na ceny Grammy. Svojim psychedelickým halucinogénnym rockom a popom očarili rad kapiel a hudobníkov, s ktorými si tiež spoločne zahrali, ako napríklad Beck, Paul McCartney, Flaming Lips, Yeasayer, Radiohead, Florence And The Machine alebo Tame Impala. Andrew VanWyngarden a Ben Goldwasser formáciu založili (vtedy ešte ako The Management) v roku 2001 na Wesleyan University, umeleckej škole v Middletown spojené s významnou sekciou experimentálnej hudby a menom Johna Cagea alebo avantgardného jazzmana Anthony Braxtona, ktorého kurzy Andrew absolvoval. Existencia rovnako pomenovanej skupiny, ale dvojicu študentov onedlho prinútila ku skratke MGMT. Po vydaní albumu Oracular Spectacular v roku 2007 sa pribratím ďalších muzikantov z dua rozrástli na regulárnu koncertnú kapelu schopnú zmagnetizovať sto tisícové štadióny. O tri roky neskôr MGMT prišli s eklektickým albumom Congratulations v produkcii Pete Kember (Spacemen 3).“ Nesnažíme sa o hudbu, ktorú každý na prvýkrát pochopí, „tvrdili vtedy Andrew s Benom, a že nehovorili do vetra, potvrdili novým, tento rok vydaným albumom lakonicky pomenovaným MGMT. K MGMT neodmysliteľne patrí aj fascinujúce, až mystický výtvarný design, originálne videoklipy a koncertné projekcie, na ktorých s nimi spolupracovali Anthony Ausgang, Sam Fleischner alebo Megha Barnabas.

Les Tambours du Bronx_foto_JeanMichelMarchand_mailDruhým prírastkom do programu Colours sú francúzski bubeníci na plechové sudy Les Tambours du Bronx pochádzajúce z priemyselnej štvrti francúzskeho mesta Nevers prezývanej Bronx. „Tešte sa na rytmicky a vizuálne strhujúci industriálny obrad zosilnený elektronikou, hip hopom, metalom a tribálnym zborovým revom, vrcholiacej zničením nástrojov a totálnom vysilením bubeníckej eskadry do pol tela vyzlečených chlapov, „líči Zlata Holušová. Členovia začali hrať násadami od krompáčov na obrovské sudy v podstate z dlhej chvíle, ale čoskoro nastúpili dráhu dnes svetoznámej bubeníckej party, postupne sprevádzajúce Roberta Planta & Jimmyho Page, Sepultura, Jazom Colemana alebo Korn. Najprv zhypnotizoval davy doma, potom v réžii slávneho Jean – Paul Goudeho s Johnnym Hallydaya v Paríži pod Eiffelovou vežou. Nakoniec po celej Európe, v Číne, Brazílii a Spojených štátoch. Nepovažujú sa za hudobníkov a ich pódiová divočina, zdramatizovaná filmovými dokrútkami a svetelnou show, pripomína veľa vecí, len nie koncert bubeníkov. Ostatne prvé čo urobia, keď vyfasujú nové sudy, tak je podľa svojich momentálnych nálad originálne posprejujú. A po dvoch vystúpeniach – na každej vyjde jedna strana – rozsekané ako vzácne suveníry rozdávajú návštevníkom. Doterajšia spotreba: dvadsať tisíc kusov.

http://youtu.be/Cg9kjI8ORDQ

Prvou potvrdenou hviezdou Colours of Ostrava 2014 je spevák Led Zeppelin Robert Plant s kapelou Sensational Space Shifters, ďalšími vystupujúcimi sú americká speváčka, poetka a šampiónka slam poetry nigérijského pôvodu Iyeoka, tajomná psychedelická formácia Goat zo švédskej dediny Korpolombolo a americký pesničkár s pohnutým osudom John Grant.

Festival Colours of Ostrava 2014 prebehne od 17. do 20. júla v Dolných Vítkoviciach v Ostrave. Návštevníci sa môžu opäť tešiť na štyri dni plné koncertov popredných zahraničných i domácich kapiel, divadiel, workshopov, diskusií, filmov a ďalších aktivít na mnohých otvorených i krytých scénach.

Štvordňové vstupenky sú už k dostatiu výhradne cez e – shop Colours of Ostrava na adrese http://eshop.colours.cz/ alebo v pobočkách Ostravského informačného centra. Druhá vlna za 1.590 Kč vo forme e – ticketu a za 1.610 Kč vo fyzickej podobe je limitovaná na prvých 5.000 kusov alebo časovo do 31. januára 2014. Festival tiež ponúka zvýhodnené rodinné vstupné aj VIP vstupenky pre záujemcov o nadštandardné výhody. Zároveň si záujemcovia môžu kúpiť aj miesto v stanovom mestečku, parkovanie či miesto pre karavan.

Generálny partner: Česká spořitelna. Za podpory štatutárneho mesta Ostrava. Hlavní partneri: ArcelorMittal Ostrava, Agrofert, Vítkovice – Machinery Group, Skupina ČEZ.

Viac informácií na www.colours.cz.

zdroj: ArtsMarketing.CZ

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky