NovinkyKam na koncert?Festivaly

Jazz Fest Vráble ťa pozýva na „džezmenov“

Rok 2015 je nielen rokom 750. výročia prvej písomnej zmienky mesta Vráble, ale aj jubilejným 10. ročníkom jazzového festivalu Jazz Fest Vráble, ktorý už tradične patrí na jazzovú mapu Slovenska. Dramaturgia ponúka každý večer tri formácie, pričom počas festivalu dáva priestor mladým zoskupeniam, vyzretým slovenským súborom a zahraničným formáciám ! Týmto kľúčom boli vyberané skupiny i pre tento ročník.

Po prvýkrát Jazz Fest privítal na pôde mesta ,,džezmenov“ v roku 2006. Tento ročník mal veľmi dobrú odozvu nielen v meste ale i širokom okolí. Odvtedy sa stalo tradíciou v mesiaci jún organizovať tento festival, ktorého sa zúčastnili nielen domáci interpreti, ale zastúpenie mali i krajiny: Kuba, Taliansko, Poľsko, USA, Rakúsko, Česko a Maďarsko. Počas týchto ročníkov tu vystúpili také mená ako : Peter Lipa (2006, 2009), Kaltenecker trio (2007), Rothenstein Quintet (2008), Big Band Brno (2009), Marek BALATA & Ondro Krajňák (2010), Bashavel (2010), Berco Balogh (2011), Folklore to Jazz (2012), Marinelli trio (2013), Team Cuba (2013), Pavel Wlosok Quartet (2014).

Preto opäť pozývame všetkých nadšencov festivalu na jubilejnú júnovú Československú nádielku kvalitného jazzu! Samozrejme pokračujeme v tradičnej programovej koncepcii – 3 kapely každý deň, 2 dni festivalu, 1 zahraničný hosť. JAZZ FEST VRÁBLE 2015 bude už 12. a 13. júna v kine Tatra vo Vrábľoch. Každý deň začíname o 18:00 hod.

Na Jazz Fest Vráble 2015 vystúpia :

Dan Bárta a Robert Balzar trio, Peter Lipa & band, Nikolaj Nikitin Quartet feat. Hanka Gregušová, Ludo Kuruc quartet, Longital, Free Fallin´.

12.06. Jazz Fest Vráble 2015 / 18:00 hod.

Prvý deň festivalu otvorí domáca vrábeľská kapela skupina Free Fallin´, ktorá je dobre známa nielen domácemu publiku, ale odohrala koncerty aj v zahraničí a na festivaloch po Slovensku. Spoznávacím znakom kapely je obrovský entuziazmus a nadšenie z hry.    V súčasnosti hrá kapela v zložení : Marcel Balogh – bicie, Zuzana Novotná – spev, Miloš Fojtík – klávesy a Jaroslav Ryzek na basgitaru. Príležitostne sa pripája externý saxofonista Michal Kopecký. ,, Momentálne pracujeme na novom repertoári, ktorý by mal byť plný známych skladieb, avšak s vlastnými aranžmánmi. Žánrovo tvorbu nevieme veľmi zaradiť, nakoľko sme ovplyvnení z rôznych smerov. Zhrnul by som to asi do PopJazzFusion “ Marcel Balogh.

Ďalej to bude spevák, skladateľ, klavirista, pedagóg a dramaturg Ludo Kuruc a jeho quartet. Je známy ako sólový spevák z hudobných relácií STV – Letś Dance, Bailando, Takí sme boli, Legendy popu, kde spolupracuje s najstarším Big bandom v Európe – Orchestrom Gustáva Broma už 14 rokov ako sólový spevák a aranžér. Mimo STV má s orchestrom na konte cca 150 vystúpení doma i v zahraničí – Česko, Maďarsko, Poľsko, Nemecko, Taliansko, Belgicko.

Ako spevák účinkoval v 52 krajinách sveta. Z jeho aktivít na domácej scéne sú dve absolútne víťazstvá v speváckej súťaži Kantiléna 2005 a 2006 – cena Karola Duchoňa. Práve na jeho počesť koncertuje na domácej scéne v programe „Spomienka na Karola“. Vyvrcholením bol sólový koncert v nitrianskom PKO v.r.2010 s Orchestrom Gustáva Broma pre 1300 divákov.

Hlavnými hviezdami festival budú Dan Bárta & Robert Balzar Trio.

Dan BártaJeden z našich najtalentovanejších a najvšestrannejších spevákov, je držiteľom množstva ocenení a taktiež niekoľkonásobne ocenený akadémiou populárnej hudby „Anděl“. Je rešpektovaný a uznávaný odbornou kritikou, ale aj širokou verejnosťou.

V roku 2000 založil svoj sólový projekt Illustratosphere, ktorého súčasťou je trio Roberta Balzara. Vzájomným ovplyvnením vznikol tento rýdzo akustický projekt, ktorý si behom posledných rokov našiel svoj vlastný originálny „face“. Repertoár sa skladá z vlastných skladieb a jazzových štandardov.

Robert Balzar Trio – Ide o jazzové zoskupenie, ktoré žne úspechy na našich i zahraničných pódiách. Za zmienku stojí i spolupráca s jedným z najväčších jazzových gitaristov Johnym Abercrombiem, s ktorým v minulosti nahral CD s názvom „Tales“.

Dan Bárta a Robert Balzar Trio nahrali svoje prvé spoločné akustické CD s názvom „THEYORIES“. Ide o vlastné úpravy skladieb interprétov, ktorí Dana Bártu v jeho speváckej kariére najviac ovplyvnili. Nové CD bude obsahovať piesne výrazných svetových interpétov ako sú: Björk, The Police, Simply Red, Jamiroquai, AC/DC či Finley Quaye.

Objaví sa i chorál z 13. storočia. Svoj prvý spoločný album Bárta s Triom mastrovali v prestížnom Sears štúdiu v New Yorku pod vedením Jamesa Farbera.

Farber sa podpísal na albumoch umelcov ako sú: Brad Mehldau, Bruce Springsteen, All Jarreau, John Scofield atd. Masteringu sa ujal Mark Wilder, držiteľ niekoľkých cien GRAMMY.

13.06. Jazz Fest Vráble 2015 / 18:00 hod.

Druhý deň festivalu bude patriť saxofonistvo a skladateľovi Nikolajovi Nikitinovi s ruskými koreňmi, ktorý patrí k najvýraznejším saxofonistom súčasného slovenského jazzu. Okrem aktívneho koncertovania so slovenskou a európskou jazzovou špičkou sa venuje aj organizácií jazzových podujatí. V roku 2012 vydal debutový albumu Personal Suite, ktorý je jedinečnou autorskou a osobnou výpoveďou talentovaného hudobníka. Na ňom sa predstavil s legendami slovenského jazzu klaviristom Gabrielom Jonášom, kontrabasistom Jurajom Griglákom a bubeníkom Jozefom Dömem. Hudbu Nikolaja Nikitina charakterizuje jedinečný cit pre tón, originálny prístup ku kompozíciám a výraz, ktorý často krát spája svet jazzu s klasickou hudbou. Nikolaj Nikitin pride s výbornou partiou muzikantov a to konkrétne : Hanka Gregušová – spev, Ondrej Krajňák – klavír, Róbert Ragan jr. – kontrabas a Jozef Döme – bicie.

LONGITAL

Longital – Slovenská kapela s dokonale jasným zábleskem geniality. Tvůrci písňových obrazů nasátých rockem, folkem, elektronikou, osobitou poezií a nepravděpodobným druhem experimentátorství. Hudba, která do vás napumpuje pyrotechnickou energii a vzápětí hladivě uvede do stavu levitace. Shina hraje na baskytaru, zpívá, tančí a nechává na sebe padat déšť z peří. Dano připomíná šťastného džina vypuštěného z lahve a nad zvukem jeho akustické kytary musíte přemýšlet, jestli se vám nezdá. Zcela osobitou kapitolou je nedávné rozšíření dvojice o staronového člena seskupení a fenomenálního bubeníka/pianisty Mariána Slávky.

Longital je starý názov kopca nad Dunajom na okraji Bratislavy (dnes Dlhé diely), na ktorom žijú gitarista Daniel Salontay a speváčka, basgitaristka Shina. Ich príbeh sa píše od roku 2000, keď si matematik a grafická dizajnérka s láskou k hudbe navzájom padli do oka a následne zvolili hudbu ako svoju spoločnú životnú cestu. Z bláznivého rozhodnutia bez kompromisov sa podaril malý zázrak a dnes sú Longital stálicou slovenskej nezávislej scény. S originálnou hudbou a textami v slovenčine precestovali 12 krajín Európy, USA, Kanadu, či Ukrajinu. Ich domáce hudobné vydavateľstvo Slnko Records, ktoré vzniklo aby mali hudbu vo svojich rukách, má dnes 30 iterpretov, vyše 70 titulov a patrí medzi najrenomovanejšie labely na Slovensku.

Od prelomu roku 2015 sa ku Longital po trinástich rokoch vracia bubeník Marián Slávka. V roku 2002 ako osemnásťročný tvoril spolu s Danom a Shinou skupinu Dlhé Diely a natočil s nimi album TU a o rok neskôr album Šina: In Virgo. Marián je jeden z najoriginálnejších slovenských bubeníkov a v Longital hrá aj na klávesy, kombinácia nevídaná a pre kapelu úplne zásadná. Do blízkosti Longital sa vrátil minulý rok, keď sa začal venovať autorskej hudbe s pesničkárkou Katarziou a so svojím progresívnym jazzovým triom Talent Transport. Posledný album „Teraz“ vyšiel v roku 2010. Skupina odvtedy intenzívne koncertovala a prešla výraznými zmenami vo zvuku a obsadení. V máji 2015 vychádza nový album pod názvom „A to je všetko?“ ktorý zachytáva novú etapu Longital s bubeníkom a prináša strhujúci energický zvuk založený na živých nástrojoch, efektami obohatenej akustickej gitare a Sininým neustále sa vyvíjajúcim spevom. Mimo koncertných pódií Longital vytvorili hudbu do animovaného filmu Sneh režisérky Ivany Šebestovej, alternatívny muzikál „Bubliny v betóne“ v tanečnom divadle Elle Danse v Bratislave.

O záver festivalu sa postará Peter Lipa band.

Jeho hudba vychádza zo spojenia jazzu a blues. Využíva výhodu spevákov, ktorí okrem hudobného materiálu, teda tónov, harmónie a rytmu, môžu publikum osloviť aj textom. Ako prvý spevák na Slovensku uplatňuje v jazzovej hudbe slovenčinu. Vychádza z rytmických možností textu a prenáša ich do hudobného prejavu. V jeho repertoári nájdeme tradicionály, štandardy z oblasti swingu a moderného jazzu.

Posledných desať rokov sa venuje najmä pôvodným piesňam, ktoré vznikajú na texty. Priznáva ovplyvnenie spevákmi, ako sú Jimmy Rushing, Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker či Bobby McFerrin. Počas svojej speváckej kariéry sa vždy dokázal obklopiť vynikajúcimi hudobníkmi, ktorí mu pomohli dosiahnuť európsku reputáciu jazzového vokalistu. Už v 80. rokoch minulého storočia sa v rebríčku najlepších európskych jazzových spevákov v časopise Jazz Forum pravidelne umiestňoval medzi prvou päťkou.V roku 1976 založil spolu s Milošom Paškom tradíciu Bratislavských jazzových dní a začal moderovať pravidelný rozhlasový program o jazzovej hudbe.

História festivalu :

– r. 2006 – 1. ročník (slovenská jazzová špička – Lipa, Bartoš, Suchomel, Tariška, Kuruc, zástupcovia jazzu v regióne – Kotry, Kertész – NR, kapela ZUŠ Vráble, zahraničný hosť – členovia Orchestru Gustáva Broma),

– r. 2007 – 2. ročník (ZVA 12-28 / blues, Nwabis / štandardy, Kaltenecker trio / H – zahraničný hosť – jazzrock, Quartet ZUŠ Vráble / bee bop, Free band – NR / free jazzrock, Milo Suchomel Quartet / štandardy),

– r. 2008 – 3. ročník (Fuse Jazz, Rothenstein Quintet, Mango Molas, LK Band – ZUŠ Vráble, Nothing But Swing, Kuruc Quartet a Dušan Novakov – A)

– r. 2009 – 4. Ročník (LK Band, Peter Lipa Band, Hot House, Gero Band / jazz- rock, Big Band Brno so sólistami: speváčkou Gabi Kočí a domácim spevákom Ľudom Kurucom.)

– r. 2010 – 5. Ročník ( Hodek, Nagy, Szappanos Trio (SK), Jan Přibil Quintet (CZ), MAREK BALATA (PL) & Ondro Krajňák (SK), Bashavel (SK), Tres Y Una (SK), Ludo Kuruc Septet (SK)

– r. 2011 – 6. Ročník ( Ego Groupe , Tomáš Gajlík quartet, Miriam Bayle quintet (CZ), Illusions Trio & guests, Juraj Burian Trio, Berco Balogh & Luboš Šrámek quintet)

– r. 2012 – 7. Ročník ( Andrea Zimányová & Juraj Burian, Folkore to Jazz, Ľudo Kuruc soul band, Jazz trio, Fabian Supancic organ trio, Ondřej Štveráček quartet )

– r. 2013 – 8. Ročník E. Marinelli trio (IT) ,Playground (NR), Zuš Band(VR) Young jazz quartet (BB), Hana Gregušová & Ondrej Krajňák (BA) , Team Cuba (CU). Festival podporil Nitriansky samosprávny kraj.

– r. 2014 – 9. Ročník (Certainly, Pavel Wlosok Quartet (USA, SK, HU), LK Soul Project, Free Fallin´, High Fly NBS Trio & Gábor Winand, Elsa Valle (SK, HU, Cuba)

Program :

12.06. / Kino Tatra Vráble

18:00 – 18:45             Free Fallin´    

19:15 – 20:15             Ludo Kuruc quartet

20:45 – 22:00             Dan Bárta a Robert Balzar Trio

Predpredaj 8€, na mieste 10€

13.06. / Kino Tatra Vráble

18:00 – 19:00           Nikolaj Nikitin Quartet feat. Hanka Gregušová  

19:30 – 20:30           Longital

21: 00 – 22:00           Peter Lipa Band

Predpredaj 5€, na mieste 7€

Predpredaj lístkov sa bude konať na referáte kultúry MsÚ Vráble, č. dverí 222.

Viac info na :

https://www.facebook.com/pages/JAZZ-FEST

www.vrable.sk

Mesto vráble Vás pozýva na jubilejný 10. ročník Jazz Fest Vráble 2015. Tento rok budeme mať tú česť privítať hviezdy ako: Dan Bárta a Peter Lipa. Samozrejme pokračujeme v tradičnej programovej koncepcii – 3 kapely na každý deň, 2 dni festivalu, 1 zahraničný hosť. Novinkou je, že Jazz Fest bude v piatok a sobotu 12. a 13. júna v kine Tatra. Každý deň začíname o 18:00 hod. Tešíme sa na Vašu účasť.

zdroj: Katarína Ovseníková

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky