NovinkyKam na koncert?Festivaly

Festival Colours of Ostrava začíná vo štvrtok, zahrať si budú môcť i návštevníci

Dvanásty ročník medzinárodného hudobného festivalu Colours of Ostrava sa rozbehne v industriálnom areáli ostravských Dolných Vítkovíc už vo štvrtok 18. júla. K doterajším 12 scénam, ktoré ponúknu cez 200 programových bodov – okrem 106 kapiel z celého sveta a ČR aj divadlá, filmy, diskusie, workshopy, DJs party – pribudla nová scéna. Na tzv. busking stage si bude môcť zahrať ktokoľvek z návštevníkov, stačí sa dopredu či na mieste prihlásiť. Scéna bude vybavená kvalitnými akustickými hudobnými nástrojmi gitarami, basgitary, perkusiami a ozvučením. Viac informácií o prihlasovaní na www.colours.cz.

Ako prvý začne prevádzku vo štvrtok o 12. hodine stanové mestečko umiestnené v zeleni hneď vedľa festivalového areálu, samotný festival svoje brány otvorí v 14 hodín. Hneď v 18 hodín okrem českých kapiel program zaháji špeciálna verzia predstavení Balada pro banditu Divadla Husa na provázku v sále Gong. Ako prvý zo zahraničných kapiel sa vo štvrtok večer predstaví Sigur Rós, Fanfara Tirana meets Transglobal Underground, Irie Révoltés, The Bots, Mama Marjas, Kumbia Queers alebo basker. Z domácich potom napríklad Tata Bojs, ktorí vystúpia v rámci špeciálneho koncertu k 25. výročiu vzniku kapely, The Plastic People of the Universe alebo napríklad Sunflower Caravan.

K hlavným hviezdam festivalu patrí okrem Sigur Rós (Island) napríklad Jamie Cullum (UK), The Xx (UK), The Knife (Švédsko), Tomahawk s Mikom Patton (USA), Damien Rice (Írsko), Bonobo (UK), Asaf Avidan (Izrael), Woodkid (Francúzsko), Dub Fx (Austrália), Devendra Banhart (US), Tiken Jah Fakoly (Pobrežie Slonoviny), Roki Traoré (Mali) alebo Inspiral Carpets (UK).

Celkovo vystúpi 106 kapiel – 60 zahraničných a 46 českých. Počet zahraničných je o 15 vyšší ako vlani a prídu z 29 krajín celého sveta – Albánsko, Alžírsko, Argentína, Austrália, Francúzsko, Írsko, Island, Taliansko, Izrael, Kamerun, Kanada, Kuba, Mali, Maroko, Mexiko, Nemecko, Pobrežie Slonoviny , Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Grécko, Severné Írsko, Slovensko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Tunisko, USA, Veľká Británia. Novinkou je scéna Drive stage zameraná súčasnú podobu country, blues či rockabilly. Z Českej republiky zahrajú napríklad Radůza, Zrní, Vojtěch Dyk & B-Side Band, Umakart, Markéta Irglová, Pražský výber, Aneta Langerová alebo Wanastowi Vjecy.

Colours 2013 2Festival tiež ponúkne bohatý sprievodný program: napríklad workshopy, debaty, filmy zo zlatého fondu svetovej kinematografie, vlastné planetárium, špeciálne PechaKucha Night, detskú scénu so strážením, jazdenie na vrchol vysokej pece, Fárana do bane, výlet do pivovaru Radegast, najrôznejšie atrakcie partnerov, vizuálne výtvarné projekty alebo výstavu Industriálna revolúcia, kde známy galerista Zdeněk Sklenář, predstaví súčasné fenomény českej umeleckej scény, Krištofa Kinter, Marka číhal, Adama Vačkář a ďalšie. V piatok a sobotu oživí centrum Ostravy sprievodný program Colours Festival v uliciach.

K hlavným novinkám z oblasti produkčného zabezpečenia patrí nový jemnejší povrch pred hlavnou scénou, viac zelených plôch, veľké stanové mestečko vedľa areálu, navýšený počet výčapných miest, viac posedení vonku aj vnútri, novú veľkokapacitnú vináreň i s živou cimbalovou muzikou, nové priechody a divácke priestory v areáli, rezervačný systém do sály Gong a zároveň veľká obrazovka s ozvučením pred halou, pri hlavnej a druhej hlavnej scény lepšie, väčšie, bezpečnejšie konštrukcia s kvalitnejším zvukom a viac LED obrazovkami alebo požičovňa bicyklov pre prechádzky po Ostrave. Nová Drive stage sa usídli v obrovskom zatemnenom stane s rozmermi 31×45 metrov s kapacitou takmer 3.000 ľudí. Návštevníci tiež ocenia zľavu s Českými dráhami VLAK +, mobilnú aplikáciu, ekologické zálohované tégliky, Colours bez bariér pre návštevníkov s telesným postihnutím, bankomaty Českej sporiteľne, možnosť prania či chladenie v stanovom mestečku alebo posilnenú MHD.

Štvordňové aj jednodňové vstupenky budú k dostaniu aj na mieste (štvordňovej drahšie ako v predpredaji), deti do 140 cm majú vstup zdarma, seniori nad 65 rokov sa dostanú na festival zdarma v nedeľu 21. júla.

Viac informácií na www.colours.cz alebo http://www.facebook.com/colours.of.ostrava.

Generálni partner: Česká sporiteľňa. Za podpory statutárneho mesta Ostrava. Hlavní partneri: ArcelorMittal Ostrava, Agrofert, Vítkovice Machinery Group, Skupina ČEZ. Produktový partner: Radegast. Partner: T-Mobile. Generálni mediálni partneri: Hitrádio Orion, Česká televize, Deník.

Zaujímavé čísla festivalu:

•             stavia sa cca 7 km plotov

•             všetku techniku privezie cca 90 kamiónov

•             8.000 miest k sedeniu – tribúny, pivné sety, stoličky – vnútri i vonku

•             konštrukcia hlavnej scény váži 70 ton, je široká 43 metrov, vysoká 21 metrov

•             celkovo v areály bude 230 m2 LED obrazoviek, na samotnej hlavnej scéne ich bude 5

•             18.000 m2 trávnatých plôch bez kempu, ktorý je tiež na tráve

•             cca 2.500 ľudí sa podieľa na stavbe a prevádzke festivalu a areálu

•             260 členov ochrannej služby na 175 pozíciach

•             199 stánkov, 749 stánkarov

•             pivo se bude čapovať ze 122 kohútikov, čo je o 30 viac než minulý rok. Maximálna hodinová kapacita výčapov bude cez 25 tis. piv. Radegast ponúkne pestrofarebnú ponuku piv, vrátane letnej novinky Radegast Letní Krýgl. V ponuke bude celkom 15 rôznych druhov piv, vrátane pivných mixov a nealkoholických piv. Horký Radegast sa bude okrem sudov čapovať tiež ze 4 čistiareň a 30 pivných tankov.

Zdroj: artsmarketing.cz

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky