NovinkyFestivaly

Eastsider presvedčil kvalitou filmov aj hudobných vystúpení

Prvý ročník Filmového festivalu Eastsider ponúkol prešovským divákom a diváčkam viac ako šesťdesiat filmov v štyroch sekciách, prednášku Petra Konečného na tému Najsilnejšie jednozáberové scény a osem hudobných podujatí.

Súťažná sekcia Vychádzajúce hviezdy patrila pätnástim študentským filmom. Odborná porota, ktorú tvorili filmový historik Maciej Gil, strihač František Krähenbiel a hudobník David Kollar udelila cenu Grand Prix mladému režisérovi Marekovi Janičíkovi, absolventovi Akadémie umení v Banskej Bystrici. Získal ju za 28 minútovú snímku Kino Svet. „Konkurencia bola veľmi silná, Marekov film mal v sebe niečo silné a zvláštne. Jeho snímka súčasne nepôsobila ako študentský, ale ako profesionálny film,“ povedal o víťaznom filme Maciej Gil. Svojho favorita si vybrali tiež diváci. Cenu diváka získal 26 minútový film Príbehy z Chladiarne režiséra Grzegorza Jaroszuka z National Film School v Lódzi.

Pozvanie na festival prijali osobnosti filmu, ale aj mladí tvorcovia. Zahraničným hosťom bol filmový historik, organizátor filmových akcií a manažér filmovej kultúry v Poľsku Maciej Gil. Pre festival pripravil sekciu Svieži severný vietor, ktorá bola prehliadkou poľskej filmovej tvorby. František Krähenbiel sa profesionálne venuje strihu filmov a spolupracoval na filmoch Marka Škopa, Juraja Lehotského alebo Zuzany Piussi. Strihal a produkoval filmy Iné svety, Osadné a Slepé lásky. Svoje snímky uviedli nádejní tvorcovia Erik Bošnák (Immortalitas) a Teodor Kuhn (Momo, za ktorý dostal cenu pre najlepší krátkometrážny film na výukovom programe Midpoint).

“Celý festival hodnotím veľmi pozitívne. Stretli sme sa s veľkou ústretovosťou zo strany mesta a ďalších spoluorganizátorov. Potešila kvalita jednotlivých sekcií  a prekvapila ma vysoká úroveň filmov v študentskej sekcii. Som rád, že prišiel Maciej Gil, ktorý bol dobrým patrónom festivalu. Verím že festival má predpoklad sa v Prešove udomácniť a vybudovať tradíciu.“ zhodnotil podujatie organizátor Miro Lánik.

Eastsider prilákal viac ako 1200 divákov rôznych vekových kategórií nielen na filmy, ale aj sprievodné podujatia. „Počas festivalu panovala veľmi príjemná a družná atmosféra. Osobne ma potešil záujem o filmy Béllu Tarra, ktoré pritiahli mladých divákov a boli najnavštevovanejšie.“ uviedol Lánik. Návštevníci tiež nevynechali premietania filmov pod holým nebom. V prešovskej Záhrade umenia si vychutnali snímky Tigre v meste, 7 divov Bratislavy a Koniec Roberta Mitchuma. Organizátori plánujú pokračovať v projekte Eastsider aj budúci rok, sľubujúc ešte kvalitnejší program.

text: Edo Kopček
foto: Peter Ilenčík, flashphoto
Peter Zakuťanský, epresov.com
Milan Ferenčík

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky