Colours of OstravaNovinkyKam na koncert?Festivaly

Colours of Ostrava 2016: Underworld, M83, Thievery Corporation, ale aj nositeľ nobelovej ceny za chémiu Daniel Shechtman

Legenda tanečnej hudby Underworld, francúzsky elektronický mág M83, klasici downtempovej hudby Thievery Corporation, populárna írska štvorica Kodaline alebo veľká nádej britského indie-rocku The Vaccines rozširujú vedľa už oznámených hviezd Tame Impala, Of Monsters and Men, Passenger, ANOHNI, Slowdive, 2Cellos či Caro Emerald program medzinárodného hudobného festivalu Colours of Ostrava.

Underworld, ktorí ovplyvnili generáciu tvorcov, hudobníkov a navždy zostanú spojení s hitom Born Slippy z filmu Trainspotting režiséra Dannyho Boyla, prinesú do Ostravy nový album pomenovaný Barbara, Barbara, we face a shining future. “Ich koncerty sú známe ohromujúcim vizuálnym poňatím a obrovskou energiou,” dodáva riaditeľka festivalu Zlata Holušová.

Pre francúzskeho hudobníka a speváka Anthonyho Gonzalesa aka M83 sa stane ostravské vystúpenie tuzemskou festivalovou premiérou. Podobne ako pri Underworld jeho koncerty predchádza povesť veľkého predstavenia založeného na zvukovej mase syntetizátorov, gitár, vokálov a euforických refrénov. Šiesty album Hurry Up, We’re Dreaming z roku 2011, ktorý vrcholí hitovou skladbou Midnight City, získalo nomináciu na Grammy. M83 prispel s hudbou do viacerých filmov, seriálov (napr. Top Gear) a do reklám.

Americké duo Thievery Corporation, v zložení Rob Garza a Eric Hilton, oslávia v Ostrave spolu s početnou kapelou 20. výročie svojej bohatej hudobnej kariéry. “Keď sme v roku 1995 začínali, prišla nám elektronická hudba studená a mechanická. Cítili sme potrebu do nej začleniť najrôznejšie vplyvy, ktoré by vystihli jej globálnu podobu,” povedal v minulosti Hilton. Preto na ich albumoch znie reggae, funky, pop, francúzky šanzón, nasamplované dychy od Jamesa Browna, bollywoodské rytmy, ale aj tóny z Afriky, Indie alebo Karibiku.

Zaujímavý hlas frotmana Steva Garrigana, gitarové riffy, zbory a súznenie elektrických a akustických nástrojov vytvárajú zvuk Kodaline predurčený k spoločnému zdieľaniu emócii s poslucháčmi. Írskemu kvartetu stačilo od roku 2013 vydať dva albumy – In a Perfect World a Coming Up for Air a potom už len pozorovať, ako zdolávajú írske, britské a európske hitparády.

Britskí The Vaccines vydali v roku 2011 debutový album What Did You Expect from The Vaccines?, plné chytľavého retro indie rocku. Okamžite sa stali novými miláčikmi poslucháčov nielen na britských ostrovoch. Charizmatický spevák a gitarista Justin Hayward-Young, gitarista Freddie Cowan, basák Árni Árnason a bubeník Pete Robertson trhali predajné rekordy, získali napr. nomináciu na Brit Awards a zvíťazili v ankete NME Awards.

Taktiež už vieme, kto vo štvrtok na hlavnom pódiu zaháji festival,” uvádza Zlata Holušová. Tejto pocty sa dostane škótsko-írskej “all stars bande” Treacherous Orchestra, ktorých vedú najdivokejší škótski gajdoši svojej generácie – Ali Hutton a Ross Ainslie. Koncerty tejto jedenásťčlennej formácie pripomínajú keltskú vojnu, v ktorej sa miešajú mohutný rev gájd, elektrické gitary, benja, bubny, elektrobeaty, akordeóny, husle aj píšťaly. Téma posledného albumu Grind, energiou sálajucého industriálneho prostredia ťažkého priemyslu, skvelo zapadá do industriálneho prostredia Dolních Vítkovic.

2016_02_17_meltingpotZásadnou novinkou pätnásteho ročníka Colours of Ostrava je rozšírenie programu festivalu o nové medzinárodné diskusné fórum Meltingpot,” zdôrazňuje Zlata Holušová. Meltingpot bude prebiehať od 12. do 17. júla v priestoroch Dolu Hlubina a jeden deň taktiež v multifunkčnej hale Gong. Na návštevníkov bude čakať široký program diskusií a workshopov, zahrňujúci 12 okruhov a celkovo 8 scén. “Našou ambíciou je ponúknuť atraktívne prednáškové a diskusné bloky z oblasti vedy, medicíny, ekonómie, kultúry, filozofie, religionistiky, či ekológie v medzinárodnom kontexte. Pozvali sme preto významné osobnosti súčasného akademicko-filozofického a odborného sveta,” hovorí riaditeľ Meltingpotu René Bystroň. Vystúpi tu viac ako 80 osobností zo 16 krajín, medzi nimi napríklad americký spisovateľ a esejista Robert Fulghum, izraelský laureát Nobelovej ceny za chémiu Daniel Shechtman, americký historik a publicista Timothy Snyder, americký držiteľ Pulitzerovej ceny za žurnalistiku Chris Hedges, dánsky enviromentalista Björn Lomborg, škótsky hendikepovaný horolezec Jamie Andrew, izraelský vývojový psychológ Sidney Strauss, americký nositeľ Pulitzerovej ceny za poéziu Yusef Komunyakaa, nemecký spisovateľ a dokumentarista Clemens Kuby, pakistanská ľudskoprávna aktivistka Gulalai Ismail, ukrajinská novinárka a aktivistka Svitlana Zalishchuk, nemecký grafický dizajnér a typograf Fons Hickmann či americký street artista Gaia. Viac informácií nájdete na www.meltingpot.co/czech.

V tradičnom termíne sa pred Colours of Ostrava uskutoční už 3. ročník medzinárodného showcaseového festivalu Czech Music Crossroads. Za účasti popredných zahraničných publicistov, organizátorov, agentov a ďalších odborníkov sa naživo predstavia kapely z Českej republiky (Ponk, Malina/Liska/Nejtek, Réve General), zo Slovenska (Trojka Zuzany Homolovej, Capre a Pavol Bodnár s Ľudmilou Štefánikovou), z Poľska (Psio Crew, Lautari a Volosi) a po novom aj z Maďarska (Romengo, Cimbaliband a Said Tichiti and Chalaban). Tento rok sa prehliadka orientuje na world music, akustickú hudbu a jazz.

Ďalšou tohtoročnou novinkou je presun už tradičného Festivalu v ulicích, ktorý oživuje hudbou, divadlom, stánkami a programom pre rodiny centrum Ostravy, na piatok 8. a sobotu 9. júla. “Chceme Ostravákom ponúknuť možnosť užiť si festival počas víkendu dlhšie do noci a taktiež program celého Colours Weeku roztiahnuť, nesústrediť sa do dvoch dní pred zahájením Colours of Ostrava,” vysvetľuje riaditeľka Festivalu v ulicích Petra Hradilová.

Festival tiež pripravuje niekoľko noviniek do areálu Dolních Vítkovic. “Pre väčšie pohodlie návštevníkov rozširujeme dve scény, ktoré už kapacitou nestačili,” dopĺňa Zlata Holušová. Drive stage, ktorý zostane na rovnakom mieste v areáli, sa zo stanu sťahuje po šíre nebo. Electro stage sa presunie o niekoľko desiatok metrov z jednej zo sál v Dole Hlubina do väčšieho stanu.

K 15. výročiu si festival doprial aj nové webové stránky www.colours.cz, ktoré vytvorila ostravská spoločnosť NetDirect. Medzi hlavné zmeny patrí modernejšia forma prezentácie areálu aj účinkujúcich interprétov a prepojenie webu priamo s e-shopom pre nákup vstupeniek.

2016_02_17_plagatFestival Colours of Ostrava sa uskutoční od 14. do 17. júla 2016 v unikátnom industriálnom areáli Dolních Vítkovic. Viac ako 300 programových bodov (okrem koncertov aj divadlá, filmy, workshopy, diskusie, výtvarné aktivity) vrátane fóra Meltingpot prebehne na viac ako 20 otvorených a krytých scénach. K tradičnému návštevnickému servisu budú patriť dve stanové mestečka (jedno tesne vedľa areálu), Family park a Detská zóna s programom, pitná voda zdarma, zľava VLAK+ s Českými dráhami, veľkoplošné projekcie, požičovňa bicyklov, tribúny, program pre zdravotne znevýhodnených návštevníkov Colours bez bariér a výhodné vstupy do objektov v Ostrave Colours Plus.

V predaji sú v túto chvíľu štvordenné vstupenky za 82,99 € v sieti Eventim.sk. Uvedená cena platí do 31. marca 2016. K dispozícii sú taktiež VIP vstupenky a nový balíček Colours Extravaganza, ktorý si umožňuje festival užiť z najväčšej blízkosti – pred pódiom aj v backstage. Deti do 140 cm majú vstup zdarma na celý festival, rovnako ako seniori nad 65 rokov v nedeľu.

Festival okrem letnej akcie usporiada aj samostatný koncert britského speváka Miku 25. mája 2016 v pražskom Fórume Karlín. Vstupenky na toto vystúpenie sú už taktiež v predaji v sieti Eventim.

Colours of Ostrava 2016:

Generálni partneri: Česká spořitelna a ArcelorMittal Ostrava. Za podpory štatutárneho mesta Ostrava. Hlavní partneri: Agrofert, Vítkovice Machinery Group, Skupina ČEZ. Exkluzivní partner: Česká televize. Generálni mediálni partneri: MF Dnes a Hitrádio Orion.

Meltingpot 2016:

Hlavným partnerom je Ministerstvo zahraničných vecí ČR. Ďalšími partnermi sú Poľský inštitút v Prahe a Nakladateľstvo ARGO.

Czech Music Crossroads 2016:

Za podpory Ministerstva kultúry ČR, štatutárneho mesta Ostrava a v spolupráci s Moravskoslezským krajom.

zdroj: Zdenko Hanout / HANOUT PR

Prečítajte si

Comments are closed.